Miliony Polek przerywały ciążę

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm

W ciągu swojego życia ciążę usunęła, z dużym prawdopodobieństwem, nie mniej niż co czwarta, ale też nie więcej niż co trzecia dorosła Polka. W skali całego społeczeństwa daje to od 4,1 mln do 5,8 mln kobiet - taki wynik badania przedstawił CBOS.

Według badania odsetek kobiet, które usunęły ciążę, jest wyższy w starszych grupach wiekowych. Granicę można określić na poziomie kobiet 35-letnich, czyli tych, które weszły w wiek rozrodczy na krótko przed zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Kobiety poniżej tego wieku decydowały się na aborcję prawie trzykrotnie rzadziej niż kobiety mające 35 lat i więcej (13 proc. wobec 36 proc.).

Z badania CBOS wynika, że poza respondentkami starszymi, co najmniej jednokrotne przerwanie ciąży częściej deklarują kobiety gorzej wykształcone, niezadowolone ze swej sytuacji materialnej, mające prawicowe poglądy i praktykujące religijnie.

CBOS przypomina, że w 2011 r. przeprowadzono w Polsce 669 legalnych aborcji. Od 2002 r. liczba rejestrowanych usunięć ciąży wzrosła czterokrotnie, głównie za sprawą powiększającej się z roku na rok liczby zabiegów uzasadnionych wynikami badań prenatalnych.

Niemal od początku lat 90. XX wieku CBOS monitoruje społeczny stosunek do aborcji. Jak pokazują wyniki najnowszych pomiarów, zdania na temat jej dopuszczalności są wyraźnie podzielone.

Według CBOS do 1993 r. – gdy prawo aborcyjne było względnie łagodniejsze – przeważało przyzwolenie na przerywanie ciąży. "Wkrótce po jego zaostrzeniu, odsetek osób opowiadających się za legalną aborcją zaczął topnieć. I być może mamy tu do czynienia z idealną z punktu widzenia instytucji kontroli społecznej sytuacją, w której przekonania Polaków ewoluują w kierunku zgodnym z obowiązującym prawodawstwem" - ocenia ośrodek badawczy.

Zarazem CBOS jest zdania, że obiektywne uwarunkowania muszą odciskać piętno na deklaracjach kobiet dotyczących osobistych doświadczeń dotyczących usuwania ciąży. "Dość rygorystyczne prawo, charakter dyskursu publicznego, a także ogólna delikatność problemu sprawiają, że temat aborcji funkcjonuje w Polsce w sferze tabu" - napisano.

Polskie piekło kobiet. Co

Polskie piekło kobiet. Co interesujące - ciążę przerywają głównie kobiety biedniejsze, a także religijne i deklarujące prawicowe poglądy. Wynikać to może z faktu - braku funduszy na środki antykoncepcyjne oraz życie w równie prawicowym i religijnym środowisku mężczyzn. Tak się kończy "kalendarzyk" i tzw. "metody naturalne". A prawicowy partner gumki nie założy, bo to "grzech", a kobieta zostaje z problemem zupełnie sama i często pozbawiona jakiegokolwiek wsparcia nie tylko materialnego, ale i duchowego. Musi się kryć z tym że przerwały ciążę, bo w środowisku w jakim żyją uważa się to za "hańbę" i "grzech". Straszne.

Zwłaszcza że te kobiety

Zwłaszcza że te kobiety przez swoje poglądy mogą u siebie wywoływać okropne poczucie winny w związku z tym, jakiego grzechu się dopuściły.

Wyjście? Rozjebać

Wyjście? Rozjebać wszystkie religie w pył. Tylko ryją ludziom berety swoimi odrealnionymi nakazami i zakazami, wpajanymi przez fanatyków od urodzenia swoim dzieciom na siłe do głów. Każda religia to bandytyzm nie niosacy nic dobrego.

Miesięczna antykoncepcja

Miesięczna antykoncepcja przy tabletkach starszej generacji to koszt ok. 7 zł miesięcznie, przy nowszej - 25 zł. Czyli tyle, co dwie paczki papierosów.

a po dwóch lata stosowania

a po dwóch lata stosowania "bezpiecznych" tabletek antykoncepcyjnych pojawia się nowotwór piersi, problemy z jajnikami i drogami moczowymi - przypadek mojej narzeczonej

Nie ma bezpiecznych

Nie ma bezpiecznych hormonów. Trzeba zawsze uwzględnić przeciwwskazania, czynniki ryzyka, robić badania i przede wszystkim być ostrożnym.
Sama nie biorę i nigdy nie brałam, bo nie mam zaufania do ginekologów, z którymi się dotychczas zetknęłam, a na prywatne wizyty mnie nie stać (to też się wlicza w koszt antykoncepcji jakby ktoś był ciekaw, czemu kobiety narzekają, że "drogo").
Co do ceny - ciężko mi powiedzieć, ale nie zawsze lepiej wziąć tabletki - trzeba zagospodarować czas na wizyty u ginekologa, liczyć się ze skutkami ubocznymi i ze wspomnianym ryzykiem. Czasem nawet przy tabletkach lepiej zastosować gumkę. Gumka chroni także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jest bardziej dostępna, ale też wychodzi raczej drogo, szczególnie jeśli ktoś prowadzi w miarę regularne życie seksualne. Pomijam nastawienie mężczyzn do tej antykoncepcji, bo to temat na książkę.
A gumka oczywiście ma swoje wady. Zakładana nieumiejętnie lub w pośpiechu/po pijaku może nie być wystarczająca, a wtedy pozostaje już tylko tabletka postkoitalna, która jest ciężko dostępna, a czasami w małym miasteczku w ogóle (wizyta u lekarza może zostać wyznaczona na zbyt daleki termin). To jest rzeczywistość, a nie podane ceny antykoncepcji hormonalnej bez doliczania kosztów, o których wspomniałam i bez uwzględnienia faktu, że nie każda będzie chciała ją brać.

