Gorzów Wlkp: Demonstracja Przeciwko prywatyzacji usług publicznych!

Prawa pracownika
2013-04-12 13:30
2013-04-12 17:00

12 kwietnia w Gorzowie - Przeciwko prywatyzacji usług publicznych!

Apel Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza o uczestnictwo w ogólnopolskiej manifestacji w Gorzowie Wielkopolskim przeciwko prywatyzacji usług publicznych.

Usługi publiczne takie jak żłobki, przedszkola, szkoły, szpitale, przychodnie, mieszkalnictwo komunalne czy instytucje kultury są naszym dobrem wspólnym. Przez lata walczył o nie ruch pracowniczy. Umożliwiają nam one godne życie, rozkładają ciężar pracy opiekuńczej, leczą, edukują i wychowują. Jednak w wyniku postępującej komercjalizacji i prywatyzacji usług publicznych dobra te są nam krok po kroku odbierane. Wraz z kurczącymi się pensjami i coraz bardziej śmieciowymi warunkami zatrudnienia, ograniczanie dostępu do usług publicznych powoduje, że jesteśmy coraz bardziej obciążeni/obciążone pracą, a nasze zdrowie coraz bardziej się pogarsza. W takiej rzeczywistości pozostaje nam po raz kolejny stanąć do walki i pokazać, że usługi publiczne nie są towarem na rynku, a my nie jesteśmy klientami!
Nasz gniew i sprzeciw będziemy demonstrować w Gorzowie Wielkopolskim 12 kwietnia.Miejsce to wybraliśmy ze względu na skandaliczną prywatyzację szpitala w Kostrzynie nad Odrą, do której doprowadziło zarządzające nim gorzowskie starostwo powiatowe.
W 2007 r. radni powiatowi zagłosowali za postawieniem szpitala w stan likwidacji, a następnie oddali go pod zarządzanie prywatnej spółce Know How, która przejęła kontrakt na usługi medyczne. Chociaż kontrakt z NFZ nie uległ żadnym zmianom, to spółka zatrudniła tylko część załogi szpitala, obniżyła pensje wszystkim pracownikom i pracownicom oraz zaczęła zatrudniać personel na podstawie kontraktów zamiast umów o pracę. Z dnia na dzień 120 osób straciło pracę – bez odpraw oraz ze skróconym okres wypowiedzenia. Jeszcze przed prywatyzacją przez 4 miesiące wszyscy pracownice i pracownicy nie dostawali wypłat, a jedynie zaliczkę (500zł co miesiąc), na przetrwanie i „zachętę” do pracy w szpitalu-bankrucie.
Obecnie proces likwidacji przedłużono do 2017r., tylko po to, by długi szpitala nie przeszły na urząd starostwa. Dziś dług szpitala wynosi 110mln.zł. i rośnie dziennie o 21 tys. zł. Zyski z usług medycznych zostały sprywatyzowane i płyną do spółki Know How, jednak długi zostaną (prędzej czy później) upaństwowione. W wyniku przedłużającego się procesu likwidacji, pracownicy Szpitala w Kostrzynie już 6 lat czekają na swoje zaległe pensje. 380 osób (salowe, pielęgniarki, pomoc medyczna i lekarze) zostało okradzione z należnych im wynagrodzeń. Pomimo prawomocnych wyroków, które nakazujących wypłatę wynagrodzeń, starostwo jak do tej pory nie przeznaczyło na ten cel ani złotówki, zasłaniając się trwającym procesem likwidacji i brakiem środków. Restrukturyzacja szpitala dokonała się zatem kosztem pracowników i pracownic oraz społeczności lokalnej.
Los byłych i obecnych pracowników i pracownic szpitala w Kostrzynie nie zainteresował władz na żadnym szczeblu – pomimo licznych apeli, rozmów i publicznie składanych obietnic (tak ze strony władz powiatowych, jak i wojewódzkich czy wreszcie także senatorów z województwa lubuskiego). Stąd
Sytuacja szpitala w Kostrzynie może niedługo stać się normą nie tylko w województwie lubuskim, gdzie planuje się m.in. prywatyzacje szpitala w Gorzowie, ale i w całym kraju. W chwili obecnej wiele placówek medycznych w całej Polsce przekształcane jest w spółki prawa handlowego, personel medyczny zatrudnia się na umowy śmieciowe (kontrakty), a sprawująca rządy Platforma Obywatelska co jakiś czas zapowiada wprowadzenie opłat za usługi medyczne.
Apelujemy do wszystkich komisji OZZ Inicjatywa Pracownicza, osób sympatyzujących z naszym związkiem oraz zaprzyjaźnionych związków zawodowych i organizacji społecznych: wesprzyjcie demonstrację w Gorzowie 12 kwietnia, okażcie solidarność z walczącymi pracownikami i pracownicami szpitala w Kostrzynie i wspólnie z nami walczcie przeciwko prywatyzacji usług publicznych!
Już dziś wiele z nas boleśnie odczuwa tragiczne skutki odbierania nam godnej pracy oraz usług publicznych. Musimy walczyć razem, by odzyskać to, co wspólne!
Komisja Krajowa OZZ Inicjatywa Pracownicza

