Koncerny atomowe startują do przetargu z wadliwymi projektami

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Według planów koncernu energetycznego PGE, do końca roku ma zostać rozpisany przetarg na dostawę reaktorów do dwu elektrowni jądrowych, których budowę planuje w naszym kraju ten koncern. Wiadomo już, że w przetargu na budowę elektrowni o łącznej mocy 6000MW wezmą udział: francusko – niemiecka korporacja Areva/EdF/Siemens, japońsko – amerykańska GE Hitachi i japoński Westinghouse. Tymczasem, zdaniem naukowców poprawiając efektywność polskiego systemu energetycznego można by ograniczyć pobór prądu dokładnie o 6000MW. Sam koncern PGE przyznaje, że ceny prądu i zapotrzebowanie na energię elektryczną na rynku nie rosną tak, jak przewidywały jego analizy – z tego powodu wstrzymana została budowa elektrowni gazowych na zachodzie kraju.

W przetargu na wybór dostawcy technologii jądrowej, który PGE ma ogłosić do końca tego roku, Areva zaproponuje reaktor EPR o mocy 1650 MW, taki sam, jak w eksperymentalnej elektrowni atomowej budowanej przez koncern w Finlandii. Opóźnienia w jej budowie, wywołane m.in. koniecznością wprowadzenia zmian w systemach bezpieczeństwa reaktora i wykonaniem przez Arevę jego fundamentów z wadliwego betonu sięgają już 6 lat.

Westinghouse oferuje Polsce reaktor AP 1000 o mocy 1100 MW, którego konstrukcja została zdyskwalifikowana przez brytyjski nadzór atomowy podczas oceny projektów, proponowanych dla nowych elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii w roku 2009. GE Hitachi, znany dostawca reaktorów jądrowych do japońskiej elektrowni Fukushima, proponuje reaktory ESBWR o mocy około 1600 MW i ABWR o mocy 1350 MW.

Tymczasem Polska Grupa Energetyczna, planująca budowę w Polsce dwu elektrowni atomowych, w tajemnicy skupuje grunty pod tą inwestycję. Pomimo tego, że jak dotychczas lokalizacja pierwszej z dwu elektrowni, ani nawet tak zwana ‘krótka lista’ trzech potencjalnych lokalizacji jej budowy nie została podana do publicznej wiadomości, w ostatnim czasie PGE zakupiła blisko 100 hektarów ziemi na terenie dawnego placu budowy EJ Żarnowiec.

Więcej: http://czsz.bzzz.net/

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.