Instytucje finansowe ukarały Portugalię za brak cięć socjalnych

Świat | Gospodarka

Portugalski parlament odrzucił plan cięć socjalnych premiera Jose Socratesa. Spowodowało to dymisję rządu. Międzynarodowe instytucje finansowe natychmiast ukarały nieposłuszeństwo Portugalii. Agencje ratingowe Standard & Poor’s i Fitch obniżyły swoją ocenę systemu finansowego Portugalii, co spowodowało zwiększenie stóp procentowych od pożyczek przyznawanych Portugalii. Stopa zwrotu inwestycji z 10 letnich obligacji skarbowych przekroczyła 8%.

Portugalia nie będzie w stanie na dłuższą metę płacić tak wysokich odsetek. Oznacza to, że „pakiet ratunkowy” narzucony już Grecji i Irlandii, dotknie również Portugalię.

Zadłużone kraje maja opcję odmowy spłaty długu

Zadłużone kraje mogłyby zaprzestać spłaty długu, bo dług zaciągnął rząd, a nie obywatele. Istnieje precedens anulowania zadłużenia narodowego — i to nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie rząd anulował dług narodowy w latach 40. XIX w.

Niespecjalnie, bo wtedy inne

Niespecjalnie, bo wtedy inne kraje przestaną im sprzedawać towary. W latach 40tych, Stany były światowym potentatem w produkcji. Teraz już nie są i muszą się liczyć z tym co zrobią Chiny.

...które między innymi

...które między innymi finansują także amerykańskie wojny :)

A anulowanie długów to kiepski pomysł, większość krajów nie chce, żeby tak robiono, bo to obniża ich wiarygodność jako płatnika.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.