Nasza demokracja, to brak demokracji!

Publicystyka

Poniżej publikujemy artykuł napisany przez jedną z działaczek lokatorskich, która uczestniczyła w Dniach Gniewu w Warszawie, opisujący jej wrażenia z demonstracji.

Dlaczego brak demokracji, bo mówi się, że jesteśmy państwem demokratycznym, ale tam, gdzie jest potrzebna demokracja, okazuje się, że jej nie ma. Jesteśmy traktowani jak za czasów komuny, bo wolność słowa to fikcja, przyjaciel-też fikcja, najpierw ZSRR, a teraz również wybrano nam przyjaciela, to USA.

W dniach 27 i 28 maja w Warszawie odbyły się „DNI GNIEWU” spowodowane podwyżkami prądu, biletów na komunikacje miejską, wody i ścieków, czynszu komunalnego, organizowanych przez organizacje lokatorskie. W pierwszym dniu manifestacji, która odbyła się na Krakowskim Przedmieściu, mimo trudności spowodowanych wizytą prezydenta Obamy, spotkanie mieszkańców przebiegło spokojnie.

Do spokojnej demonstracji nie można zaliczyć 28 maja, tego dnia spotkanie odbyło się na Nowym Świecie, mimo pozwolenia z Ratusza, nie pozwolono zebranym przejść wcześniej zaplanowaną trasą. Około 200 osób zostało okrążonych kilkoma kordonami policji, z tarczami, w kamizelkach kuloodpornych, w hełmach i gazem łzawiącym, w pełnej gotowości na „terrorystów”. Przez policyjny mur nie wolno było nikomu wejść ani wyjść, około godz. 16 00 pojedyncze osoby mogły opuścić demonstrację po uprzednim spisaniu personaliów.

Manifestacja była zaplanowana do godz. 17 00, osoby, które nie wyraziły zgody na spisanie pozostały do końca myśląc, że policja zrezygnuje. Niestety po 17 zażądali okazania dowodów, kto się nie zgodził siłą został zaciągnięty do radiowozu i odwieziony na komendę przy ul. Wilczej. Bulwersuje fakt, że nie było powodów do takiego zachowania policji, bo manifestacja przebiegała bardzo spokojnie. Można zrozumieć ostrożność policji w chwili, kiedy manifestujący robią zadymę, ale jeżeli wszystko przebiega pokojowo, dlaczego traktuje się zebranych jak bandziorów ze stadionu, tego nie rozumiem.

Patrząc na poczynania policji, przypomniały mi się czasy, kiedy ZOMO i policja z Goleniowa,w podobny sposób traktowała zebranych, oni też mieli podobne metody.

Zastanawiam się czy to jest DEMOKRACJA czy KOMUNA, bo jako osoba w kwiecie wieku, uważam, że to drugie, z czym trudno się pogodzić, jeżeli uważamy się za państwo demokratyczne, na takie traktowanie mojej zgody nie ma.

Pozdrawiam,
Wanda Pradzioch

NO ALE DEMOKRACJA WŁAŚNIE DZIAŁA

Większośc wybrała taką władzę jaką wybrała. Dała jej zielone światło aby działać. Chyba większość głosujących wiedziała na kogo głosują. Tak więc demokracja działa. A działa w ten sposób, że partie polityczne widzą w nas specjalistów tylko przy kartach do głosowań. A potem już demokracja to tylko kolejny termin wyborów...
HST

Jaka wiekszosc wybrala,kiedy

Jaka wiekszosc wybrala,kiedy i gdzie? Kolego zobacz to co stało sie przed 89 rokiem,tyo nie żadna teoria spiskowa ale niestety prawda.Komuchy[o ile można tak ich nazwać]dogadaluy sie z wieruszką solidarnościową w sprawie podzialu łupów.Masz to co masz,nie dzieki temu ze "wiekszosc"wybrala,lecz temu ze narzucono nam ten chory układ.Nie chce mi sie rozpisywac ale nawet podczaś "wolnych"wyborów ktore mamy od 89 roku patrząc na tą frekwencję możesz dojsc sam do wniosku co do tej wiekszości.Wiekszosc po prostu olewa wybory.

