Polska krajem dla bogatych

Gospodarka

 trickle down w praktyceZ zestawienia PricewaterhouseCoopers (PwC) Polska pt. "Opodatkowanie osób fizycznych w Unii Europejskiej" wynika, że mieszkańcowi Unii Europejskiej zostaje przeciętnie w kieszeni ok. 70 proc. jego pensji brutto. Pozostałą część pochłania podatek dochodowy od osób fizycznych (ok. 20 proc.) oraz pracownicza część składki na ubezpieczenia społeczne (ok. 10 proc.).

Jeśli spojrzymy na sprawę bardziej szczegółowo okazuje się, że polski system podatkowy jest mniej korzystny dla osób o średnich i niskich zarobkach niż unijne, ale korzystniejszy dla zamożnych. Dla kawalera lub panny o średnich w danym kraju dochodach unijna średnia dochodu netto wynosi 74% kwoty brutto, a w Polsce nieco mniej bo 72%. Lepiej niż w wielu innych krajach UE natomiast mają u nas bogaci. Singiel bądź singielka zarabiająca pięciokrotność średniej pensji otrzymuje w Polsce 68% swojego dochodu brutto, podczas gdy unijna średnia wynosi 63%

Małą różnicą między dochodem brutto a netto cechują się dwa kraje z progresywnym systemem podatkowym (a więc gdzie procent pensji jaki oddajemy państwu uzależniony jest od wysokości dochodu), będąca na pierwszym miejscu rankingu Hiszpania (ok. 83 proc.) i Cypr (ok. 81 proc.). Wynika to z faktu, że znaczną część składek ubezpieczeniowych opłacają w tych krajach pracodawcy. Powyżej unijnej średniej znalazły się ponadto wszystkie kraje, w których obowiązuje podatek liniowy (Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia i Słowacja). Stawka liniowa PIT przyczynia się do zwiększonego wynagrodzenia netto w stosunku do brutto; w krajach o progresywnej skali podatkowej, średnia pensja netto wynosi ok. 68 proc. pensji brutto, podczas gdy w krajach z podatkiem liniowym - jest ona przeciętnie o 10 punktów procentowych wyższa.

Skąd muszą brać pieniądze na socjal

"darmowe" to i tamto... A poza tym z pozostałych 70 kilku % płacimy jeszcze 22% vat kupujac cokolwiek, płacimy ogromna akcyzę kupujac paliwo, alkohol, papierosy, kosmetyki itd., Płacimy 2/3 zarobków do ZUS-u, lista jest długa, wszystkiego z pamieci nie wymienie.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.