Kazachstan: Rozpoczęły się procesy przeciw uczestnikom zamieszek Zhanaozen

Świat | Represje

W Kazachstanie rozpoczął się dziś proces 37 osób oskarżonych o wywołanie masowych zamieszek w grudniu ubiegłego roku w naftowym ośrodku - mieście Żanaozen, w których zginęło co najmniej 16 osób. W czasie zamieszek oddziały specjalne użyły broni.

Władze utrzymują, że policja była zmuszona otworzyć ogień, gdy została zaatakowana przez rozwścieczonych ludzi, w tym zwolnionych pracowników firm naftowych. Podczas zamieszek spłonęło wiele budynków, w tym siedziba lokalnych władz. Podpalono też siedzibę kompanii naftowej Uzenmunaigaz i hotel.

Rodziny oskarżonych oświadczyły, że zostały wyłączone z udziału w procesie, który toczy się w mieście portowym Aktau w centrum młodzieżowym zaadaptowanym na potrzeby sądu. - Ci ludzie są niewinni - powiedział 55-letni Amantai Żaumitbai, kierowca ambulansu, znajdujący się w grupie krewnych oskarżonych.

Według przedstawicielki Sądu Najwyższego Kazachstanu, wszystkim oskarżonym postawiono zarzut zorganizowania masowych zamieszek, którym towarzyszyły akty przemocy, podpalenia, niszczenie mienia, stosowanie siły wobec przedstawicieli władzy, grabieże i kradzieże. (PAP)

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.