Małe Swory - Amnezja pracodawczyni

Kraj | Prawa pracownika

Właścicielka restauracji „Małe Swory”, działającej w letniskowej miejscowości nieopodal Chojnic, w sierpniu nie mogła już sobie przypomnieć zatrudnionej przez siebie pracownicy, ani wypadku, do którego doszło z jej udziałem w lipcu. W konfrontacji z inspektorem Państwowej Inspekcji Pracy właścicielka restauracji nie przyznaje się do zatrudnienia w kuchni dziewiętnastoletniej Roxany, której zbity talerz na ponad miesiąc unieruchomił rękę.

Roxana Zdunek podjęła pracę w restauracji „Małe Swory” w dniu 8 lipca 2011 roku jako pomoc kuchenna. Z szefową umówiła się na pracę na okres wakacji. Niestety, w trzy dni od podjęcia pracy zbity podczas wyparzania talerz przeciął ścięgno w dłoni Roxany. W konsekwencji ręka poszkodowanej na ponad miesiąc umieszczona została w szynie gipsowej, uniemożliwiając jej dalszą pracę. Wypadek nie został zgłoszony do Państwowej Inspekcji Pracy, nie został też sporządzony protokół powypadkowy, choć jest to obowiązkiem pracodawcy.

Pracodawczyni nie podpisała z Roxaną umowy o pracę i obecnie neguje fakt zatrudnienia jej. Przesyłane pocztą zwolnienia lekarskie odesłała na adres poszkodowanej. Kiedy Roxana pojawiła się w restauracji z przedstawicielem związku zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”, który miał reprezentować jej interesy i przedstawić pracodawcy prawne zaniedbania, właścicielka restauracji „Małe Swory” zażądała pisemnego pełnomocnictwa, pomimo, że Roxana była uczestniczką rozmowy i werbalnie potwierdziła udzielenie upoważnienia związkowcowi z Chojnic.

Wobec powyższego w dniu 18 lipca Ogólnopolski Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza” powiadomił o wypadku i rażących zaniedbaniach ze strony właścicielki restauracji „Małe Swory” słupski oddział Państwowej Inspekcji Pracy. W kilka dni później miała miejsce niezapowiedziana kontrola inspektora PIP, który jednak nie został wpuszczony na teren miejsca wypadku. W konsekwencji wezwał on właścicielkę restauracji do siedziby PIP w Słupsku wraz z kompletem dokumentów.

Sprawa jest w toku. Restauratorka nie poczuwa się do obowiązków, które na pracodawcach pokłada polskie prawo. Inicjatywa Pracownicza zapowiada w tej sprawie interwencję.

źródło: ozzip.pl

Czy są jakieś przykłady,

Czy są jakieś przykłady, że PIP faktycznie pomogło w takiej sytuacji? Jeśli nie było umowy o pracę, to PIP umyje ręce.

Ja mam takie pytanie jako świerzak...

Czy jeżeli zapisałbym się do IP to pracodawca mógłby mieć jakieś obiekcje, że należę do ZZ ? Czy nie koniecznie musiałby być świadomy ? Dzisiaj odwiedzę stronę IP i co nie co się zainteresuję tematem. Pokończyłem szkoły, mam wykształcenie jako takie i niestety na studia mnie nie stać więc wybierać pracę. Nie chcę być dymany na każdym kroku.

Musisz być świadomy, że

Musisz być świadomy, że niestety w wielu przypadkach poinformowanie pracodawcy, że się należy do związku zawodowego kończy się wypowiedzeniem umowy.

Z grubsza rzuciłem okiem na sgtronę IP jesdnak mam pewien nies

jako osoba nowa w temacie. Nikt nie zapisuje się nigdzie żeby tylko być zapisanym. Chciałem się dowiedzieć na czym to wszystko polega, co można stracić, co zyskać itp Chodzi mi generalnie, że nie ma żadnego "FAQ" dla nowych osób interesujących się tematem ZZ. Nie interesuje mnie specjalnie "szpan", a na akcje można chodzić bez sztandaru. Cóż...będę dzisiaj coś więcej grzebał, chciałem tylko powiedzieć, że część mogła by być opracowana w jednym miejscu....Pozdrawiam !

Przepraszam jest odpowiedź na moje pytania :)

PIP

PIP tak jak i zapytanie zwązku to forma nacisku nie jedyna i nie najważniejsza z mej perspektywy
czy pomogło?
budowało napięcie
bywa że to wystarczało
najczęściej jednak nie
tak wielu członków naszego jak i innych związków ale i pracowników zadających niewygodne pytania lądowało za bramą zakładu

W moim przypadku PIP owszem

W moim przypadku PIP owszem stwierdził, że zwolnienie związkowca było nielegalne, ale nic z tym więcej nie zrobili. Nawet nie wyrobili się w terminie złożenia sprawy w Sądzie Grodzkim. Pomogła za to akcja bezpośrednia i międzynarodowa solidarność - jak zresztą zawsze.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.