Nowy kodeks pracy prawie gotowy

Kraj | Prawa pracownika

Już jutro o godz. 9.00, w Sejmie odbędzie się sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym i poselskich projektach ustaw o zmianie Kodeksu Pracy dotyczących urlopu macierzyńskiego.

Projekt przewiduje stopniowe wydłużanie urlopów macierzyńskich - do 26 tygodni przy pierwszym porodzie, 38 tygodni przy drugim porodzie oraz 52 tygodnie przy trzecim i następnym porodzie.

Cały tekst projektu jeszcze nie jest dostępny, jednak już wiemy nieco o tej nowelizacji.

Autorzy projektu zastanawiali się nad tym, czy nie dać pracodawcom prawa lokautu. Ostatecznie stanęło na tym, że pracodawca mógłby zwrócić się do sądu o zbadanie legalności trwającego lub planowanego strajku. Uznanie strajku za nielegalny oznaczałoby, że pracodawca mógłby zamknąć zakład, ale nie mógłby zwolnić załogi.

Inną zmianą byłoby zagwarantowanie niektórych praw pracowniczych osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnej i umowy o dzieło. I tak mogliby dochodzić swoich praw w sądzie pracy, zostałaby ustalona dla nich minimalna pensja i zapewnione prawo do niepłatnego urlopu. Inspekcja pracy będzie miała prawo kontrolować pracę osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnej.

O wydłużaniu urlopów macierzyńskich:

„§ 3. 1.W okresie od dnia 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2007 r. wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi:
1) 22 tygodnie przy pierwszym i następnym porodzie
2) 30 tygodni przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka przy pierwszym porodzie.
2. W okresie od dnia 1 stycznia 2008 do 31 grudnia 2008 r. wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi:
1) 26 tygodni przy pierwszym i następnym porodzie
2) 38 tygodni przy narodzeniu więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
3. W okresie od dnia 1 stycznia 2009 do 31 grudnia 2009 r. wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi:
1) 30 tygodni przy drugim porodzie
2) 34 tygodnie w przypadku trzeciego i następnego porodu
3) 42 tygodnie przy drugim porodzie w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka.
4. W okresie od dnia 1 stycznia 2010 do 31 grudnia 2010 r. wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi:
1) 34 tygodnie przy drugim porodzie
2) 42 tygodnie w przypadku trzeciego porodu
3) 47 tygodni przy drugim i następnym porodzie w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
5. W okresie od dnia 1 stycznia 2011 do 31 grudnia 2011 r. wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi:
1) 38 tygodni przy drugim porodzie
2) 52 tygodnie przy trzecim i następnym porodzie
3) 52 tygodnie przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka przy trzecim porodzie.”

Cały tekst:

http://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/opisy/296.htm

kupic mleko czy zaplacic gaz, oto jest pytanie...

Prosze o informację, bo wczoraj coś czytałam i zrozumiałam, ze wydłuzone macierzynskie złapią te kobiety, które teraz na nim są. Przyjaciółka ma do 1 grudnia. czy moze go przedłużyć o 2 tygodnie już teraz? Ja niestety nie doczekałam się, choć trąbiono o tym od stycznia. 1 października wróciłam po 3 dziecku. Śmieszne jest planowanie wydłużenia aż po rok 2011, bo wiadomo na 300%, ze ktoś kto wygra wybory za 3 lata anuluje to wszystko, co zdarzało sie wielokrotnie w naszych czasach. A poza tym umarłabym z niepewności siedząc rok w domu. bardziej logiczne byłoby sfinansowanie przedszkoli. Zarabiam 730 zł. Mąz długo nie mial pracy. jak zacznie, zaraz trzeba bedzie dac 360 zł na żłobek dla dwojga czyli 50% mojej pensji. A jaki wybór, siedziec w domu, majac wykształcenie, a kiedyś skazac dzieci a to, by mi wyplaciły emeryture? W setkach miast brakuje żłobków. Moje dziecko bedzie od listopada jako ... 40-te w grupie i to po znajomości. A ponoc niż demograficzny! jak juz chcecie pomagac wielodzietnym, to powinno byc 100% anulowana oplata za rzedszkole czy żłobek na 3-cie i kolejne dziecko! Moje najmłodsze dziecko przejada rodzinne nie tylko swoje a le i rodzeństwa. wszak nikt nie dofinansuje mleka dla alergików, które jest droższe o 80% od zwyklego bebika. Bo po co? Ta cena to jest "kara" za dziedzicznośc alergii!
pozdrawiam bogatych parlamnetarzystów, którzy nie musza kupowac przecenionych jogurtów po 30 gr!

Co do przedszkoli o

Co do przedszkoli o żłobków to prawda. Chcą żeby rodziły się dzieci, a nie ma do tego warunków. Ale po politykach nie ma się co spodziewać czegoś innego. Rzucili ochłapy w postaci "becikowego" i sądzą, używając słów posła Kurskiego, że "ciemny lud to kupi".
Odpowiedzią na pani pytanie jest Art 2:

"1. Wymiar urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, o którym mowa w art. 180 § 1 i art. 183 § 1 Kodeksu pracy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się także do pracownic i pracowników korzystających z takiego urlopu w dniu wejścia w życie ustawy.

2. Wymiar urlopu macierzyńskiego, o którym mowa w art. 180 § 1 Kodeksu pracy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się także do pracownic, które łącznie spełniają następujące przesłanki:

1) urodziły dziecko w dniu 1 stycznia 2006 r. lub później i do dnia wejścia w życie ustawy nie wykorzystały całego urlopu macierzyńskiego lub jego części;

2) w dniu wejścia w życie ustawy nie korzystają z urlopu macierzyńskiego ze względu na okoliczności określone w art. 181 Kodeksu pracy albo z powodu korzystania z urlopu bezpłatnego albo z urlopu wychowawczego."

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.