Ile wolno państwu? Seminarium Panoptykon (11.01.2011)
Fundacja PANOPTYKON zaprosza na dyskusję o współczesnej inwigilacji, tajnych operacjach i działaniach służb specjalnych ujawnionych przez Wikileaks pt. „ILE WOLNO PAŃSTWU?”
Paneliści:
Józef Pinior – działacz podziemnej Solidarności, w latach 2004-2009 poseł do Parlamentu Europejskiego, m.in. członek Komisji do zbadania sprawy rzekomego wykorzystania krajów europejskich przez CIA do transportu i nielegalnego przetrzymywania więźniów oraz wiceprzewodniczący Podkomisji Praw Człowieka;
Wawrzyniec Smoczyński - publicysta tygodnika "POLITYKA", znawca polityki międzynarodowej, komentator m.in. dochodzenia w sprawie istnienia więzień CIA w Polsce oraz afery WikiLeaks.
Zastanowimy się:
- jakie granice dla działań państwa powinny istnieć w sferze inwigilacji;
- jak rozumieć "rację stanu" w globalizującym się świecie;
- jakie konflikty etyczne i prawne ujawniają się w tym kontekście;
- czy w imię "interesu narodowego" można dopuścić łamanie standardów demokratycznych?
Dyskusja ta to kolejne spotkanie z cyklu „Seminarium Panoptykon”, realizowane w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Ma być przestrzenią do porozmawiania na temat współczesnych form nadzoru nad społeczeństwem, okazją do wspólnego zastanowienia się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nasilaniem się nadzoru i czy jest to problem. A może zmieniają się tylko techniki kontroli, a jej cele i natężenie pozostają cały czas takie same?
więcej informacji: http://www.panoptykon.org
Data: 11 stycznia (wtorek),
Godzina: 19.00
Miejsce: Nowy Wspaniały Świat (Warszawa, ul. Nowy Świat 63, I piętro)