Nie żyje Marina Ginesta

Świat | Historia

Marina Ginesta, jedna z najbardziej znanych twarzy hiszpańskiej wojny domowej, zmarła wczoraj w Paryżu w wieku 94 lat, jak poinformował jej syn Manuel Perianez.

Ginesta stała się znana dzięki fotografii zrobionej w Barcelonie 21 lipca 1936 roku. Zdjęcie wykonane przez Johna Guzmana kilka dni po rozpoczęciu wojny domowej, 21 lipca 1936 roku na dachu Hotel Colon Barcelona z karabinem na ramieniu, sprawiło, że w wieku 17 lat, kiedy pracowała jako tłumaczka i dziennikarka, stała się symbolem walki.

Urodziła się 29 stycznia 1919 roku w Tuluzie, ale w 1930 roku jej rodzice przenieśli się do Barcelony, gdzie od wczesnej młodości aktywnie angażowała się w okresie Republiki w działania PSUC (Partido Socialista Unificado de Cataluña).

Marina Ginesta przeprowadziła m.in. wywiad z Bonaventurą Durrutim w którym atakował Stalina i Związek Radziecki.

Marina Ginesta ranna opuściła Hiszpanię pod koniec wojny i – przed wyruszeniem na wygnanie na Dominikanę – była leczona w Montpellier. Na statku poznała swojego przyszłego pierwszego męża. W 1946 musiała znowu uciekać, tym razem z Republiki Dominikany, represjonowana przez dyktatora Rafaela Trujillo. Ponownie wyszła za mąż za belgijskiego dyplomatę, z którym wrócił do Barcelony w 1960 roku.

Zdjęcie w oryginale jest

Zdjęcie w oryginale jest czarno-białe :)

PSCU to byli chyba komuniści ?

CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI!!

I fakt zrobienia wywiadu z

I fakt zrobienia wywiadu z Durrutim wystarcza by działaczka stalinowskiej PSUC wylądowała na portalu "anarchistycznym"?

Stalinistką bym jej nie

Stalinistką bym jej nie nazwał. PSUC była partią lewicową zdominowaną w późniejszym okresie przez stalinistów to po pierwsze, po drugie daleki byłbym od stawiania znaku "=" między nastolatkami jadącymi z całej Europy do Hiszpanii walczyć przeciwko Franco z bronią w ręku, a ich przywódcami politycznymi.

A czy ja ją nazwałem?

A czy ja ją nazwałem? Nazwałem jej partię. A jak masz wątpliwości, to doczytaj np. u Orwella. Nie chcę być źle zrozumiany. Każda śmierć to tragedia. Ale nie każda to powód do przywoływania na takim, a nie innym portalu.

Partia zjebana to są

Partia zjebana to są historyczne fakty, ale ja uważam, że mimo wszystko o tej osobie, podobnie jak o ochotnikach w Brygadach Międzynarodowych warto pamiętać. Jednocześnie krytykując konsekwentnie ich przywódców.

Orwell

zaś walczył w POUM, czyli w partii marksistowskiej lewicy komunistycznej gdzie byli nawet niektórzy trockiści

Cześć Jej Pamięci

Kobieta z bronią, patrząca

Kobieta z bronią, patrząca dumnie radośnie, piękny widok. Zastanówcie się kogo krytykujecie, zwracając uwagę na kontekst czasów.

Cześć jej pamięci.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.