W Krakowie ma nie dojść do likwidacji stołówek w szkołach

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal interia.pl, nie dojdzie do likwidacji stołówek w krakowskich szkołach. Sprawa ta wzbudziła wiele kontrowersji wśród dyrektorów i samych rodziców, dla których korzystanie z usług zewnętrznej firmy cateringowej wiązałoby się z większymi wydatkami na żywienie dziecka w szkole.

"Polecam wstrzymanie wszelkich działań związanych ze zmianą formy prowadzenia stołówek w szkołach oraz wstrzymaniem redukcji etatów pracowników pedagogicznych oraz administracji i obsługi w przedszkolach" - napisał w odpowiedzi na pismo dyrektorów Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski. Była to reakcja na protesty, m.in. list otwarty, podpisany przez 242 dyrektorów krakowskich placówek oświatowo-wychowawczych.

- Jest to niewątpliwie sytuacja bezprecedensowa w historii krakowskiej oświaty - uważa dyrektor VIII LO w Krakowie Zbigniew Kusztal. Konsekwencją cięć budżetowych, którym sprzeciwiają się nauczyciele i rodzice, miała być między innymi likwidacja stołówek szkolnych i zastąpienie ich - w wielu przypadkach - firmami cateringowymi.

Dyrektorzy krakowskich placówek wystąpili przeciwko zarządzeniu dot. cięć budżetowych, które znacząco zmienia organizację trwającego roku szkolnego.

Zmniejszenie środków na edukację doprowadzi bowiem do licznych zwolnień, zubożenia oferty edukacyjnej, zmniejszenia liczby klas pierwszych, a także likwidacji zajęć pozalekcyjnych. Skutkiem cięć, najbardziej akcentowanym przez rodziców, miała być również kontrowersyjna likwidacja szkolnych stołówek.

W piśmie skierowanym do Jacka Majchrowskiego dyrektorzy wskazują na szczególną rolę Krakowa jako "ogólnopolskiego lidera edukacji, mocnego ośrodka akademickiego oraz doskonałego zaplecza kadrowego dla biznesu", wymieniając szereg nagród przyznanych w tej dziedzinie Krakowowi.

"Z przykrością stwierdzamy, że wprowadzany od października 2011 roku 'model' zarządzania krakowską oświatą zmierza do marginalizowania placówek publicznych i wyparcia ich przez szkolnictwo prywatne, a tym samym do podziału społeczeństwa na bogatych i tych, których nie stać na płacenie czesnego w promowanych szkołach" - zwracają uwagę autorzy listu, do którego dotarł portal interia.pl.

Za: http://polskalokalna.pl/wiadomosci/malopolskie/krakow/news/nie-bedzie-li...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.