Materiał wideo z Uwagi o osiedlach kontenerowych

Blog | Lokatorzy

Kontenery jako tymczasowe mieszkania wykorzystano po raz pierwszy, po powodzi w 1997 roku. Od tamtej pory, coraz więcej gmin używa tego rodzaju budowli jako najtańszego rozwiązania problemu niedoboru mieszkań socjalnych.

- Miały tam trafiać osoby, które sprawiają problemy społeczne, przede wszystkim mężczyźni. W rzeczywistości od samego początku kontenery były zasiedlane przez tych, którzy wedle ustawy mieli pierwszeństwo do lokali komunalnych, głównie osoby starsze, chorujące, biedne. W efekcie układ społeczny takiego osiedla wygląda jak w normalnym bloku- mówi Katarzyna Czarnota, socjolog i działaczka społeczna z Poznania, która bada powstające w ten sposób osiedla.

Materiał wideo: http://uwaga.tvn.pl/51830,wideo,290261,problemy_kontenerowych_osiedli,pr...

Przekrój społeczny osiedli kontenerów to nie ich jedyny problem. Niedługo po powstaniu pierwszych osiedli, pojawiły się kontrowersje, czy kontenery w ogóle mogą być traktowane jako mieszkania socjalne, ponieważ według prawa budowlanego taki lokal powinien mieć dach i fundamenty. Dodatkowo okazało się, że metalowe baraki niezwykle szybko niszczeją, a pleśń i grzyb występują w nich powszechnie. Wszystko spowodowane jest słabą jakością wykonania i ich małą trwałością.

Dużym problemem jest także ogrzewanie. Ze względu na konstrukcje kontenery mogą być zasilane jedynie prądem. W zimie rachunki za ogrzewanie dziurawych baraków często przekraczają możliwości finansowe ich mieszkańców.

- Żeby systematycznie ogrzewać przedpokój i łazienkę zimą, musiałabym płacić około tysiąc złotych za miesiąc. Na jedzenie zostaje nam niecałe trzysta- mówi Małgorzata Papiewska - mieszkanka osiedla kontenerów w Bydgoszczy.

W Bydgoszczy i innych miastach urzędnicy sami przyznają, że pomysł budowania tego rodzaju osiedli się nie sprawdził. Mimo to, najnowsze ma zostać wybudowane w dawnej fabrycznej dzielnicy Poznania. W teorii mają do niego trafić wyłącznie samotni, sprawiający problemy sąsiadom alkoholicy.

wiekszosc osob popierajacych

wiekszosc osob popierajacych kontenery wierzy w bzdury rzadzacych, ze maja tam trafiac tylko agresywni alkoholicy itp (choc osobiscie i tak tego nie popieram). trzeba naglasniac to, ze trafiaja tam wszyscy biedni, bez znaczenia czy mlodzi czy starzy, chorzy czy zdrowi, spokojni czy nie. wystarczy ze biedni. dzis kapitalizm wysyla biednych do kontenera, za 10 lat chyba prosto do gazu...

Nie no ja to każdemu

Nie no ja to każdemu nieudacznikowi wille z basenem bym dał ;-]

Któryś raz już czytam

To nie prawda ze kontenery zostały pierwszy raz wykorzystane po powodzi 97 roku. Zostały wykorzystywane na początku lat 90 w Łodzi. Katarzyna Czarnota socjolorzka, działaczka społeczna? Hi hi, nie ma jak nadzieja na karierę tu i ówdzie, anarchizm takim pipkom nie przechodzi przez gardziel. Brrrr

to czytaj uważnie. bo po

to czytaj uważnie. bo po raz kolejny mówi że kontenery na skalę MASOWĄ były po raz pierwszy wykorzystywane po powodzi.anarchizm uwadze nie przechodzi przez gardziel. jak myślałeś/aś inaczej to żyjesz w świecie równoległym
W Łodzi pojawiły się w latach 90 dwa tego typu obiekty.

nie ma to jak

anonimowo przyjebać się do kogoś i imputować mu chyba własne podejście do działań społecznych, plus oczywiście sporą dawkę własnej frustracji

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.