Nikaragua: Całkowity zakaz aborcji zatwierdzony przez Sandinistów

Świat | Prawa kobiet/Feminizm

W okresie poprzedzającym zeszłoroczne listopadowe wybory w Nikaragui kardynał Miguel Obando Bravo stanął na czele kampanii na rzecz całkowitego zakazu aborcji.

Ortega, zdesperowany by pozyskać głosy wyborców zmobilizował partię Sandinistów do poparcia kampanii. W rezultacie kilka dni przed wyborami parlament zatwierdził całkowity zakaz przeprowadzania zabiegu aborcji, nawet w przypadku zagrożenia życia matki. Daniel Ortega został wybrany prezydentem.

Wraz z wprowadzeniem przepisów, Nikaragua zasiliła grupę 34 państw całkowicie zakazujących aborcji. Grupy opowiadające się za prawem do przerwania ciąży prowadziły w ciągu ostatnich tygodni kampanię przeciw nowym przepisom. Jednak prezydent Daniel Ortega, dawny lewicowy rewolucjonista i żarliwy katolik odmówił sprzeciwieniu się wspieranemu przez kościół zakazowi.

Absolutny zakaz przerwania ciąży w Nikaragui wzbudził również protesty ośrodków medycznych, Środkowoamerykańskich fundacji praw człowieka, Światowej Organizacji Zdrowia, Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia i agencji Narodów Zjednoczonych. We wrześniu tego roku deputowani FSLN (Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego, partia Ortegi) ramię w ramię z prawicowymi partiami przegłosowali utrzymanie zakazu.

Miguel Obando Bravo sprzeciwiał się dyktaturze rodziny Somozów, jednak po rewolucji Sandinistów w 1979 roku nie poparł marksistowskich reform w państwie ani teologii wyzwolenia, potępionej przez Jana Pawła II w 1979 roku podczas pielgrzymki do Meksyku. FSLN zawsze opierała się na poparciu kościoła katolickiego, a w związku ze spadkiem popularności zwalczanej przez kościół teologii wyzwolenia, Ortega odwołał się do wartości prezentowanych przez aktualnie najsileniejsze, prowatykańskie skrzydło kościoła.

No to zafundowali kobietom

No to zafundowali kobietom "front wyzwolenia".

Wojna pałacom,pokój chatom

Niech zyje Pamięć Sandino

NLCH

No bardzo fajnie, niech

No bardzo fajnie, niech żyje, ale co jest chrześcijańskiego w skazywaniu na śmierć niewinnej kobiety i lekarza, który jej pomógł uniknąć śmierci?

Co do przytoczonego hasła "Wojna pałacom, pokój chatom", to przypominam, że powstanie Munzera został krwawo wycięte przez armię papieską. To samo państwo wpływa teraz na Nikaraguę rękami rządnych władzy decydentów i w imię wymysłów zabija "bogu ducha winne kobiety".

fascynujące, jak

fascynujące, jak hipnotyczna siłę ma stołek dla ludzi...

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.