Jak PiS ukradł pomysły SLD, by polepszyć swój wizerunek

Kraj | Tacy są politycy

Dziś rząd przedstawił nowy projekt, tzw. "Pakiet Kluski". Jarosław Kaczyński zapowiedział na konferencji prasowej początek "reform gospodarczych, które mają ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności". Przykłady przepisów mających ułatwić życie przedsiębiorcom opisał ogólnie wiceminister skarbu Michał Krupiński.

Pierwszą zmianą ma być ułatwienie założenia firmy. Plik formularzy potrzebny do zgłoszenia działalności gospodarczej zostanie zastąpiony jednym, a załatwianie formalności zamiast obecnych trzydziestu będzie trwało 3 dni - zapowiedział wiceminister.

Być może czytelnicy CIA już słyszeli o takich reformach. A to z tej przyczyny, że proponowane rozwiązania, np. rejestracja firmy "w jednym okienku", zostały już zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej przyjętej przez parlament poprzedniej kadencji.

- Premier Jarosław Kaczyński wprowadza przedsiębiorców w błąd - powiedział Wojciech Olejniczak.

Olejniczak mówi tak, bo zgodnie z obowiązującą od 2004 roku ustawą o swobodzie gospodarczej, od stycznia 2007 powinien był działać system umożliwiający rejestrowanie firmy w jednym okienku.

Tekst ustawy znajduje się tu:
http://ks.sejm.gov.pl/proc4/ustawy/2118_u.htm

Artykuł 29 ustawy był dziś przedstawiony jako cześć "nowego" projektu.

Oburzona także była Małgorzata Okońska-Zaremba, która kierowała pracą nad ustawą z 2004 roku.

Oto tekst ze strony internetowej Ministerstwa Gospodarki:

Prezydent podpisał ustawę o swobodzie działalności gospodarczej
2004-07-22

- Mam nadzieję, że w ten sposób zmienimy symbolikę 22 lipca, który w przeszłości nie kojarzył się z gospodarką rynkową. Od tej pory może nam jednak przywodzić na myśl starania dla zwiększenia swobody przedsiębiorców i wzmocnienia rozwoju gospodarczego Polski – powiedział Prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas uroczystości podpisania ustawy o swobodzie gospodarczej.

22 lipca w Pałacu Prezydenckim, w obecności premiera Marka Belki i wicepremiera Jerzego Hausnera, odbyło się uroczyste podpisanie dwóch aktów prawnych: ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy z dnia 2 lipca przepisy wprowadzające do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Obecne były również osoby zaangażowane w przygotowanie wspomnianych regulacji: wiceminister gospodarki i pracy Małgorzata Okońska-Zaremba, która kierował pracami rządu, posłanka Maria Janik i senator Jerzy Markowski, którzy przewodzili pracom komisji parlamentarnych debatujących nad ustawami, Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, Henryka Bochniarz, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, a także inni parlamentarzyści i przedstawiciele organizacji przedsiębiorców i pracodawców.

Prezydent Kwaśniewski wyraził swoją satysfakcję, stwierdzając, że podpisane dziś przez niego ustawy to krok w kierunku uporządkowania przepisów i poszerzenia swobody w sferze działalności gospodarczej. Podkreślił, że dobra kondycja firm przekłada się na dobry stan gospodarki. Wśród najważniejszych rozwiązań zawartych w nowych regulacjach wskazał między innymi uproszczenie zasad rejestracji działalności gospodarczej. Ustawa zakłada bowiem wprowadzenie „jednego okienka” dla dokonania wszystkich niezbędnych wpisów w rejestrach. Umożliwieni także składanie wniosku o rejestrację drogą elektroniczną, a począwszy od 1 stycznia 2007 roku w każdym rejestrze urzędowym przedsiębiorca będzie identyfikowany na podstawie numer NIP.

Nowe regulacje poszerzają zakres swobody gospodarczej, ograniczając liczbę koncesji i dopuszczając, aby wpis do rejestru działalności regulowanej odbywał się na podstawie oświadczenia przedsiębiorcy o spełnieniu warunków wymaganych dla prowadzenia danej działalności. Ponadto, ograniczono czas trwania kontroli u przedsiębiorcy i wyłączono możliwość zbiegu kilku kontroli. Wreszcie, przyznano przedsiębiorcy prawo zwrócenia się o pisemną interpretację prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie. Przy czym ten, kto zastosuje się do takiej interpretacji, nawet jeżeli była ona błędna, nie poniesie z tego powodu żadnych konsekwencji.

