Lokatorzy powalczą o swoje prawa w sądzie

Lokatorzy

Jesteśmy traktowani gorzej niż inni lokatorzy komunalni – twierdzą mieszkańcy z kamienic oddanych byłym właścicielom. Jeden z nich wniósł pozew do sądu. Dzisiaj rozprawa.

– Za gorsze traktowanie nie winimy miasta, tylko Ustawę o ochronie praw lokatorów. To ona wprowadza nierówność praw mieszkańców – mówi Jakub Gawlikowski z Komitetu Obrony Lokatorów.

Mieszkańcy domów komunalnych zwróconych byłym właścicielom tracą kwaterunkowe prawo do swojego lokalu.

Nie dostają od miasta nowego, komunalnego mieszkania, mimo że do tej pory im przysługiwało. Nie mają też zagwarantowanego dotychczasowego, niskiego czynszu, który płacili w budynku komunalnym. Nie dostają również dopłat do nowego, często kilkukrotnie wyższego, ustalanego przez właściciela odzyskanej kamienicy.

– To jest nierówne traktowanie obywateli – mówi Oskar Hejka, który wniósł pozew do sądu. – Mieszkańcy, którzy zostają wyprowadzeni z kamienic, np. wówczas, gdy miasto chce budynek sprzedać, dostają lokale zamienne. A ci z już odzyskanych przez byłych właścicieli domów takiego prawa nie mają.Przypomnijmy, że stowarzyszenia lokatorskie od miesięcy domagają się od ratusza, by zapewnił mieszkańcom zwracanych kamienic inne lokale miejskie lub dopłacał do czynszu.

– Nie mamy takiego prawa, ale wprowadziliśmy pewne ułatwienia w zdobyciu miejskiego mieszkania – mówi wiceprezydent Andrzej Jakubiak. – Jeśli taki lokator ma odpowiednio niskie zarobki, to jest wpisywany na listę oczekujących w komunalnej kolejce. W wyjątkowych sytuacjach, na jej początek.

Jeśli sąd uzna niekonstytucyjność ustawy, Skarb Państwa będzie musiał wypłacić lokatorom odszkodowania – różnicę między czynszem komunalnym a tym, którego zażądał właściciel.

Monika Górecka-Czuryłło
Życie Warszawy

Lokatorzy w liczbie około

Lokatorzy w liczbie około 50 osób stawili się dziś na rozprawę Oskara Hejka. Oskar zaskarżył fakt dyskryminacji lokatorów mieszkających w kamienicach reprywatyzowanych względem lokatorów mieszkających w kamienicach sprzedanych. Tym pierwszym ustawa nie zapewnia lokali zamiennych.

Po 10 minutach trwania rozprawy została ona odroczona do 10 grudnia ze względu na to, że nie wiadomo było kto jest stroną pozwaną: Ministerstwo Skarbu, czy Ministerstwo Infrastruktury.

KOPL

Czy to chodzi o Komitet Obrony Praw Lokatorów SM Sympatyczna z Łodzi?

Dziennikarka pomyliła

Dziennikarka pomyliła nazwy. Chodzi o Komitet Obrony Lokatorów.

rozprawa

polecam lekturę w postaci odpowiedzi rzecznika praw obywatelskich, który nie znalazł podstaw do poparcia wniosku o niekonstytucyjność zapisów ustawy lokatorskiej. Obywatel 24 zamieścił ten tekst. Oczywiście nic nowego, stare ble, ble. Warto swoje przemyślenia wysłać mu i powiedzieć, że jeśli nie umie czytać przepisów, to niech się poda do dymisji

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.