Nowa publikacja o polskim anarchiście Wacławie Machajskim

Historia | Ruch anarchistyczny

Dzięki staraniom prof. Lecha Dubela, badacza życia i dorobku Machajskiego, ukazała się książka "Robotnik umysłowy 1911". Bazuje ona na rosyjskojęzycznym rękopisie Machajskiego, datowanym na rok 1911, w oryginale nie posiadającym tytułu. Rękopis znajduje się w zbiorach International Institute of Social History w Amsterdamie. O losach tekstu niewiele wiadomo – prof. Dubel przypuszcza, że jest to skrócona, popularyzatorska wersja wcześniejszych jego prac, zawierających kluczowe tezy teorii Machajskiego.

Tamte teksty wydano w niewielkim nakładzie i na początku II dekady XX wieku były właściwie niedostępne – prawdopodobnie zatem Machajski przygotował publikację syntetyczną, jednak z nieznanych powodów nie doczekała się ona edycji. Jak pisze prof. Dubel, Czytelnik poznaje tu czołowe założenie Machajskiego: wykształcenie jest formą własności, zatem jest podstawą pozycji klasowej inteligencji. Zdaniem Machajskiego inteligencja jest częścią klasy wyzyskującej proletariat...

Książkę z niepublikowanym wcześniej tekstem Machajskiego wydano nakładem Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, przekładu tekstu Machajskiego na polski dokonała Halina Sajewicz. Właściwy tekst poprzedza obszerne wprowadzenie autorstwa prof. Dubela, prezentujące kluczowe fakty z życia Machajskiego oraz główne założenia jego teorii. Dzięki temu nie tylko otrzymaliśmy nieznany wcześniej tekst, ale także stosowne wprowadzenie dla czytelników, którzy nie zetknęli się dotychczas z postacią i dorobkiem Jana Wacława Machajskiego.

Książka jest w cenie 22 zł+ 6,50 zł (przesyłka listem poleconym ekonomicznym). Pieniądze należy przelać na konto WSHE Zamość w Banku BPH S.A. o /Zamość nr 69 10 6000 76 0000 32 0000 93 59 01 z dopiskiem "Robotnik umysłowy" i podać na jaki adres wysłać książkę.

O ile mi wiadomo, już w

O ile mi wiadomo, już w latach 90, a może nawet wcześniej Aleksander Skirda powoływał się na ten tekst. Warto by sprawdzić jego pracę dotyczące Machajskiego. Więc z perspektywy badawczej Lech Dubel nie dokonał super odkrycia. Dobrze, jednak, że wydał to źródło.

Może nie dokonał wielkiego

Może nie dokonał wielkiego odkrycia, ale w Polsce jest może 10-15 osób, które ten tekst widziały albo o nim słyszały.

Jak ktoś chcę, to tutaj

Jak ktoś chcę, to tutaj można pobrać tekst A. Skirdy (po rosyjsku): http://www.an-com.org/skirda-aleksandr/skrida-a-sotsializm-intellektualo.... Z kolei określenie Machajskiego jako anarchisty jest bynajmniej pytaniem otwartym.

Dokładnie, myślę, ze jego

Dokładnie, myślę, ze jego system polityczny miła w sobie ślady myśli anarchistycznej, ale żeby od razu Machajskiego nazywać anarchistą? Myślę, ze to raczej nieporozumienie wywołane gorączką.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.