Podsumowując, Prezydent Kwaśniewski stwierdził, że zmiany wprowadzone przez ustawy powinny wspomóc rozwój przedsiębiorczości i umożliwić lepsze wykorzystanie szansy, jaką daje naszemu krajowi członkostwo w UE.

Z kolei wicepremier Hausner podkreślił kompleksowy charakter przyjętych regulacji, nazywając je kodyfikacją pewnego obszaru prawa gospodarczego. Jego zdaniem przyjęcie ustaw dotyczących swobody działalności gospodarczej to punkt zwrotny, ponieważ dzięki nim zostaną rozwiązane poważne problemy życia gospodarczego. Odwołując się do tego przykładu minister gospodarki i pracy zachęcał do pojmowania polityki jako poszukiwania i wdrażania rozwiązań dla wielu trudności. – Wtedy administrowanie staje się rządzeniem, a uprawianie polityki, czynieniem dobra publicznego – Kolejnym problemem, z którym przyjdzie się zmierzyć, będą przeszkody w procesie inwestycyjnym. Odpowiedzialność za przygotowanie rozwiązań w tej dziedzinie wicepremier Jerzy Hausner powierzył wiceminister Irenie Herbst.

Na zakończenie uroczystości obaj mówcy raz jeszcze podziękowali wszystkim zaangażowanym w prace nad ustawą za ich wysiłek, szczególnie zwracając się do trzech pań: wiceminister Okońskiej-Zaremby, prezydent Bochniarz i przewodniczącej Janik. – Bez kobiet trudne rzeczy się nie udają. Bez ich nieustępliwości, praktycznej mądrości i taktu to naprawdę nie byłoby możliwe – stwierdzili zgodnie prezydent Kwaśniewski i wicepremier Hausner.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej oraz przepisy wprowadzające do niej zostały opracowane w Ministerstwie Gospodarki i Pracy (d. Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej). Rząd przyjął je odpowiednio 30 września 2003 roku i 27 stycznia 2004 roku. I czytanie obu projektów miało miejsce 18 lutego 2004 roku. Dalej prace były toczyły się w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z programem rządowym "Przedsiębiorczość - Rozwój - Praca". Ostatecznie, po uwzględnieniu niektórych poprawek Senatu, obie ustawy uchwalono 2 lipca 2004 roku.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów dotyczących interpretacji prawa podatkowego (art. 10) i rozdziału 7 Mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy, które wejdą w życie 1 stycznia 2005 roku oraz posługiwania się NIP jako jedynym numerem identyfikacyjnym (art. 16) i Rozdziału 3 Ewidencja działalności gospodarczej.

http://www.mgip.gov.pl/Wiadomosci/Gospodarka/Prezydent+podpisal+ustawe+o+swobodzie+dzialalnosci+gospodarczej.htm

Kanibale. Zresztą co się

Kanibale. Zresztą co się dziwić, tak naprawdę SLD i PiS niewiele się od siebie różnią jeśli idzie o gospodarkę. Obie myślą jak ułatwiać życie pracodawcom, ale już nie pracownikom.

??

nie widzę nic złego w ułatwianiu życia pracodawcom, jeśli nie godzi to w pracowników. A tak chyba było w tym przypadku, przynajmniej tak wynika z tekstu.

Po pierwsze ciągle jojczy

Po pierwsze ciągle jojczy się jak to kapitalistom jest ciężko, a o wyzysku pracowników na skalę masową to niewiele, czasem jakieś incydentalne sprawy jak w Biedronce. A jak kapitalistom tak ciężko to pracownicy mogą im ulżyć i przejąć zakłady w samorząd, tak jak to postulował zjazd I Solidarności. A rząd się wyśle do Iraku.

bo kapitalistom faktycznie jest ciężko

jeśli mówimy o małych przedsięgbiorcach, bo ci już wielcy mają u nas o wiele prościej.

Dobry filmik

Totalitarnie komuniści mają dobry filmik na temacie SLD:

http://www.1917.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=976&Itemid=...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.