Kapitalizm nad przepaścią, społeczeństwa wobec wyboru? - Klub Dyskusyjny "Recyklingu Idei"

2007-11-07 18:00
2007-11-07 20:00

"Recykling Idei" zaprasza na dyskusję wokół książki Immanuela Wallersteina Analiza systemów-światów. Wprowadzenie (Wydawnictwo Akademickie "Dialog", Warszawa 2007).

7 listopada (środa), godz. 18:00
Księgarnia "Kapitałka"
pl. Nankiera 17, Wrocław

Udział wezmą:

Marcin Starnawski - socjolog, asystent w Dolnośląskiej Szkole Wyższej Edukacji, współautor polskiego przekładu i przedmowy do polskiego wydania książki Analiza systemów-światów, współredaktor pisma "Recykling Idei"

Mariusz Turowski - filozof, adiunkt w Zakładzie Filozofii Społecznej i Politycznej Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, autor prac poświęconych perspektywie analizy systemów-światów, tłumacz artykułów naukowych i publicystycznych Immanuela Wallersteina

Przemysław Wielgosz - redaktor naczelny miesięcznika "Le Monde Diplomatique - edycja polska", współautor przedmowy do polskiego wydania książki Analiza systemów-światów, autor książki Opium globalizacji

Poprowadzi: Piotr Antoniewicz

Zwolennicy analizy systemów-światów mówili o globalizacji na długo zanim wynaleziono sam ten termin - nie jako o czymś nowym, lecz jako o czymś, co stanowi podstawę nowoczesnego systemu-świata od chwili jego wyłonienia się w XVI wieku. Ów system-świat składa się z wielu instytucji - państw i systemu międzypaństwowego, przedsiębiorstw, gospodarstw domowych, klas społecznych, grup tożsamościowych - które tworzą matrycę umożliwiającą funkcjonowanie systemu, ale jednocześnie wywołującą konflikty i wewnętrzne sprzeczności przenikające ten system. Ów system, będąc wytworem społecznym, którego pochodzenie trzeba wyjaśnić, ma własną historię. Należy także określić działanie jego mechanizmów, mechanizmów przede wszystkim dostrzec jego nieunikniony i ostateczny kryzys. (fragment książki)

Jak przekonuje Immanuel Wallerstein, "epoka przejściowa", czyli czas historycznego kryzysu strukturalnego obecnego systemu-świata, to okres wielkiej niepewności, ale i moment nadziei dla ludzkich dążeń do zmiany społecznej i urzeczywistnienia ideałów wolności, równości i braterstwa. To czas wyborów moralnych, będących jednocześnie i nieuchronnie wyborami o charakterze politycznym. Perspektywa taka otwiera pole, na którym spotykają się społeczności "teoretyzujące" (świat nauki) i społeczności "działające" (ruchy społeczne). (fragment przedmowy do wydania polskiego)

"okres wielkiej

"okres wielkiej niepewności, ale i moment nadziei dla ludzkich dążeń do zmiany społecznej i urzeczywistnienia ideałów wolności, równości i braterstwa"

A już mi się wydawało, ze Anarchiści wyrośli z takiego czerwonego bełkotu:))))

a ja myślałem, że

a ja myślałem, że krytykanci kiedyś nauczą się ambicji...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.