Neonazistowskie klimaty w śródmiejskiej kawiarni Antykwariat (Warszawa)

Publicystyka

Therese jest Szwedką, studiuje nauki polityczne. Do Warszawy przyjechała w styczniu na staż w organizacji pozarządowej. W zeszłym tygodniu wybrała się na piwo z polskim kolegą Maćkiem. Usiedli w kawiarni Antykwariat przy Żurawiej. - Przemiły, przytulny lokal w klimacie intelektualnym, pełen książek - ocenia Therese. - Jakież było moje zdziwienie, gdy w pewnym momencie usłyszałam z głośników hymn Szwecji w ostrej, rockowej wersji.

Po hymnie nastąpiła cała seria tradycyjnych, patriotycznych szwedzkich piosenek w tym samym wykonaniu. Therese rozpoznała w czyim. - To zespół Ultima Thule - mówi. - Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś puszczał ich płytę w szwedzkim pubie. Zespół znany jest z nacjonalistycznych korzeni i nazistowskich poglądów. Wszyscy w Szwecji kojarzą go z ruchem skinheadowskim i muzyką White Power.#

- Nikogo nie oceniam po wyglądzie, ale gdybym zobaczyła tego barmana na samym początku, to chyba bym nie weszła: ogolona głowa, bluza z napisem "Lonsdale" - mówi Therese. W Europie Zachodniej ubrania Lonsdale'a stały się symbolem nacjonalistycznych poglądów. A to dlatego, że w nazwie występują po sobie literki NSDA, co kojarzy się z NSDAP - partią Hitlera.

- Myślę, że klienci mają prawo wiedzieć, czego słuchają w lokalu i komu płacą za piwo - uważa Therese. Dlatego nie dała za wygraną i podeszła z kolegą do stojącego za barem mężczyzny, który wyglądał na właściciela. - Kiedy zapytałam, czy wie, co to za muzyka, przyniósł mi okładkę płyty - wspomina. - Ale kiedy starałam się wytłumaczyć, że to neonazistowski zespół, zaczął coś krzyczeć po polsku.

- Krzyczał, że w swoim lokalu może puszczać, co chce i co byśmy powiedzieli, gdyby puszczał "pedalską muzykę" - opowiada Maciek. - A na koniec rzucił: "Spierdalajcie stąd, intelektualne pedały, więcej was tu nie wpuszczę. Fuck you!".

Z właścicielem Antykwariatu próbujemy skontaktować się od tygodnia. Najpierw usłyszeliśmy, że wyjechał i ma zepsuty telefon komórkowy. Następnie, że jest w szpitalu. Udało się nam umówić na telefon w sobotę o godz. 16, ale od 16 do 21 w Antykwariacie nikt nie odbierał.

------------------------------------------------------------------------
# Sam Ultima Thule odcina się od zarzutów rasizmu, twierdząc, że gra narodowo-romantyczny wiking-rock. W tekstach piosenek rzadko słyszy się wprost faszystowskie treści. Ale jak mówi Therese, i jak można przeczytać w angielskiej Wikipedii, pierwszy wokalista należał do neonazistowskiej Partii Rzeszy Nordyckiej (Nordiska Rikspartiet). Zespół był sponsorowany też przez partię Bevara Sverige Svenskt, czyli "Zachować Szwecję Szwedzką", której główne postulaty to ograniczenie imigracji i repatriacja grup nieetnicznych. Zespół wydawał płyty w neonazistowskiej wytwórni Ragnarock i grywał na skinheadowskich koncertach.

a w polsce jeszcze kilka lat

a w polsce jeszcze kilka lat temu dzieciaki słuchały włochatego, dezertera, farbenów, czy ksu.
teraz na topie są kapele typu: polska, konkwista, honor... żal dupę ściska. też się odcinają rasizmu, ale jak spytam dlaczego nie słuchają czegoś anarchopunkowego, to mówią, że to brud...

Stawianie Polski

Stawianie Polski (późniejszy Ramzes & The Hooligans) to gruba przesada.

poprawka:

poprawka:
Stawianie Polski (późniejszy Ramzes & The Hooligans) obok Honoru i K88 to gruba przesada.

To są tylko przemijające

To są tylko przemijające trendy.

niby tak, ale giertych

niby tak, ale giertych zrobił swoje. te pokolenia, które teraz dorastają, są w silnej opozycji "antylewackiej". dorastają wychowywani w przekonaniu o ewolucyjnej wyższości kapitalizmu i patriotyzmu...

pamiętam pierwsze słowa usłyszane o anarchiźmie w szkole. było to przy omawianiu jakiejś tam lektury o tyranie i władcy, który nie potrafił sobie poradzić z władzą.

"na podstawie drugiego przykładu widzimy, że gdy władza jest zbyt słaba dochodzi do morderstw, rozbojów i przestępstw. a są tacy ludzie, którzy dążą do tego stanu, nazywają się anarchistami..."

najbardziej bolące jest to, że jesteśmy postrzegani jako "kółka wzajemnej adoracji", które nie potrafią ze swoimi poglądami do ludzi. ludzie widzą w nas zagrożenie dla społeczeństwa na równi z narodowcami. a przecież te poglądy są tak bardzo "pro-ludzkie"...

