Polskie władze pomogły aresztować białoruskiego opozycjonistę

Kraj | Represje

Polska prokuratura przekazała dane na temat kont bankowych znanego białoruskiego działacza praw człowieka, Alesia Bialackiego - twierdzą przedstawiciele białoruskiej opozycji w Polsce.

W ubiegłym tygodniu władze w Mińsku zatrzymały białoruskiego obrońcę praw człowieka Alesia Bialackiego. Oskarżono go o ukrywanie dochodów. Zatrzymanie było możliwe dzięki danym przekazanym przez litewskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Decyzja o przekazaniu przez stronę litewską danych z kont bankowych działaczy białoruskiej opozycji spotkała się z krytyką organizacji obrony praw człowieka. 

Według przedstawicieli białoruskiej opozycji w Polsce oraz organizacji zajmujących się obroną praw człowieka na Białorusi, również polska prokuratura generalna mogła przekazać dane o kontach białoruskich opozycjonistów.

"Prokuratura realizowała wniosek o pomoc prawną dotyczący Aleksandra Białackiego, jednak w treści tego wniosku nie były zawarte żadne informacje, które mogłyby wskazywać na to, że dotyczył on działacza opozycyjnego lub jego działalności opozycyjnej" - napisał w odpowiedzi na pytania PAP prokurator Maciej Kujawski z biura Prokuratury Generalnej.

PAP pytała m.in., czy prokuratura przekazała prokuraturze białoruskiej jakiekolwiek informacje o koncie obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego i innych opozycjonistów z tego kraju.

Michał Dworczyk, członek władz fundacji "Wolność i Demokracja", powiedział, że "Białorusini w ramach pomocy prawnej wystąpili do Polski o przekazanie informacji na temat operacji na kontach bankowych osób związanych z opozycją demokratyczną i ochroną praw człowieka na Białorusi".

- Pod koniec czerwca br. taka pozytywna decyzja zapadła i strona polska przekazała informacje dotyczące kont bankowych m.in. Alesia Bialackiego, ale i innych przedstawicieli opozycji na Białorusi" - dodał Dworczyk.

Szef ruchu "O wolność" Alaksandr Milinkiewicz oraz Aleś Zarembiuk z Białoruskiego Domu Informacyjnego, w rozmowie z PAP podkreślili, że mają wiedzę o tym, że polska prokuratura mogła przekazać dane dotyczące białoruskich opozycjonistów prokuraturze w Mińsku.

- Słyszałem o tym. Jeden z naszych kolegów - nie mogę teraz mówić o nazwisku - widział na własne oczy dokument wydany przez polską prokuraturę o rachunku bankowym Alesia Bialackiego. Prawdopodobnie nie tylko Litwa dała taką informację dla władz białoruskich - zaznaczył Zarembiuk.

- Są takie pogłoski. Należy je wyjaśnić. Toczy się na ten temat dyskusja w środowisku opozycyjnym. Są dwa warianty: albo naprawdę coś takiego się stało, byłaby to wielka tragedia dla opozycji i Rzeczypospolitej, albo nie jest to prawda, tylko prowokacja służb specjalnych i strona polska powinna zdementować te informacje - uważa Milinkiewicz.

Aleś Bialacki, szef Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", został zatrzymany w ubiegłym tygodniu. Jego centrum to jedna z największych organizacji broniących praw człowieka na Białorusi.

Według władz, zataił on na litewskich kontach ponad 1 mld białoruskich rubli (ponad 550 tys. zł) dochodu, za co grozi mu do siedmiu lat więzienia i konfiskata majątku.

mr

Za: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/417760,Polacy-pomogli-aresztowac-...

To jest najlepsze:) polska

To jest najlepsze:) polska prokuratura zgodnie z prawem dała informacje, a teraz obrońcy praw człowieka i nasz rząd się kompromitują przepraszając :) widać że z Białorusią trzeba postępować niezgodnie z prawem.

mamy długie tradycje...

pomocy reżimom, o ile wiem, np. w Wólce Kosowskiej pod Warszawą pozwalamy na to by agenci chińskiej bezpieki wałęsali się jak u siebie, nasze służby graniczne pozwalają przesłuchiwać Wietnamczyków przez wietnamskie ub, są tak mili, że pozwalają na takie przesłuchania bez obecności Polaków...
Białoruś ostatnio jest medialna, więc jest szum, a ile ze świństw nie wychodzi na światło dzienne, to wiedzą pewnie tylko te dranie z odpowiednich służb...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.