Lubaczów: Nowa sekcja Inicjatywy Uczniowskiej
Nowo powstała sekcja Inicjatywy Uczniowskiej Lubaczów – mała podkarpacka miejscowości - solidaryzuje się z Warszawą. Dziś wieczorem przeprowadziła akcje plakatową, gdzie wyrażają swoje poparcie dla radykalizacji protestu.
-Dziś plakatujemy. Jutro, jeśli nic się nie zmieni przejdziemy do czynów. Nasza sekcja dopiero co powstała i zbieramy szyki – mówi uczestnik IU. - Nie zgadzamy się aby funkcje ministra edukacji pełnił człowiek o poglądach nacjonalistycznych! Zrobimy jeszcze wiele, aby Giertych stracił swoją posadę. Chcemy świeckich szkół, nie podoba nam się patriotyzm w stylu Młodzieży Wszechpolskiej.
Inicjatywa Uczniowska powstała rok temu, nim jeszcze zaczęły się problemy z Ministrami Edukacji. Zaczęło być o niej głośno podczas protestów przeciwko katolizacji szkolnictwa. Pierwszą akcje przeprowadzili 11.01.2006 jak pisano na wolnych szkołach: "aktywiści Inicjatywy Uczniowskiej udali się pod ministerstwo edukacji poznać Prawdę oraz drogę moralności. Akcja trwała około pół godziny, podczas której 6 aktywistów Inicjatywy Uczniowskiej, przymarzając do podłoża, starało się wyrazić swoje nieskończone uwielbienie do Ministerstwa oraz jego wysoko postawionych urzędników i ich koncepcji i dokonując subtelnego przerysowania zwrócić uwagę na absurdalność wypowiedzi pana ministra Seweryńskiego, pytani, za każdym razem podkreślali że ich działanie nie ma na celu ośmieszania czy krytykowania chrześcijan, a próby indoktrynacji młodzieży, akcja spotkała się z poparciem jak i ostra krytyką (ta jednak głównie ze strony przedstawicielek subkultury powiązanej z pewnym radiem)."
Do dziś Inicjatywa Uczniowska ma swoje sekcje w większości większych miast:Warszawa, Toruń, Katowice, Kraków… jak też w rodzą się w mniejszych miejscowościach.
Wbrew niepochlebnej opinii o młodzieży – inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem i młodzi ludzie pokazują, że ideały nie są im obce, że o wolność, solidarność i tolerancje potrafią walczyć. Uczniowie i uczennice organizują się niehierarchicznie, decyzje podejmują kolektywnie, dzielą się doświadczeniem – a by przynależeć wystarczy działać.
Nie są związani – jak podkreślają z żadną organizacją polityczną. Współpracują z Federacja Anarchistyczną, część z uczestników jest anarchistami, ale jako taka IU nie jest anarchistyczna. Ludzi wiążą akcje i wspólne działanie, pewien pogląd na szkolę, ucznia. Nie jesteśmy przez nikogo sterowani! – mówią.
W swoim manifeście piszą: "Jednym z głównych celów Inicjatywy Uczniowskiej jest budowa solidarności wśród młodzieży, wspierania się nawzajem w dążeniu do samostanowienia uczniów w ich własnym środowisku. Podstawową sprawą, którą Inicjatywa Uczniowska powinna się zająć, jest zmiana organizacji samorządów w szkołach, które obecnie są obcym ciałem dla przeciętnego ucznia i w związku z tym bardzo często nie ma on możliwości wpływania na działanie szkoły.
Chcemy działać w myśl hasła: Szkołę tworzą jej uczniowie. Naturalnym prawem człowieka jest współdecydowanie bezpośrednie w sprawach, które dotyczą jego środowiska. W naszym przypadku szkoły. Ponadto Inicjatywa wspiera działania samopomocowe wśród uczniów (np. Koła samokształceniowe, pomoc materialną dla biedniejszych uczniów, itd.)."
Pierwszym krokiem by działać w IU jest zapisanie się na ich liste mejlową: iu@lists.obin.org
Strona główna Inicjatywy Uczniowskiej - ponoć w trakcie przerabiania.