Lubuskie: Uchwała komisji OZZIP o lewicowym charakterze tego związku i udziale w wyborach samorządowych

Kraj

W dniu 29 listopada odbyło się spotkanie Lubuskiej Komisji Międzyzakładowej Inicjatywy Pracowniczej - informuje strona OZZ Inicjatywa Pracownicza. Ustalono trzy stanowiska: (1) w sprawie prywatyzacji służby i jej negatywnych skutkach w regionie, (2) przeciwko zwolnieniom grupowym w lubuskich zakładach i (3) o lewicowym charakterze IP. Omówiono też akcje 20 grudnia pod supermarketami, do których wezwała Komisji Krajowa IP. Ustalono, że Lubuska Komisja Międzyzakładowa robi w tym dniu akcję pod Auchan w Zielonej Górze.

Na stronie OZZIP czytamy: "Jeśli chodzi o stanowiska w sprawie lewicowego charakteru IP, to wynika ono z faktu, że większość członków Lubuskiej Komisji Międzyzakładowej identyfikuje się z ruchem lewicowym i była angażowana w działania partyjne: PPS , NL, KMP czy nawet SLD. Dlatego też opowiadamy za udziałem w wyborach samorządowych członków IP, którzy widzą szansę, aby tym sposobem walczyć o sprawy pracownicze. Komisja za wskazane uznała nawiązywanie do tradycji ruchu robotniczego. Niektórzy z członków Komisji pod czerwonymi flagami działają już kilkanaście lat".

Szczescie ze Gorzow nie

Szczescie ze Gorzow nie bierze udzialu w tej miedzyzakladowce.

przykro

przykro, ze tym posunienciem potwierdzaja wszelkie obawy kierowane pod ich adresem i to ze duzo latwiej im brnac w polityke i wybory przedstawicielskie niz otworzyc sie na autonomie pracownicza.

http://www.lewica.pl/?id=18089

Członkowie OZZ Inicjatywa Pracownicza z województwa lubuskiego opowiedzili się za startem członków związku w wyborach samorządowych aby walczyć w ten sposób o prawa pracownicze. Związkowcy postanowili także dotrzeć do osób bezrobotnych, w tym do byłych członków organizacji skupiających tę grupę społeczną, niegdyś silnych w regionie.

Jak już napisałem w

Jak już napisałem w komentarzu pod artykułem "samorząd" jest to zupełny idiotyzm bo samorząd przy obecnym prawie nie decyduje o niczym. Więc co oni tam chcą robić??? Już logiczniejszym byłby start do sejmu bo tam rzeczywiście można miec jakiś wpływ na prawo. tylko w takim razie powinni jasno okreslic się jako partyjniacy i tyle.
A tak to uważam że jest to po prostu próba przeciągnięcia związku na pozycje służalcze wobec partii i stopniowa degradację ideową na pozycje powiedzmy Sierpnia

I co?

I co? Wystawicie bezrobotnych jako kandydatow na radnych? Moze to i dobry pomysl na walke z bezrobociem. wszak maja czas i doswiadczenie dotyczace potrzeb spolecznych w danym regionie.

mogą startować z listy

mogą startować z listy SdPL/PD/ Zieloni 2004

Nalezy pamiętac, że ten

Nalezy pamiętac, że ten związek ma strukturę niejednolitą, toteż poszczególne jednostki mogą sobie takie rzeczy ustalać, mimo że jakieś inne pod czerwoną ścierą nikagda nie zechcą występować. Trudno, zabronić zielonogórzanom nie można...

czy ktoś mógłby opisać

czy ktoś mógłby opisać jak ma się ta uchwała do całości związku???

Tzn. jak rozumiem jest to jedynie stanowisko jednej komisji???

Jest to stanowisko komisji

Jest to stanowisko komisji miedzyzakladowej ktora tworza glownie Zielona Gora i Kostrzyn.

Do calosci zwiazku ma sie tak, ze komisje sa atuonomiczne i jak juz ktos to napisal wczesniej zwiazek nie jest "jednolity", tak wiec ma sie nijak - dopoki dana komisja nie narusza swoim dzialaniem statutu inicjatywy pracowniczej. W tym przypadku nie naruszaja - mimo ze ''niektorzy'' uwazaja ze powinno byc to naruszenie ;)

Dlaczego liderstwo IP nie

Dlaczego liderstwo IP nie chciało aby członkowie IP napisali oryginalny statut i zrobili to bez uchwały.

No dobrze, rozumiem że

No dobrze, rozumiem że komisje sa autonomiczne, ale nie ma jakiś ogólnych zasad które prowadziłyby ogólnego stania zwiazku na pozycjach anarchistycznych bądź przynajmniej syndykalistycznychn a w przypadku braku akceptacji dla nich poprostu wykluczenie danych ludzi/komisji zakładowych ze struktur?????

IP nie moze sobie pozwolic w

IP nie moze sobie pozwolic w tej chwili na czysto anarchistyczy zwiazek, musi rzezbic w tym co jest, dlatego sa tam rozni ludzie o roznych pogladach, dlatego tez pewnych zasad nie da sie wprowadzic.

Co nie zmienia faktu ze czesc IP jest zniesmaczona co najmniej tym co robi ta miedzyzakladowka.

Taki, niestety, jest dziś

Taki, niestety, jest dziś stan polskiego ruchu "anarchosyndykalistycznego". Brak koncepcji o anarchosyndykalizmie jest podstawową przyczyną braku jednolitej polityki związku. Jeśli nie odzyska on szybko ładu i powagi, nie będzie skuteczny.

Chujowo i tyle! Trzeba ich

Chujowo i tyle! Trzeba ich było wyrzucić wcześniej.

