Oświadczenie gdańskich antyfaszystów

Publicystyka

Z głębokim zażenowaniem i oburzeniem przyjęliśmy informację, o organizowanej przez Koło Naukowe im Szkoły Frankfurckiej debacie, w której zaproszonymi gośćmi są członkowie faszyzującej organizacji Obóz Narodowo Radykalny. Debata ta odbyć ma się 16.11.2009 w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Obóz Narodowo Radykalny jest organizacją szerzącą nienawiść i nietolerancję, nawołującą do waśni na tle narodowościowym i rasowym. W trakcie organizowanej przez tą organizację manifestacji w dniu 11 listopada 2009 wznoszono okrzyki narodowy socjalizm, precz z żydowską okupacją. Zaproszony na debatę lider organizacji Artur Zienkiewicz w trakcie manifestacji wyciągał rękę w geście faszystowskiego pozdrowienia. Sąd Rejonowy w Opolu zdelegalizował oddział tej
organizacji w Brzegu uznając że ideologia stowarzyszenia i zachowanie
jego członków propagują nienawiść rasową.

Uważamy, że Uniwersytet nie może być miejscem, gdzie szerzone i wysłuchiwane są poglądy nawołujące do nienawiści. Nietolerancja, nacjonalizm i neofaszyzm są poważnym problemem społecznym, z którymi należy walczyć wszelkimi możliwymi sposobami. Pod płaszczykiem intelektualnej debaty nie można doprowadzać do sytuacji, w które neofaszyści mieliby być partnerami w jakiejkolwiek dyskusji. Z poglądami, których konsekwencją jest agresja i przemoc wobec osób o odmiennym kolorze skóry, pochodzeniu czy orientacji seksualnej po prostu nie dyskutuje się. Dyskusja i tolerancja kończą się tam, gdzie naruszana jest podmiotowość, wolność i godność drugiego człowieka.

Antyfaszystki i antyfaszyści.

Oświadczenie jest dobre,

Oświadczenie jest dobre, ale jeszcze mam propozycję.

Skoro jest tak, że pewne "koło naukowe" uważa, że trzeba zaprosić faszystów w ramach cyklu spotkań pt. "Dyskurs Wykluczonych", warto o tym pogadać.

Widzieliśmy także w tym roku, że gdańscy aktywiści współpracowali (przypadkiem) z prawicowymi działaczami PiSu ponieważ byli z rekomendacji Pawła Lisiewicza z Naszości - i potem ktoś nie rozumiał dlaczego Lisiewicz rekomendował prawicowego chuja do współpracy bo sam niby jest "w porządku". Potem, jeśli chodzi dalej o prawicy, widzę, ze pewien działacz IP Gdańsk pisze do Obywatelu ponieważ, podobne jak z Naszością, pewni ludzie nie widzą "nic złego" w tym pismie.

Postuluję, że po prostu ludzie nadal są słabo orientowani jeśli chodzi np. o faszyzmie, o jego związki z syndykalizmem i lewicowym populizmem, tak jak niektórzy po prostu nie bardzo rozumieją, że MW czy ONR to nie tylko "patrioci" itd.

Warto wtedy robić dyskusje o nacjonalizmie, o faszyzmie, nowej prawicy itd. Bo coś jest bardzo nie tak jeśli marksiści nie orientują się, że ich gości to faszyści, a ktoś nie zna różnicę między lewicą a prawicą.

oświadczenia gówno dadzą

wbijajcie na tą debatę

Nie no, trzymajcie mnie, na

Nie no, trzymajcie mnie, na uniwerku panosza sie zbiry z ONR-u i swiry monarchistyczne, a ona straszy Lisiewiczem! Ha ha ha.

a kto???

A kto z IP z Gdańska pisze do Obywatela bo ja pierwsze słyszę?

Wprawdzie nigdy Obywatela

Wprawdzie nigdy Obywatela nie czytałem, ale zawsze wydawała mi się, że to pismo, które ma szerzyć realną demokrację, krytykę systemu itd.

aa widze dyskusje obok ;P

aa widze dyskusje obok ;P

Marksiści?

