Państwo płaci - ale nie pracują w państwowym zakładzie

Kraj | Prawa pracownika

Odzieżowa Spółdzielnia Inwalidów w Rykach (woj. lubelskie) od lat wykorzystuje swoich pracowników. – „To po prostu obóz pracy” - uważa Wojciech Pochwatka, przewodniczący NSZZ "Solidarność” w Puławach. Ale Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wypłaca jej za każdego pracownika określoną sumę pieniędzy.

Pracowniczki muszą miesięcznie wykonać bardzo dużą ilość wyrobów, a jeśli pod koniec miesiąca wiadomo, że nie uda im się wyrobić normy, są „bardzo stanowczo proszone” o to, by wziąć bezpłatny urlop. W taki przypadku minimalna pensja, którą według ustawy musi wypłacić pracodawca (936 zł), ulega zmniejszeniu, proporcjonalnie do ilości dni urlopu.

Firma eksportuje bardzo dużo swoich wyrobów i ma bardzo dużo zamówień.

Kierownik spółdzielni nawet potwierdza zarzuty, ale winę zrzuca na niepełnosprawnych pracowników. –„Wśród pracowników panuje jeszcze wyobrażenie, że pracują w państwowym zakładzie” - argumentuje szefowstwo.

... argumentuje szefowstwo.

No cóż, prawdopodobnie jest to podmiot gospodarczy który bezprawnie używa w swojej nazwie słowo "Spółdzielnia". Mnie ciekawiłoby czy w tym artykule jest mowa o pracownikach najemnych, bo jeżeli są to członkowie spółdzielni to ...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.