Internetowe szpiegostwo

Technika

Według badań firmy F-Secure 65% respondentów jest zdecydowanie przeciwnych, temu aby policja miała prawo włamywać się do komputerów. Jednak więcej niż co piąta pytana osoba zgadza się na takie uprawnienia policji, 11,2% nie ma w tej sprawie zdania.

Podstawą do przeprowadzenia tego badania był wyrok Sądu Najwyższego w Niemczech z lutego br. Sąd Federalny w Karlsruhe (południowo-zachodnie Niemcy) uznał wtedy, że zbadanie zawartości komputera bez wiedzy jego użytkownika nie może być porównane do żadnej z obecnie praktykowanych metod śledczych. Sąd stwierdził, że przeszukanie domu podejrzanego odbywa się w obecności jego lub świadków, natomiast włamanie się przez policje do komputera nie daje jego właścicielowi możliwości kontrolowania działań śledczych. Podsłuchanie rozmowy telefonicznej jest również innym przypadkiem niż wyciąganie wniosków z plików.

W Niemczech znajdują się zwolennicy takiego rozwiązania, Minister Spraw Wewnętrznych - Wolfgang Schäuble bardzo gorąco wspierał idee internetowego szpiegostwa na użytek policji i nie wykluczał wprowadzenia zmian do przepisów.

Pytanie kiedy w Polsce zaczniemy zastanawiać się czy w naszym komputerze właśnie nie „grzebał” policjant.

...

w kazdym razie nie od dzis ludzie sa inwigilowani... inni dopiero to sobie uswiadamiaja. przykro sluchac ze spora grupa ludzi zyczy sobie aby ich inwigilowano... swiadomie odbieraja sobie prywatnosc?! nie rozumiem ich... :[

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.