Wolność w sieci w epoce globalizacji

Świat

Senat USA ratyfikował Konwencję Rady Europy o Cyberprzestępczości z 2001 roku. Konwencję podpisało ponad 40 innych państw (poza 38 państwami europejskimi, również USA, Kanada, Japonia oraz Południowa Afryka).

Traktat obliguje USA do zbierania dowodów popełnienia "przestępstw komputerowych" popełnianych w innych krajach, nawet jeśli w USA dane działanie nie jest uznane za przestępstwo.

Może to oznaczać, że władze krajów w których przepisy ograniczają wolność słowa bardziej niż przepisy obowiązujące w USA będą mogły wykorzystywać FBI do ustalenia tożsamości obywateli USA. Dostawcy usług internetowych mogą być zobowiązani do gromadzenia śladów cyfrowych bez amerykańskiej kontroli sądowej.

Alberto Gonzales, prokurator generalny USA stwierdził jednak, że wszelkie konstytucyjne prawa i wolności obywateli USA nie doznają uszczerbku przez fakt ratyfikowania konwencji. Strona Polska podpisała Konwencję 23 listopada 2001 roku, jednak parlament nadal jej nie ratyfikował.

Traktat oznacza np., że

Traktat oznacza np., że rząd Chin będzie mógł śledzić działania chińskich dysydentów rezydujących w USA, przy współpracy FBI. Skutkiem tego, poziom wolności w sieci będzie stopniowo dążyć do najniższego wspólnego poziomu w skali globalnej. W żadnym kraju, który ratyfikował układ nie będzie można liczyć na to, że prawo najbardziej represyjnego państwa, które podpisało układ nie będzie zmuszało dostawców usług internetowych do ujawniania danych kogokolwiek w tym kraju, kto jest podejrzany o "przestępstwo". Mówiąc prościej: gdy traktat zostanie ratyfikowany przez Polskę, obywatel Polski zainteresowany prawami człowieka w Chinach może być śledzony przez polskie organa z polecenia władz chińskich.

polska jeszcze tego nie

polska jeszcze tego nie ratyfikowała?

mała (albo większa ;))

mała (albo większa ;)) nieścisłość. jeśli ktoś w np. Japonii nieważne z jakiego kraju, popełni przestępstwo komputerowe, które nie będzie ścigane zgodnie z np. francuskim prawem, to policja francuska pomoże go ścigać. w Chinach nie, bo one nie uczestniczą w traktacie.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.