Międzynarodowe spotkanie radykalnych związków zawodowych

Kraj | Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

24 kwietnia w Madrycie w siedzibie lokalnej komisji związku zawodowego CGT odbyło się spotkanie koordynacji „RedBlack”, skupiającej związki zawodowe odwołujące się do tradycji syndykalistycznych i anarchosyndykalistycznych. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Confederación General del Trabajo (Powszechnej Konfederacji Pracy – Hiszpania), Confederation Nationale du Travail Vignoles (Krajowej Konfederacji Pracy – Francja), Svenska Arbetares Centralorganisation (Centralnej Organizacji Szwedzkich Pracowników – Szwecja), Eleftheriaki Syndikalistiki Enosi (Wolnościowy Związek Pracowników – Grecja) oraz, ze strony polskiej – Inicjatywy Pracowniczej i Lewicowej Alternatywy (LA, nie będąc związkiem zawodowym, współpracuje z koordynacją w konkretnych działaniach na rzecz praw pracowniczych).

Kampania przeciwko deregulacji prawa pracy

Najistotniejszym punktem spotkania było omówienie i zaplanowanie kampanii przeciwko deregulacji prawa pracy. Idea zorganizowania takiej kampanii pojawiła się już na poprzednim spotkaniu koordynacji (w Warszawie, 4 listopada 2007 r.) i początkowo była zaprojektowana jako cykl działań nakierowanych wyłącznie na pracowników czasowych (zatrudnianych na czas określony, umowy cywilnoprawne lub poprzez agencje pracy tymczasowej). Z uwagi na występujące różnice w poziomie uelastycznienia lokalnych rynków pracy w poszczególnych krajach, padła propozycja zorganizowania bardziej ogólnej kampanii, nakierowanej na działania krytykujące niestabilność zawodową i społeczną wywołaną cyklem procesów deregulacyjnych (w tym rozwoju elastycznych form zatrudnienia). Głównymi tematami kampanii będą więc: rozwój elastycznych form zatrudnienia, praca nierejestrowana („na czarno”), masowe zwolnienia i rozwój podwykonastwa. Wszystkie te zjawiska, wywołane liberalnymi politykami społecznymi i gospodarczymi prowadzą wprost do obniżenia bezpieczeństwa socjalnego licznych grup społecznych na całym świecie – dlatego hasłem przewodnim kampanii ma być stwierdzenie: „Nie jesteśmy towarem!”.
Związkową odpowiedzią na deregulację prawa pracy ma być skoordynowana kampania informacyjna (ukazująca negatywne skutki ww. zjawisk), wymiana informacji o sytuacji w poszczególnych krajach, wspólna praca merytoryczna (zaplanowano przygotowanie broszury ukazującej różne aspekty polityk deregulacyjnych w poszczególnych częściach Europy) oraz wspólna akcja, która zostanie zorganizowana jesienią bieżącego roku.

Akcje solidarnościowe z działaczem IP zwolnionym z sieci Auchan
Sprzeciw wobec represje za działalność związkową jest wciąż istotnym punktem współpracy międzynarodowej podejmowanej w gronie organizacji reprezentowanych 24 maja w Madrycie. W odpowiedzi na zwolnienie działacza IP z supermarketu Auchan w Zielonej Górze, związkowcy z Francji i Hiszpanii zadeklarowali chęć zorganizowania akcji solidarnościowych pod supermarketami tej sieci w ich krajach. We Francji będzie to część szerszej kampanii, mającej na celu uzwiązkowienie pracowników supermarketów. Wstępnie uzgodniono 21 czerwca jako dzień akcji przeciwko Auchan w Europie.

Wsparcie dla rosyjskich działaczy ruchów wolnościowych i antyfaszystowskich

Francuska CNT od pewnego czasu jest w stałym kontakcie z rosyjskimi organizacjami anarchistycznymi oraz ruchami zaangażowanymi w walkę z neofaszyzmem. Ponieważ skala terroru ze strony różnej maści faszystów i rasistów jest w Rosji wyjątkowo w skali całej Europy, uczestnicy spotkania zdecydowali się na udzielenie maksymalnego możliwego wsparcia dla tamtejszych środowisk anarchistycznych i antyfaszystowskich. W chwili obecnej jest prowadzona zbiórka pieniędzy, powstaje film dokumentalny o tym szczególnym aspekcie sytuacji w Rosji, a w sierpniu zorganizowany zostanie cykl spotkań z przedstawicielami rosyjskich ruchów społecznych w poszczególnych krajach. Dodatkowo, późnym latem zostanie także przeprowadzona skoordynowana akcja protestacyjna pod rosyjskimi ambasadami i konsulatami w całej Europie.