Partia została wybrana przez większość głosujących

Co mnie obchodzi że druga połowa polski nie głosowała. To jest ich problem, trzeba było głosować a nie teraz mieć pretensje. Czy to moja wina że wybory polegają na tym żeby przekonać stado baranów żeby beczała PO lub PIIIS. Tak właśnie wygląda demokracja. Przekonać jak najwięcej debili żeby głosowali. Między innymi właśnie dlatego w tym roku wybory będą dwudniowe. Jeszcze większa ilość debili będzie przy urnie. Na kogo niby będą głosować ludzie którzy nie znają historii polski, nie wiedzą kto kłamie a kto może coś zmienić na lepsze w tym kraju. Na tym polega demokracja. Czy jest to dobry ustrój?? Moim zdaniem nie.

demokracja kolego byłaby

demokracja kolego byłaby wtedy, gdybyś miał wpływ na to co się dzieje w twoim miejscu pracy, uczelni czy na dzielnicy. to co jest teraz to jest parodia demokracji. przykre jest, że w dzisiejszych czasach odpowiedzią ludzi na parodię demokracji jest postulat całkowitego zniesienia demokracji. biją mnie pałkami - dam im karabin

Demokracja TAK, ale tylko w wykształconym

społeczeństwie.

Pani Wando

To jest kapitalizm , nie dostrzega pani tego !!Posługuje się pani językiem który jako żywo przypomina ten PiSowski.To żadna komuna, to po prostu kapitalizm w całej swojej okazałości,który swoje siły represji kieruje przeciw potencjalnym kontestatorom ładu zaprowadzonego w interesie uprzywilejowanej mniejszości,kasty która tworzy nomenklature-oligarchię.

Żyjemy w demoliberaliźmie !!Czas to dostrzec,wytarty slogan komuna nie wyjaśnia obecnej rzeczywistości.

"Wiekszosc po prostu olewa wybory"

Tak może to i fakt, ale może i też ludzie nie mają na kogo głosować, bo mass media mówią tylko o 4 partiach i świadomość ludzi ogranicza się do tych czterech partii a nie chce im się szukać alternatywy. Niestety ale mniejsze partie muszą się mocno starać żeby zostać zauważone. Niestety nie będą miały szans zaistnienia w większych mediach jeśli zaczną gadać o zmniejszeniu podatków, no chyba że to jedna z rządzących dzisiaj partii, dla których obniżenie podatków to tylko kiełbasa wyborcza, takie partie będą głośne w mediach.

komuna, kapitalizm

Wiem jak wygląda komuna, natomiast nie mam pojęcia jak wygląda kapitalizm. Odnosząc się do
"Dni Gniewu" miałam na myśli poczynania policji, takie metody były dawniej, nie wiem czy w kapitalizmie jest tak samo. Zapewniam, że nie mam poglądów PiSowskich, jestem od nich daleko. Pozdrawiam

Pani wybaczy

Ale skoro pani nie wie jak wygląda kapitalizm,to co pani robi w ruchu lokatorskim.Kapitalizm to bezdomność,bezrobocie,to pazerni kamienicznicy.To ochroniarze bijący protestujących.Zresztą ta wysławiana dziś II RP to przykład jak postępowali kapitaliści.

Zarówno PiS jak PO to tak na prawdę to samo oblicze prawicy, oblicze III RP.

trochę mnie zawsze bawi

trochę mnie zawsze bawi gdy ktoś mówi o "demokracji"
Jaka demokracja ludzie ? Przecież duży procent mieszkańców tego disney-landu nawet nie wie jak się nazywa premier
Ludzie głosują na podstawie iluś tam minut spotów wyborczych w mediach
i 4 lat demagogi i populizmu
W państwie w którym świadomość ludzi jest żadna
albo oparta na nacjonalistycznych mitach nie może być mowy o "demokracji"

Czyli demokracja tak, ale

Czyli demokracja tak, ale tylko w naszym wydaniu? Żenada....

Plebiscytu na

Plebiscytu na najładniejszą twarz i najbardziej chwytliwe hasło nie da się w ogóle porównać do demokracji. Jeśli ktoś twierdzi, że to jest demokracja, to dopiero żenada...

Taka demokracja to była

Taka demokracja to była nawet w starożytnym rzymie ,cesarz robił przecież igrzyska dla ludu,lud decydował w koloseum czy jak krzyżowano Jezusa,może jeszcze niech w więzieniach zrobią wybory na komendanta,a policjanci niech pytają jaką pałą chcesz dostać albo jaki rodzaj tortur wybierasz,będą cię dalej dymac ale masz wybór kto będzie twoim oprawcą?

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.