O snach: Wywiad mecenasa Nowaga z Jakubem Żaczkiem

Publicystyka

Każda chyląca się ku upadkowi tyrania w fazie swego zmierzchu staje się bardziej śmieszna niż groźna. Impotencja warszawskiej władzy w dziedzinie realizacji podstawowych polityk społecznych kompensowana jest prężeniem muskułów. Przekonał się o tym pewien działacz społeczny, któremu pewnej nocy przyśniło się coś bardzo brzydkiego. A że postanowił uzewnętrznić swoje marzenie senne na fejsbuku- wnet dosięgła go pała stołecznej policji myśli. Z Jakubem Żaczkiem - człowiekiem, który śnił o obciętej głowie Hanny Gronkiewicz-Waltz rozmawia mecenas Nowag.

- Dobrze ostatnio sypiasz?

Tak i mam kolejne sny. Ostatnio tematem moich snów jest nieokiełznany wyzysk kapitalistyczny. Nie ukrywam, że główne role w moich snach odgrywają moi byli pracodawcy.

- Myślałeś o zapisaniu się na kurs kontrolowanego snu, żeby uniknąć kłopotów?

Nie. Wyobraźnię należy wyzwalać, a nie ją kontrolować. Poza tym, kłopoty ze swoją polityką mają władze, a nie ja.

- Obraziłeś Hannę Gronkiewicz-Waltz - najwyższą przedstawicielkę władz lokalnych. Po co Ci to było?

Przede wszystkim chciałbym sprostować, że ten wpis nie był nienawistny. On był czysto informacyjny. Opisałem swój sen! Zainteresowanie HGW całą sprawą wiąże się chyba z ciążącym sumieniem, które podpowiada jej całkiem dosłowne interpretacje. Na to jednak ma wpływ jedynie sama pani Prezydent. Być może zmiana jej postępowania wpłynęłaby na uspokojenie. Filozofowie i moraliści twierdzą, że życie w zgodzie z własnym sumieniem zapewnia spokój. W przeciwnym przypadku, łatwo jest popaść w paranoję i unieszczęśliwiać siebie oraz innych.

- Jak się dowiedziałeś o tym, że Twój sen spowodował takie poruszenie w ratuszu?

Pewnego poranka zadzwonił do mnie młodszy aspirant z komendy. Dopytywał się czegoś na temat moich snów. Byłem jeszcze zaspany, więc sprawiło to na mnie dość surrealistyczne wrażenie. Dalej było już tylko lepiej. Gdy poinformowałem o telefonie z policji w swoim statusie na FB, zgłosił się do mnie dziennikarz z Tok FM. Od niego dowiedziałem się, że doniesienie o mojej myślozbrodni przyszło z samego ratusza. Tego bym się nie spodziewał w najśmielszych snach!

- Na fejsbuku mnożą się wpisy atakujące HGW. Dlaczego akurat Twój wzbudził zainteresowanie władz? Przypadek?

Nic na świecie nie dzieje się przez przypadek. Tytuł wątku, w którym pojawił się komentarz z opisem snu, brzmiał tak: "Popieram wycinkę w Parku Krasińskich, bo obetną mi premię". Tytuł wskazuje na to, że autorem wątku był urzędnik miejski. Z pewnością więc otrzymywał powiadomienia o kolejnych pojawiających się w wątku komentarzach.

- Spotkałeś się wcześniej z inwigilacją swoich wpisów czy rozmów telefonicznych?

Powiedzmy, że podczas przesłuchań na komisariatach, z różnych okazji, dawano mi do zrozumienia, że moja działalność jest śledzona. Bardzo mi to zresztą pochlebia, bo jeśli moja skromna działalność tak przeszkadza władzom, to oznacza że udało mi się zrobić coś pożytecznego.

- Jako działacz społeczny często zachodzisz za skórę urzędnikom. Może po prostu przesadzasz? Może łamiesz drobnomieszczańskie zasady współżycia klasowego?

Po trzykroć tak. Ale wciąż za mało, jak na mój gust.

- Wczuj się w rolę władz. Może chcą po prostu mieć takiego Jakuba Żaczka pod kontrolą.

To prawda. Chcą.

- Co zamierzasz zrobić ze sprawą? Planujesz organizacje akcji w obronie wolności słowa w internecie?

Sprawą zainteresowali się już zagraniczni obserwatorzy. Będą pilnie śledzić dalszy rozwój sprawy. Z pewnością dla władz jest tu spory potencjał do ośmieszenia się. W kraju już wszyscy o tym usłyszeli i zwijają się ze śmiechu. A od zawsze wiadomo, że śmiech jest najlepszym lekarstwem na tyranię.

- Jesteś działaczem Komitetu Obrony Lokatorów i Związku Syndykalistów Polski. Na czym właściwie polega wasza działalność?

Zarówno Komitet Obrony Lokatorów jak i Związek Syndykalistów Polski, każdy w swojej dziedzinie (lokatorów i pracowników) starają się pomagać ludziom poszkodowanym przez obecny niesprawiedliwy ustrój społeczny, by w ten sposób budować poczucie, że walcząc razem i solidarnie, jesteśmy w stanie pokonać arogancję władz.

Sny

Chcę tylko napisać, że w pełni popieram Jakuba i zawsze może liczyć na naszą i moją w szczególności pomoc. Jakub, trzymaj się!

Jarek Prz
MZZ Meblarzy RP Olsztyn/Nidzica
OPZZ Nidzica
PPS Wrocław/Nidzica
Komisja Młodych OPZZ Warszawa

Propsy za nieodpuszczanie.

Propsy za nieodpuszczanie.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.