Sprawy organizacyjne

Ostatnią kwestią, poruszoną na spotkaniu w Madrycie był dalszy rozwój koordynacji i jej struktura. Na chwilę obecną, organizacje współpracujące w ramach koordynacji RedBlack nie stanowią żadnej instytucji ani organizacji o zasięgu międzynarodowym. Jest to wyłącznie sieć współpracujących ze sobą związków zawodowych odwołujących się do podobnych tradycji (czy to anarchosyndykalizmu, jak w przypadku związków z Hiszpanii i Grecji, czy to radykalnych nurtów syndykalizmu, jak w przypadku Szwecji i Francji), która współpracuje w kampaniach i akcjach z organizacjami politycznymi i społecznymi odwołującymi się do idei i praktyki działania bliskiej anarchizmowi (jak LA). Uzgodniono, że taki stan rzeczy w chwili obecnej nie wymaga znaczących zmian, zgodzono się natomiast na rozwijanie idei koordynacji i włączenia w jej skład także organizacji z innych krajów. Zaproszenia do współpracy zostaną w najbliższym czasie wysłane do niemieckiego FAU (Wolnego Związku Robotników), włoskiego UniCobas, a także belgijskiej grupy anarchistów działających w ramach tamtejszej federacji FGBT. Na użytek koordynacji, w najbliższym czasie ma także powstać internetowy serwis informacyjny.

Nadchodzące wydarzenia

5-6 lipca 2008 - „Śródziemnomorski szczyt Unii Europejskiej” w Paryżu podczas którego zostanie zorganizowany kontr-szczyt (demonstracje, konferencje i wydarzenia kulturalne).
sierpień 2008 – akcje solidarnościowe z rosyjskimi antyfaszystami.

Trzeci tydzień sierpnia 2008 – letni obóz CNT w Maussebe (południowo-zachodnia Francja, okolice Touluse)
wrzesień-październik 2008 - początek kampanii przeciwko deregulacji prawa pracy.

25-26 października – kolejne spotkanie koordynacji podczas kongresu ESE w Atenach.

A co ma LA do OZZIP oprócz

A co ma LA do OZZIP oprócz wsparcia w jednej kampanii? W końcu był ktoś z OZZIP i LA czy dwa w jednym, bo trochę chaotycznie?

LA - I.P.

dwa w jednym. LA ma wiele do I.P. i odwrotnie współpracujemy nie tylko przy jednej kampanii. niektórzy są uczestnikami I.P. jak i LA. co jest poza tym chaotycznego?

Co ma IP do LA - odpowiedź

Na pytanie co ma LA wspólnego z IP:
- wspólną kampanię nakierowaną na pracowników migrujących
- długoletnią współpracę przy konferencjach pracowniczych
- współprace merytoryczną w konkretnych kwestiach (tematy pracy czasowej, mieszkalnictwa, refleksje nt. operaizmu)
- rozpoczynającą się kampanie na rzecz pracowników czasowych
- wspólne imprezy merytoryczne(np. udział ludzi z IP w Dniu Lokatora, czy ludzi z LA w Pilarszczyznie)
Wreszcie mamy porozumienie o współpracy co stwarza sytuację w której jesteśmy "bratnimi" organizacjami, działającymi w innych formach, ale zainteresowanymi podobnymi tematami i podzielającymi niektóre idee.

A co do spotkania - była 1 osoba, będąca zarówno członkiem IP jak i LA.

Ale macie tu dezinformacja

Ale macie tu dezinformacja trochę. Spotkaliście z frakcją z CNT nie będaca w międzynarodówce (IWA-AIT) a ta kampania solidarnościowa prowadzi CNT-AIT.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.