"Każda religia to bandytyzm

"Każda religia to bandytyzm nie niosacy nic dobrego." Nieźle, należałoby dodać do tego wszystkie ideologie, poglądy itd. Religie, jak i ideologie tworzą się w konkretnym otoczeniu kulturowym i zazwyczaj starają się uporządkować życie mieszkańców. Wykorzystywanie ich, jak też i ideologii, przez różnych przywódców rodzi wynaturzenia.
Zresztą aborcja jest tematem delikatnym i jak po sondażu (jeśli mu wierzyć) widać z religią nie jest zbieżna.

Nie utożsamiaj religii

Nie utożsamiaj religii (ścisłe, niepodlegające krytyce dogmaty, którym trzeba się podporządkować) z ideologiami (zresztą ten termin także niesie w sobie wynaturzenia). Coś Ci się pokiełbasiło apostato.

Że niby ideologia nie

Że niby ideologia nie niesie niepodlegających krytyce dogmatów? xD Wolne żarty, toż to domena komunizmu, anarchizmu czy innych faszyzmów.

Dziubek z redakcji, który

Dziubek z redakcji, który blokuje moje teksty o Caritasie, to cenzorski pomiot.

Nie zmienia to faktu, Caritas sam zrobił więcej dobrego dla biednych niż wszystkie organizacje lewicowe razem wzięte. Ja rozumiem, że jest wam to nie na rękę, ale cenzura, na portalu anarchistycznym i to za fakty?

Caritas pomaga? Czyżby? To

Caritas pomaga? Czyżby? To ludzie pomagają, którzy z własnej woli przekazują pieniądze, ubrania, jedzenie itd. a Caritas to tylko złodziejski pośrednik między darczyńcami a potrzebującymi. Poszperaj, poszukaj ile było ujawnionych przekrętów i machlojek ze strony Caritasu w ostatnich latach. Większość i tak nigdy nie ujrzy światła dziennego, bo Caritas jako narzędzie KRK, w przeciwieństwie do np. PCK, nie podlega żadnym kontrolom zewnętrznym i z pieniędzmi i datkami robią co im się żywnie podoba. Dziubku.

Nie wiem czy jeszcze

Nie wiem czy jeszcze żyjesz, bo mógł Cię zabić mój śmiech, ale jakbyś przetrwał tą falę uderzeniową, to Ci odpisze.

Stwierdzenie, że to ludzie pomagają, a nie Caritas, jest takim debilizmem, że aż dziw bierze, że dajesz sobie radę z pisaniem na klawiaturze. Jak Twoim zdaniem organizacja charytatywna ma pomagać sama z siebie? No ja się Ciebie pytam JAK? Weź mi powiedz, albo chociaż sobie. Czy Twoim zdaniem w magiczny sposób logo tej fundacji ma zstąpić ze sztandaru i zacząć rozwiązywać ludzkie problemy? Czy tak Twoim zdaniem działa przywołany przez Ciebie PCK? Jeżeli tak wierzysz, a na to wygląda, to uświadamiam, że W KAŻDEJ ORGANIZACJI CHARYTATYWNEJ podstawa działalności są DATKI i WOLONTARIUSZE, czyli LUDZIE. Nie wierzysz, sprawdź. Nie wiem czy dotarło, ale jest nadzieja.
Idąc dalej, Caritas działa opierając się o naukę kościoła oraz na podstawie ofiarności i pomocy wiernych. Cała organizacja wyrosła z katolickiej nauki o pomocy bliźniemu. Na jej podstawie zebrała milion RAZY więcej środków niż jakakolwiek organizacyjka o lewicowym podłożu ideologicznym. Wynika z tego, że niszczenie religii, kościoła jako formy organizacyjnej dla religii, przyniosło by o wiele więcej tragedii niż tych waszych śmiesznych organizacyjek prospołecznych.
Jak w każdej dużej organizacji zdarzają się czarne owce wśród tzw. wolontariuszy, ale nie zmienia to SKALI pomocy, którą Caritas udziela. Sprawdź sobie w raporcie finansowym rocznym.

Nawiasem mówiąc, ta część kościoła, która zajmuje się polityką, ma hasła maksymalnie pro socjalne.

Widzę, że na redakcję z zapędami cenzorskimi, tylko nazwanie rzeczy po imieniu działa. Post poszedł za 3 razem.

Mamy niż demograficzny, a

Mamy niż demograficzny, a wy jeszcze chcecie go powiększać?

Tak. Co to ze dziecko

Tak. Co to ze dziecko spłodzone dla przyrostu naturalnego? Trzeba się rozmnażać, bo co? Ja wiem, gospodarka i bla bla bla, ale nikt nie zmusi ogółu kobiet do pogrążania się w większej biedzie wraz z urodzeniem kolejnych dzieci. Wiele kobiet poddających się aborcji to kobiety, które mają dzieci, więc pewnie przeżyły to, co statystyki mówią, na własnej skórze.
https://www.facebook.com/pages/Nier%C3%B3bdziecipl/362524650487216

Niechciana ciąża? Masz wybór!

Niechciana ciąża? Masz wybór!

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.