Korupcja w Polsce powszechna

Kraj

Zdaniem 87 proc. ankietowanych korupcja jest w Polsce zjawiskiem częstym lub bardzo częstym; za najbardziej skorumpowanych uważają sędziów sportowych, lekarzy, posłów i policjantów.

Na pytanie, czy w Polsce występuje korupcja, 42 proc. respondentów odpowiedziało, że bardzo często, a 45 proc. - że często. Zaledwie 7 proc. ankietowanych uznało, że mamy z nią do czynienia raczej rzadko, a tylko co setny - że bardzo rzadko. Reszta nie miała na ten temat zdania.

Zdaniem ankietowanych za pieniądze "bardzo łatwo i łatwo" można załatwić sobie: przyjęcie do pracy (63 proc. respondentów), korzystną decyzję w urzędzie gminy (60 proc.), korzystną decyzję w wysokim urzędzie państwowym (53 proc.), przychylność gazet (52 proc.), a także korzystny zapis ustawy sejmowej (44 proc.) czy wyrok sądu (40 proc.).

Według ankietowanych najbardziej skorumpowani są sędziowie sportowi; zdaniem 73 proc. respondentów korupcja występuje wśród nich "bardzo często lub często" (w porównaniu z innymi grupami najwięcej wskazań "bardzo często"), lekarze (81 proc.), posłowie (65 proc.), policjanci (62 proc.), prokuratorzy (52 proc.), sędziowie (48 proc.). Za najmniej skorumpowanych, wśród podanych w sondażu zawodów, zostali uznani urzędnicy bankowi i nauczyciele.

Najwyżsi urzędnicy

Najwyżsi urzędnicy rządowi mogą, ale wcale nie muszą ujawniać swoich oświadczeń majątkowych, a np. posłowie są do tego bezwzględnie zobowiązani. Prezydent i urzędnicy jego kancelarii nie muszą ujawniać otrzymywanych prezentów. Nikt nie analizuje oświadczeń majątkowych parlamentarzystów i urzędników. Owszem, powstał projekt nowej ustawy, która miała zaradzić tym problemom, ale dopiero kilka miesięcy temu. Posłowie w pracach nad projektem doszli do... 11. artykułu. Mają do przerobienia jeszcze 40 artykułów. Tempo wyjątkowo powolne jak na sztandarową kwestię programową. Przypomnijmy, w jak rekordowym tempie nowelizowano ustawę o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji po to, by PiS wkrótce po przejęciu władzy mógł szybko zawładnąć mediami publicznymi. Trwało to zaledwie miesiąc.

Obecna ordynacja prezydencka legalizuje stare, patologiczne praktyki: finansowanie kampanii przez biznes, a także organizowanie zbiórek publicznych, czyli sprzedawanie słynnych cegiełek. Pozwala to na przyjmowanie pieniędzy z podejrzanych źródeł.

Nie udało się uchwalić ustawy dotyczącej planów zagospodarowania przestrzennego. Brak tych planów jest źródłem wszelakiej korupcji, bo daje urzędnikom nieograniczoną władzę nad biznesowymi i prywatnymi inwestorami, którzy chcieliby coś wybudować. Uchwalono za to specustawę dotyczącą Euro 2012, która bardzo liberalizuje zasady przyznawania zamówień publicznych i otwiera korupcji szeroko drzwi.

żródło:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,4545306.html?skad=rss

---------------
www.tomasso.pl

CBA

A CBA robi swoje przed wyborami!

Wysadz Parlament ;)

Z chęcią bym wysadził w powietrze ten cały parlament ,razem z tymi wszystkimi skorumpowanymi sk$%synami, bo dopóki ktokolwiek z obecnej polityki bedzie dalej zasiadał ławy i NIBY rządził , dopóty w tym kraju nić się nie zmieni.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.