Oświadczenie Trójmiejskiego Środowiska Antyfaszystowskiego w sprawie "Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm

W sobotę 3 marca ulicami Gdyni przeszedł "Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Demonstracja miała w zamyśle uczcić żołnierzy oddziałów AK i NSZ, którzy przeciwstawili się wojskom okupującymi Polskę po 1945 roku. Będzie to bliźniacza demonstracja do tej, która odbyła się 25 lutego bieżącego roku w Toruniu. W tym dniu przez centrum Torunia przetoczyło się około stu osób ubranych w kominiarki i firmowe dresy. Uczestnicy zapomnieli także o celu i temacie swojej manifestacji i zamiast haseł upamiętniających „Żołnierzy Wyklętych” skandowali: "Tylko idiota głosuje na Palikota!", „Na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści!". „Pamięć Żołnierzy Wyklętych” stała się tylko pretekstem dla grupki ludzi do zamanifestowania nacjonalizmu. Brak związku haseł z tematem przewodnim to jedno. Sam temat przewodni to kolejna kontrowersja. Kwestia zbrodni popełnianych na ludności cywilnej przez cześć oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych pozostaje jedną z nierozliczonych czarnych kart historii Polski.

Jednym z oficjalnych organizatorów gdyńskiego marszu są "Pomorscy Narodowcy" – twór fikcyjny, nieprowadzący żadnej aktywności, będący koalicją "trójmiejskich środowisk nacjonalistycznych". „Trójmiejskim środowiskom nacjonalistycznym” dużo bliżej do skrajnie faszyzującej prawicy niż do patriotyzmu. Jedna z organizacji powiązanych z "Marszem....." to United Patriots. UP to grupa kibiców Arki Gdynia, która nie ukrywa swoich faszystowskich poglądów umieszczając swastyki na murach gdyńskich budynków, chwaląc się uczestnictwem w zamieszkach 11 listopada 2011 roku w Warszawie i wznoszeniem gestu "Heil Hitler" i „Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań". Jak organizacja, która wznosi ręce w nazistowskim pozdrowieniu, może odwoływać się do pamięci o historii?

Kolejną grupą wchodzącą w skład nacjonalistycznych koalicji jest lokalna brygada Obozu Narodowo Radykalnego. ONR na swojej stronie internetowej, jawnie neguje idee demokratyczne i pochwala autorytarną formę rządów.

Ostatnią z organizacji jest "Aktyw Północny", lokalną grupa jawnie nawiązująca do narodowego – socjalizmu. Jak organizacja hołdująca pamięci zbrodniarzy nazistowskich może upamiętniać żołnierzy z tymi zbrodniarzami walczących?

Odpowiedź jest tylko jedna: sobotnia impreza to próba wykorzystania przez grupy nacjonalistyczne i skrajnie prawicowe historii Polski do promocji własnych celów. Celów dalekich od chęci promowania patriotyzmu, celem jest tutaj pokaz siły organizacji odwołujących się do faszyzmu i narodowego socjalizmu. Opinia publiczna nie powinna wyrażać zgody na manifestowanie szowinizmu pod płaszczykiem upamiętniania historii. Jest to konieczne aby koszmary XX wieku nigdy do nas nie powróciły.

Trójmiejskie Środowisko Antyfaszystowskie

a trójmiejskim antyfaszystom nie przeszkadza

że czcili również NSZ , organizacje której wielu liderów inspirowało się włoskim faszyzmem.To że walczyli z niemieckim faszyzmem (nie wszyscy np. BŚ NSZ szła z Niemcami)nie znaczy że byli super.Czy trójmiejskim antyfaszystom bliskie są idee państwa korporacyjnego, tylko dla Polaków-Katolików.

"Sam temat przewodni to

"Sam temat przewodni to kolejna kontrowersja. Kwestia zbrodni popełnianych na ludności cywilnej przez cześć oddziałów "Narodowych Sił Zbrojnych pozostaje jedną z nierozliczonych czarnych kart historii Polski."

brygada świętokrzyska, nie

brygada świętokrzyska, nie śląska

To zrobcie kolejny koncert,

To zrobcie kolejny koncert, niech zagra kolejna radykalna kapela i niech nowe plyty z trujacej fali ich zaleja.

głupie pytanie

Kto to jest "Trójmiejskie Środowisko Antyfaszystowskie"? Pytam, bo sam się zastanawiam, czy jestem członkiem tego "środowiska" czy też nie (mieszkam w 3mieście i jestem przeciwnikiem faszyzmu). Rozumiem zasady konspiracji, jednak trzeba uważać, bo niedługo trójmiejscy antyfaszyści zakonspirują się tak głęboko, że sami nie będą wiedzieli czy istnieją czy nie, czy mają ciało, czy tylko cień?

;)

Tak na marginesie

Czemu CIA nie umieściła informacji o udziale polskich antyfaszystów min z PPS w demonstracji w Dreźnie

http://www.lewica.pl/?id=26068&tytul=Demonstracja-antyfaszystowska-w-Dre%BCnie-[Fotorelacja]

nie wiem, moze redakcja ma w

nie wiem, moze redakcja ma w dupie newsy o mlodziezowkach SLD bawiacych sie w antyfaszyzm?

Spotkajmy sie na DIY

Spotkajmy sie na DIY Hardcore Punk Festival w lipcu w Gdyni. Wtedy przyjada tam setki ludzi. Posluchajmy zaangazowanych kapel, kupmy nowe koszulki i muzyke...
Czemu juz nikt nie robi antynazi demos? Odpowiedz jest prosta, bo na nich nie leci muzyka i najprawdopodobniej mozna wylapac. Niestety onr/nop uroslo w sile przez liczne marsze i dzialalnosc ze jedynie co mozna zrobic to probowac ich blokowac. Pozostaje pisac komentarze i oczywiscie koncertowanie.

bo są ważniejsze rzeczy do robienia

a marsze i apele niech sobie organizują prawiczki, bo nic innego im nie wychodzi na razie :)

tak

to może 11 Listopada zamiast blokować weźmiecie biało-czerwone szmaty
i gęsiego po pomnik Dymańskiego
żeby nie zawłaszczali no i problem legalności w tym Frankistwoskim
państwie jednej wielkiej błazenady się rozwiąże
... i medal od komora będzie

Poza tym medalem to jestem

Poza tym medalem to jestem za.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.