Bookchina też trzeba było

Bookchina też trzeba było zlikwidować zanim zaczął pisać o municypalizmie???

Wrogowie są wśród nas!

Każdy polityk to dwulicowa kurwa. Coś z tym trzeba zrobić!!!

Jaja beda jak ktoras komisja

Jaja beda jak ktoras komisja okresli sie prawicowa :)

Przeoczyliscie informacje o

Przeoczyliscie informacje o zwolnieniu dwóch wieloletnich członków IP z firmy Trans , członków Komisji Lubuskiej , bo to dla was mało ciekwawe , lepiej nas atakować . Bylismy członkami partii ale zrezygnowaliśmy na rzecz działania w IP. A jesli chodzi o Gorzów to tamtejsi anarchisci nic dla IP nie zrobili od dłuższego czasu. w wyborach samorządowych nie widzimy nic złego , nam się wcale jednak do tego nie pali mamy ważniejsze i trudniejsze sprawy na głowie , choćby jak ratowac naszych ludzi przed zwolnieniem z pracy.

Może ty przeoczyłeś, bo

Może ty przeoczyłeś, bo na CIA była o tym informacja: https://cia.media.pl/sprawy_sadowe_dzialaczy_inicjatywy_pracowniczej

A skoro wam się nie pali to po co wydajecie takie oświadczenie? W ogóle od kiedy związek zawodowy podejmuje uchwałę o starcie w wyborach? O ile wiem ZZ nie mogą startować w wyborach, więc co to ma wspólnego ze sprawami związkowymi?

W ogóle także zagadkowe dla mnie jest w jaki sposób chcecie "walczyć o prawa pracownicze" na poziomie samorządu terenowego? Przecież Kodeks pracy itd. to nie są kompetencje samorządu, tylko parlamentu.

To jest całkowicie nowa

To jest całkowicie nowa sprawa w piątek 28 listopada firma TRANS zwolniła dwóch wieloletnich członków IP Roberta Szkwarka i Tadeusza Jakubczaka

no to dlaczego nie

no to dlaczego nie przysłałeś tego newsa? przecież każdy może dodać - jest link "publikuj".

Nie jestem w IP ale zwykle

Nie jestem w IP ale zwykle IP bronię przed krytykami bo najczęściej się mylą, ale nie w tym wypadku. To jest wbrew anarchosyndykalistycznym zasadom na które powołuje sie IP i to podwójnie, bo jest wbrew anarchizmowi i wbrew syndykalizmowi w ogóle

Bookchin i CNT też są

Bookchin i CNT też są przeciwko anarchistycznym zasadom??

Nie słyszałem obecnie

Nie słyszałem obecnie żeby CNT startowała w wyborach lokalnych. W czasie rewolucji część samozwańczych liderów CNT weszła do rządu i w dużej mierze swoimi działaniami doprowadziła do klęski rewolucji i przegranej ze stalinowcami. Polecam w tym względzie monografię Stuarta Christie, We, the anarchists! A study of the Iberian Anarchist Federation (FAI) 1927-1937. Zresztą nawet nasz rodzimy prof. Ryszka zauważył, że to posunięcie to była klęska anarchistów. Generalnie w czasie rewolucji to naturalne że część osób przechodzi na pozycje kontrrewolucyjne mimo że posługuje się rewolucyjną frazeologią i nawet jest członkiem rewolucyjnej organizacji. Trzeba wyciągnąć z tego błędu wnioski i dzisiejsza hiszpańska CNT w przeciwieństwie do CGT je wyciągnęła, a niektórzy polscy anarchiści siedzą cały czas z głową 70 lat temu i chca powielać stare błędy.

Bookchin sam przestał się uznawać za anarchistę i rozwijał właśnie wolnościowy municypalizm.

O prawa pracownicze walczy

O prawa pracownicze walczy siê jednak nie w samorządzie tylko na tym szczeblu, który uchwala Kodeks Pracy czyli w Sejmie. A anarchiści mają walczyć o prawa pracownicze w miejscu pracy.

Na co IP nawet gdyby

Na co IP nawet gdyby przeszła już ostatecznie na pozycje socjaldemokratyczne nie ma najmniejszych szans, bo tu konkurencja już jest spora i żeby mieć jakikolwiek wpływ na stanowione prawo, jako związek trzeba być w komisji trójstronnej a tam jest minimum 100 tys. członków. A puszczając wodze fantazji dalej, to nawet gdyby powstała jak za dawnych lat w Hiszpanii Partia Syndykalistyczna i jakimś nieznanym mi sposobem udało się jej wprowadzić paru posłów do Sejmu, to niech ktoś mi odpowie jakie to by miało znaczenie dla pracowników? Żadne.

Ale tu chodzi o coś innego, wcale nie o samorząd, ani o pracowników. W IP toczy się spór ideologiczny i polityczny i w tym kontekście należy to świadczenie odczytywać, bo praktycznego znaczenia to wielkiego nie ma dla pracowników.

Może znajduje się 20

Może znajduje się 20 osób, które głosowałoby na Rosołowskiego czy Krzyzaniaka. Skoro nie mają powodzenie w pracodawcami, trzeba gdzieś pracować. Ale nie będą mieli wpływu. Nawet general Ziętek nie ma dużego wpływu na politykę, a on ma kilka tys. więcej osób. Oprócz tego, nawet ma lepsze szanse jako polityk. I co z tego?

Masz rację - tu raczej chodzi o sporze ideologicznym. I komuniści, jak zwykłe, rozbiją anarchistów z tym.

Za to ty masz na polityke

Za to ty masz na polityke baaardzo duzy wplyw. A i ci wstretni komunisci, spojrz lepiej na siebie...

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.