O rezygnacji z tarczy mówią już Amerykanie

"New York Times" potwierdza wersję rosyjskiego "Kommiersanta", który w poniedziałek napisał, że w tajnym liście do prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa prezydent USA Barack Obama zaoferował rezygnację z umieszczenia w Polsce i Czechach tarczy antyrakietowej. W zamian Moskwa ma pomóc Amerykanom zapobiec uzbrojeniu się Iranu w rakiety dalekiego zasięgu.

Według "NYT", powołującego się na zastrzegających sobie anonimowość przedstawicieli administracji Obamy, list został własnoręcznie przekazany trzy tygodnie temu w Moskwie przez wyższych przedstawicieli amerykańskiej administracji.

Według nich, w liście nie ujmuje się oferty w kategoriach bezpośredniego "coś za coś", tylko stwierdza,że USA nie będą musiały realizować planów budowy w Polsce i Czechach baz systemu obrony antyrakietowej, jeżeli Iran zaprzestanie wszelkich starań na rzecz budowy głowic nuklearnych i rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.

Ma to przekonać Rosję, aby przyłączyła się do wspólnego z USA przeciw Iranowi. Moskwa - przypomina "NYT" - utrzymuje ścisłe więzi z Teheranem, co daje jej "niemałe wpływy".

Rozmowy już w piątek?

Rząd rosyjski nie odpowiedział jeszcze na ofertę Waszyngtonu, ale jego przedstawiciel powiedział w poniedziałek - po publikacji "Kommiersanta" - że minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow będzie miał coś do przekazania na temat tarczy sekretarz stanu Hillary Clinton w czasie rozmowy obojga w Genewie w piątek.

"NYT" pisze, że oferta amerykańska - o której możliwości wspominał już aluzyjnie szef Pentagonu Robert Gates na spotkaniu ministrów obrony w Krakowie - "zmartwiła Polskę i Republikę Czeską, których przywódcy zainwestowali polityczny kapitał w podpisanie umów o współpracy w zakresie obrony rakietowej pomimo opozycji w kraju".

Rosjanie już pisali

Niemal idetyczną informację jak "NYT" przyniósł poniedziałkowy "Kommiersant". Według rosyjskiej gazety, Waszyngton zaproponował Moskwie, aby obie stolice utworzyły wspólny front w rozmowach z Iranem na temat jego programu atomowego. Jeśli Moskwa się na to zgodzi, to Waszyngton gotów będzie "zapomnieć" o planach instalacji

Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nazwał doniesienia Rosjan "anonimowymi spekulacjami".

PAP

Wiadome było w połowie

Wiadome było w połowie ubiegłego roku że tarczy nie będzie. Ustępująca administracja już nie mogła podejmować żadnych decyzji, a nowa nigdy nie była za budową tarczy.

Sama nie wiem co mysleć. Z

Sama nie wiem co mysleć. Z jednej strony nie byłam za tarczą, z drugiej, widać jak na dłoni kolejny raz, w której części ciala ma nas USA i jak bardzo się liczymy w świecie.

może w końcu członki z

może w końcu członki z rządu RP przestaną się ślinić na każde propozycję FTW członków made in USA ;]

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.