Palestyńscy więźniowie zakończyli strajk głodowy
Zakończył się największy strajk głodowy przeprowadzony przez palestyńskich więźniów, dla wielu z nich ostatni dzień protestu był 70 dobą odmowy przyjmowania posiłków.
14 maja w izraelskim więzieniu w Aszkelonie zawarto porozumienie w sprawie 1600 palestyńskich więźniów, którzy prowadzili strajk głodowy.
Głodówka Palestyńczyków zwróciła uwagę światowej opinii publicznej na tragiczne warunki w jakich są oni przetrzymywani oraz na nadużywanie aresztu administracyjnego, w których osadzeni przebywają miesiącami bez wyroku, bez procesu sądowego oraz bez możliwości zapoznania się z zarzutami i dowodami.
Izrael w ramach osiągniętego porozumienia zgodził się na poprawę warunków w więzieniach, ograniczenie stosowania aresztu administracyjnego oraz karania pobytem w izolatkach.
Palestyńscy więźniowie w zamian zobowiązali się do „powstrzymania się od wszelkich aktów terroryzmu”, zakończenia strajku głodowego oraz nie rozpoczynania nowych.
Strajk głodowy zakończony został w przeddzień dorocznego dnia żałoby Palestyńczyków nazywany "Nakba", który upamiętnia powstanie 64 lata temu państwa Izrael, co spowodowało uchodźstwo Palestyńczyków z ziem zajętych przez nowe państwo.
Przewodniczący Klubu Więźniów Palestyńskich Kadura Fares powiedział, że porozumienie z izraelską administracją więzienną podpisały wszystkie ruchy palestyńskie, a w negocjacjach uczestniczył wysoki rangą wojskowy przedstawiciel Egiptu.
Rzeczniczka izraelskiej administracji więziennej Siwan Weizman potwierdziła w komunikacie zawarcie "porozumienia, aby zakończyć strajk głodowy wśród więźniów głodujących od 28 dni".