Informacje o demonstracji:
Początek o godz. 13:30 ul. Dziewięciu Muz 10 (Filharmonia w Gorzowie Wielkopolskim).
Zbiórka przed demonstracją o 13:00.
Przemarsz zatrzyma się przed biurami PO i PIS, a zakończy pod Urzędem Wojewódzkim.
OZZ Inicjatywa Pracownicza organizuje transport z Warszawy oraz Poznania
Kontakt : Lubuska Komisja Międzyzakładowa OZZ IP jrosoo@gmail.com tel. 511 799 275

Film zapraszający na demonstrację w Gorzowie

Jeśli nie możesz przyjechać na demonstrację, to wyślij w dniu 12.04.2013 list protestacyjny do polityków z województwa lubuskiego. Poniżej propozycja listu wraz z adresami, na jakie można go wysyłać.

Wzór listu:
„Wyrażam swój protest wobec skandalicznego procesu prywatyzacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kostrzynie nad Odrą, w wyniku którego 120 pracownic pracowników straciło pracę, 380 osób do tej pory nie otrzymało zaległego, należnego im wynagrodzenia, mimo prawomocnych wyroków sądu pracy. Dodatkowo, w wyniku tego procederu, standardy opieki medycznej w szpitalu zostały pogorszone dla wszystkich mieszkańców powiatu gorzowskiego. Sprawa ta ciągnie się już prawie 6 lat, długi wobec pracowników to prawie 7 mln zł. Jesteście odpowiedzialni za ten ludzki dramat, żądam jak najszybszego wypłacenia pieniędzy tym ludziom, oni nie mogą już dłużej czekać.”

Adresy i maile, pod które można wysyłać protesty.
Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wlkp.
ul. Pankiewicza 5-7
66-470 Gorzów Wlkp.
e-mail
powiatgorzowski@pro.onet.pl
Lubuski Urząd Wojewódzki
 ul. Jagiellończyka 8
66-400 Gorzów Wlkp.
e-mail urzadwojewodzki@lubuskie.uw.gov.pl
Zarząd Wojewódzki PSL
ul. Niepodległości 27
65-042 Zielona Góra
e-mail biuro.zielonagora@psl.org.pl
Zarząd Powiatowy Ziemski PSL  prezes starosta gorzowski Józef Kruczkowski
u. Warszawska 6/103
66-470 Gorzów Wlkp. 
e-mail biuro.gorzow@psl.org.pl
Zarząd Wojewódzki PO 
ul. Kościelna 2    65-064 Zielona Góra
e-mail lubuskie@platforma.org
 Biuro senator Heleny Hatki odpowiedzialnej za prywatyzacje służby zdrowia w Lubuskim
ul. Krasińskiego8/1 66-470 Gorzów Wlkp.
 e-mail  senatorhatka@wp.pl

jest też wyjazd z

jest też wyjazd z Wrocławia, kontakt pod nr tel 503177889

da rade sie zapakowac do

da rade sie zapakowac do luku bagazowego albo schowac gdzies miedzy siedzeniami ? nie mam na przejazd :(((

Ludzie, czy wy nie

Ludzie, czy wy nie pracujecie/uczycie się? Ostatnie demonstracje albo w środku tygodnia, albo w środku dnia... Naprawdę sporo ludzi nie może się pojawić, choćby chciała, bo siedzą w robocie.

Prywatyzacja szpitala w Kostrzyniu nad odrą

Nie byłem na proteście bo nie wiedziałem o nim . Chcialbym jednak powiedzieć , że wspólnie z mieszkaqńcami Kłodawy w której mieszka człowiek odpowiedzialny za Wasze nieszczęścia monitorujemy działania tego byłego już działacza PSL-u mające znamiona przestępstw urzędniczych i w stosownej porze udostępnimy je prokuraturze ,gdyż w chwili obecnej naszym zdaniem gorzowska prokuratura nie jest w stanie rozliczyć tego ....samorządowca z nadania PSL-u

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.