Co to ma wspólnego z

Co to ma wspólnego z jakimś Giertychem?? Wyższość kapitalizmu to się propaguje w szkołach od '89, przed PRLem też propagowano, z patriotyzmem nie było przerwy, propagowano cały czas. A indoktrynacja robi swoje, chociaż nie przesadzałbym z tym za bardzo (patriotyzm to tylko hasło a kto temu państwu tak naprawdę ufa? - garstka, zwolennikami rynku to też z tego co wiem jest raczej coraz mniej ludzi, tak to wypadało w badaniach)

"pamiętam pierwsze słowa usłyszane o anarchiźmie w szkole. było to przy omawianiu jakiejś tam lektury o tyranie i władcy, który nie potrafił sobie poradzić z władzą.
"na podstawie drugiego przykładu widzimy, że gdy władza jest zbyt słaba dochodzi do morderstw, rozbojów i przestępstw. a są tacy ludzie, którzy dążą do tego stanu, nazywają się anarchistami..."

To że nauczyciele bywają ignorantami jak w tym przypadku to inna sprawa, jest to ogólna niewiedza na ten temat - po części z NASZEJ winy

Therese kłamie lub jest

Therese kłamie lub jest ignorantką.Ultima Thule w Szwecji jest zespołem wręcz popowym.Jako jedyny zespół przez wiele miesięcy udawało jej się umieszczać swoje hiciory na piewrwszych miejscach rankingów.

Ubrania firmy Lonsdale w chwili obecnej bardziej się kojarzą z "ruchem" (bardziej to fetyszyzm aniżeli ruch) gay skins i gabber skins, aniżeli z ns skins. Swój prestiż wśród skinheadów straciła marka w chwili, kiedy chcąc odciąć się od nsów,wypuścili kolekcję z tęczowym napisem Lonsdale i lwem, w kolorach różu itp. Dodatkowo szefem firmy jest murzyn. A także, Lonsdale jest masowo podrabiany, i bardzo trudno w chwili obecnej odróżnić oryginał od podróby z azji.

Tak więc infos przestarzałe i stereotypowe.

"Tak więc infos

"Tak więc infos przestarzałe i stereotypowe"

aha

z tego co wiem to nie pierwsza taka akcja w Antykwariacie
info o ubrankach może nie takie ale chyba większość ludzi kojarzy lonsdale z ns .A co do Ultima Thule to... Bajm według niektórych jest kapelą metalową :):):) to do zdania, że Ultima Thule gra muzykę wręcz popową :D

Prowokacja konserw

To na pewno sprawka tych baranów którzy mienią się konserwatywnymi punkami, a tak naprawdę to banda ns,ów i meneli z pod budki z piwem.

Stay Hard Core, Stay Positive

Stay Positive-TO DZISIAJ ZA MALO!!!

hard core jest pozytywny-(?)
jezeli pozytywnna mozna nazwac muzyke-zespoly ktore spiewaja tylko o jednosci i dumie z bycia hc-no to masz racje.
jezeli pozytywnym mozna nazwac BRAK GLEBSZEGO PRZEKAZU.
jezeli pozytywnym mozna nazwac brak JAKIEJ KOLWIEK DZIALALNOSCI I ZAANGAZOWANIA.
ale rozgladajac sie do o kola to tylko dzieciaki ktorym na reke jest zamykanie sie w kregu wzajemnych adoracji przy blastrach i rykaniu "strong as one"-oczywiscie nie wszystkie dzieciaki takie sa i nie wszystkie bandy (niestety wiekszosc) takie sa.

TA SCENA JEST CHORA - ZNAJDZCIE JAKIES LEKARSTWO
nowe zespoly koncerty plyty-wszyscy spiewaja zaangazowane texty
KOMU KURWA TO JEST NA REKE...POMYSL

To o czym piszesz powyżej,

To o czym piszesz powyżej, to nie jest hard core. To są zespoły rockowe tak naprawdę, bo mogą sobie grać w kółko nawet riff Cro-Mags, ale z takim podejściem HC nie będą. Widuję ludzi, którzy oprócz ciuchów z napisami HC niczym się nie różnią mentalnie od hip hopowców chociażby. To już nie jest HC.

Oprócz naszego grajdołka, ubrania Lonsdale się z ns nikomu nie kojarzą. Opalony metroseksualny włoch na ulicy Pizy, z wydepilowanymi łydkami ubrany w Lonsdale jest NS? To zwykła firma sportowa, to samo co Nike, Adidas czy inne badziewie. Wśród ns Thor Steinar i Pretorian jest na topie.

Nie chodziło mi o to, że Ultima gra muzykę do tańca jak Doda, ale o to, że jako jedynej chyba kapeli łajt pała udało im się zaistnieć na wodach popowych, w radiu, w telewizji, w konkursach w stylu eurowizji itp. To bardzo popularny zespół w skandynawii.

heh

Jesli ten koles tam jeszcze pracuje to chyba sie wybiore :)

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.