Film "Fanatyk" w Infoszopie - benefit na Tomka Wilkoszewskiego

Kultura
2006-08-06 14:00
2006-08-06 16:00

W niedzielę 6 sierpnia o g. 14:00 w Infoszopie przy ul. Targowej 22 w Warszawie zapraszamy na benefit filmowy na Tomka Wilkoszewskiego. Szczegóły kampanii.

Ponieważ benefit wiąże się z tematyką antyfaszystowską, wyświetlimy film pt. "Fanatyk". Wejście: co łaska.

Poniżej recenzja filmu.

"Fanatyk" jest współczesną opowieścią o młodzieńczym buncie nowojorskiego chłopaka - Żyda.
Obdarzony silną osobowością, samodzielnie myślący uczeń jesziwy podczas rozważań nad wersetami Tory traktującymi o boskim żądaniu, by Abraham w imię wiary ofiarował własnego syna Izaaka - Danny Balint, doznaje szoku porażony okrucieństwem Boga. W interpretacji chłopaka przypowieść ta jest dowodem pychy i siły niszczącej ludzką miłość.
Wstrząsające odkrycie prowadzi Dannego do otwartej wojny z Bogiem i co za tym idzie do przeciwstawienia się własnej społeczności, zakwestionowania jej tożsamości religijnej i kulturowej.
W prostej konsekwencji chłopak staje się antysemitą, okrutny jak jego Bóg dołącza do skinheadów. Nienawidzi swoich i pogardza jednocześnie żądnymi krwi osiłkami. Brnie dalej, dzięki swojej inteligencji robi karierę jako ideolog w organizacjach neofaszystowskich.

Fanatyk - recenzja

Ten film niesie za sobą dużo głębszy przekaz.... ciekawe jest to że wśród dobrych krytyków literazckich nieznalazłam negatywnej opinii na temat tego filmu. Ten film wcale niemówi poprostu o zbuntowanym Żydzie, tylko o antysemityźmie. Jak myślicie czy było by to możliwe żeby ten film sie ukazał, gdyby mówił tak poprostu tylko, o antysemityźmie, i ktrytykował wszystkie tradycje i zwyczaję Żydowskie?? Myślę że film niesie za sobą dużo więcej. Film obnaża głupotę i prymitywność antysemityzmu, a także grupy społecznej jaką są skinheadzi. To że Danny jest żydem jest tylko sabiegiem reżysera mającym na celu ubarwienie filmu. Danny związał się ze skinheadami tylko po to by nad nimi gurować inteligencją, jest ich liderem. Z kolej po co związał się z grupą neofaszystkowską?? Po to by obnazyć ich chęć władzy. Zobaczice że ci ludzie sami niewidzieli czego chcą.... dopieo Danny "rozkręcił" ich działalność. nieuważam wcale że Danny niebył antyzemitą, bo niemógł by być, musiał grać sowja rolę zupełnie szcerze, tak żeby nikt się nie zorientował (podobnie jak kazał kochać żydów, podczas ostatniego przemówienia...) Przyjżyjmu się scenie w restauracji, gdy jest sprzeczka, o koszerne i niekoszerne itp. przecież Danny doskonale znał, te zasady. Żydzi oddzielają mięso od mleka, dlatego że wtedy lepiej się trawi, my też mamy osobne garnki do mleka, jajek itp. Ale jego głupi koledzy niemieli o tym pojęcia, i doprowadzili do bójki, wprostu sposób podjudzani przez Dannego.
Myślę, że ten film niedaje się wprostu sposób interopretiwać. Jednak polecam obejrzenie go jeśli jeszcze tego niezorbiliście!!! Rewelacyjny film o antysemityźmi i stereotypach. Absolutnie NIE grzeczny. Bo gdyby taki był to kto by chciał głębiej przyjżeć sie problemom o których mówi??

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.