Komornicy nie chcą eksmitować na bruk

Kraj | Lokatorzy

Krajowa Rada Komornicza podjęła działania mające na celu likwidację możliwości eksmisji na bruk. Wniosek o wprowadzenie takich zmian w prawie został złożony w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Przyczynkiem do zmiany prawa - jak powiedział PAP rzecznik Krajowej Rady Komorniczej Robert Damski – są dwie eksmisje, które "powinien" przeprowadzić komornik z Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) Krzysztof Przybyłowicz.

Obie sprawy dotyczą rodzin z nieletnimi dziećmi, w jednej jest też niepełnosprawny dorosły. Ludzie ci zamieszkują w nienależących do miasta lokalach, ale sąd nie przyznał im mieszkania socjalnego.

Hm, w radiu mowili, ze

Hm, w radiu mowili, ze chodzi o dwie sprawy, w ktorych komornik odmowil przeprowadzenia eksmisji - tez wspomnieli o rodzinach z nieletnimi dziecmi.

Eeee w innych mediach

Eeee w innych mediach czytałem coś dokładnie odwrotnego, czy aby na pewno dobrze zrzumieliście tą informację? Z tego co czytałem komornik nie chce wykonać tej eksmisji, ale zmuszają go to tego przpisy.

Gdzieś chyba nastąpiło

Gdzieś chyba nastąpiło przekłamanie. Wierzę, że przypadkowe. Poniżej artykuł z Onetu (sic!) dotyczący tej samej sprawy, a wszystko wygląda zupełnie inaczej...

"Krajowa Rada Komornicza chce zmiany przepisu ustawy o ochronie praw lokatorów pozwalającego na tzw. eksmisję na bruk. Wniosek w tej sprawie został przesłany do ministra sprawiedliwości - poinformował w piątek jej rzecznik Robert Damski.

W ocenie Krajowej Rady Komorniczej obowiązujący obecnie art. 14 ust. 7 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, który wyłącza część lokatorów spod ochrony przed nieotrzymaniem lokalu socjalnego, narusza zasadę równości wobec prawa i zakaz dyskryminacji.

Ministerstwo Sprawiedliwości do propozycji na razie się nie odniosło. Jak poinformował w piątek PAP Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji MS, pismo prezesa Krajowej Rady Komorniczej do resortu jeszcze nie dotarło.

Przyczynkiem do zmiany prawa - jak powiedział PAP rzecznik Krajowej Rady Komorniczej Robert Damski – są dwie eksmisje, które powinien przeprowadzić komornik z Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) Krzysztof Przybyłowicz.

Obie sprawy dotyczą rodzin z nieletnimi dziećmi, w jednej jest też niepełnosprawny dorosły. Ponieważ ludzie ci zamieszkują w nienależących do miasta lokalach, sąd nie przyznał im mieszkania socjalnego.

Eksmisje – na co zwraca uwagę Damski - mogą skutkować rozdzieleniem rodzin: umieszczeniem dzieci w placówce opiekuńczo–wychowawczej; rodziców w noclegowni lub przytulisku.

Dlatego Przybyłowicz eksmisji wykonywać nie chce, bo - jak powiedział w piątek PAP - „sumienie mu w tym przeszkadza”. Jednak zgodnie z prawem musi, bo inaczej „narazi się na odpowiedzialność dyscyplinarną i odszkodowawczą wobec wierzyciela”.

Z prośbą o interwencję w sprawie obu rodzin Przybyłowicz zwracał się do Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Sprawiedliwości, prezesa Sądu Rejonowego w Kołobrzegu, władz miasta oraz dwóch posłów. Na razie bezskutecznie.

W przypadku jednej z rodzin wykonanie eksmisji można przedłużyć o 6 miesięcy. W przypadku drugiej takiej możliwości już nie ma i w ciągu miesiąca powinien zostać wyznaczony termin jej wykonania.

Rzecznik Urzędu Miasta Kołobrzegu Michał Kujaczyński powiedział w piątek PAP, że komornik zwracał się o przyznanie rodzinom lokalu tymczasowego, ale miasto takim pomieszczeniem nie dysponuje. „Mamy sześć lokali tymczasowych. Wszystkie są zajęte” – wyjaśnił Kujaczyński.

Jak dodał, jedna z rodzin od maja 2011 r. jest na liście oczekujących na lokal socjalny, ale dotychczas nie było możliwości przyznania jej takiego mieszkania. Druga dopiero w tym roku skompletowała wniosek o wpisanie na tę listę. Ma on być rozpatrzony w maju.

Rzecznik magistratu poinformował, że w Kołobrzegu jest obecnie 180 lokali socjalnych. Wszystkie są zajęte. W kolejce na przydział takiego lokalu czekają 284 rodziny, w tym 51 z wyrokami eksmisyjnymi, w których sąd orzekł przyznanie lokalu socjalnego.

Nowe mieszkania socjalne mogą pojawić się dopiero za kilkanaście miesięcy. Miasto buduje cztery nowe bloki, w których znajdą takie lokale. Pierwszy budynek ma być gotowy w przyszłym roku. "

Macie świętą rację.

Macie świętą rację. Poprawione.

Komornicy nie chcą się użerać z hotelami robotniczymi, gdy gmina nie daje lokali socjalnych na eksmisję. A może hotele robotnicze też nie chcą już przyjmować eksmitowanych, bo to żadna przyjemność.

Dla komorników, to straszny ból dupy - blokady eksmisji, użeranie się z Gminą, nienawiść ze strony wszystkich, itp...

"nienawiść ze strony

"nienawiść ze strony wszystkich, itp..."

A Twoim zdaniem pracownicy czy matki samotnie wychowujące dzieci, jak egzekwują należne sobie pieniądze? Pomyśl trochę zanim zaczniesz rzucać stereotypami.

Dokłądnie. System jest

Dokłądnie. System jest zły nie dlatego, ze jest systemem, a dlatego, że często uderza w obywateli. Ale często nie oznacza "zawsze".

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.