To, że koło nazwało cykl swoich spotkań "dyskurs wykluczonych' nie oznacza że są tam marksiści. Studenci politologii pewnie z premedytacją doskonale wiedząc o kogo chodzi zaprosili gości. Cóż pośród studentów politologii też są zwolennicy skrajnej prawicy.

nazwa... Koło Naukowe im

nazwa... Koło Naukowe im Szkoły Frankfurckiej

W opisywanej sytuacji na

W opisywanej sytuacji na celowniku powinny sie znalezc zarowno ONR (zero przestrzeni publicznej dla nich i ich pogladow!) jak i Koło Naukowe im Szkoły Frankfurckiej, które, nie wazne czy swiadomie czy nie, udostepnia taka przestrzen faszystom.
Metody interwencji nie maja nic do szukania na necie. Byle by byly skuteczne!

16.11.2009 odbędzie się

16.11.2009 odbędzie się debata rozpoczynająca cykl spotkań pt. "Dyskurs wykluczonych". Jest to projekt, w którym będą brały udział różne koła naukowe.

Pierwsze spotkanie "Wielka Polska? Wizja rozwoju kraju i Europy w oczach organizacji prawicowych." organizowane jest przez KN im. Szkoły Frankfurckiej.

Gośćmi będą:
Artur Zienkiewicz - Kierownik Główny Obozu Narodowo-Radykalnego
Jakub Albin - ONR
Tomasz Pałasz - Wice-Prezes Okręgu Pomorskiego Młodzieży Wszechpolskiej
Krzysztof Szymański - Sekretarz Okręgu Pomorskiego MW

Czas i miejsce:
16.11.2009 (poniedziałek), godz. 11:30
Instytut Politologii UG przy ul. Gen. J. Hallera 122, aula "A"

Kto pisze do obywatela?

Kto pisze do obywatela z Gdańskiego IP? Dalej nie wiem, ale może pisał i nie za bardzo się orientował? Może wyciągnie wnioski? Na edukacje zawsze czas;)

Kurka

Górski z Obywatela należy

Górski z Obywatela należy do IP? (nie mylić z Rafałem Górskim z Krakowa, anarchistą).

I co da oświadczenie 5

I co da oświadczenie 5 antyfaszystów?

to co widać

zdrajco

odwołano

A jednak .... Pod naciskiem środowiska antyfaszystowskiego oraz opinii publicznej władze Uniwersytetu Gdańskiego odwołały debatę z członkami ONR i MW tłumacząc decyzję tym iż po wystąpieniach i hasłach które były wznoszone w Warszawie 11.11. było by zbyt wielkim nietaktem zapraszanie ich do dyskusji na uniwersytecie. Przedstawiciel UG stwierdził także iż nie są to lata 30 w Niemczech i nie ma możliwości promowania idei neofaszystowskich na wyższej uczelni. Na debacie na wszelki wypadek pojawiła się grupa antyfaszystów ale jak się okazało nie miała nic do roboty poza biciem braw po ogłoszeniu decyzji o odwołaniu dyskusji.

Przedstawiciel UG

Przedstawiciel UG stwierdził także iż nie są to lata 30 w Niemczech i nie ma możliwości promowania idei neofaszystowskich na wyższej uczelni.
Najbardziej żenującą kwestią było wg mnie to że miało to robić koło im szkoły frankfurckiej, która walką z faszystami i analizami faszyzmu zajmowała się właśnie w latach 30. Wyemigrowali z Niemiec po dojściu do władzy nazistów, a jeden z nich Walter Benjamin, kiedy na granicy hiszpańskiej go zatrzymano, popełnił samobójstwo żeby tamtejsi "narodowcy" nie wydali go w ręce gestapo. Żenada do kwadratu

Czy IP wymaga bycia

Czy IP wymaga bycia anarchistą? Nie przypominam sobie. Takie wrzuty są na poziomie "agenta zwrotnicowego" a nie kogoś, kto choćby widział okładkę "Pomocy wzajemnej".

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.