[Poznań] Greenpeace na Rozbracie

2007-04-14 18:30
2007-04-14 23:30

Greenpeace czyta się „grinpis” niektórzy żartują, że to zielona przybudówka Prawa i Sprawiedliwości. GP na pewno odwołuje się do prawa i sprawiedliwości, ale nie owej partii. To organizacja której status określają najbardziej spektakularne akcje. Gdy nie działa prawo trzeba odwołać się do sprawiedliwości. To na pewno anarchistyczne. Pozostaje jednak pytanie czy na tym się nie kończy nasza wspólna wizja świata.
GP stanowi międzynarodową grupę, która rządzi się ściśle sformatowanym sposobem działania. GP raczej odwołuje się do filozofii budowania firmy, niż do filozofii budowania ruchu. Dotyczy to na pewno świata. A w Polsce? GP działa od 3 lat, posiada w swej strukturze 13 etatowych pracowników i setki wolontariuszy. Nasze drogi spotkały się w lutym, na proteście o Dolinę Rospudy. Choć współpraca była udana i owocna, powstało wiele pytań z którymi czas się uporać.
Zaprosiliśmy GP do nas w ramach projektu otwierania drzwi na inne grupy, ma to pomoc w integracji, poznawaniu swoich projektów, dyskusję. To wszystko pozwoli na zmianę perspektywy widzenia świata i przez nas i przez nich. Na pewno wyostrzy perspektywę. Zobaczmy co z tego wyjdzie. Czy po spotkaniu i my będziemy Greenpecem, czy raczej staniemy się biernymi kibicami w rozgrywce miedzy lepszymi i gorszymi firmami w świecie „Imperium”.

G18.30
wystawa
Adam Pańczuk.
Portrety z Doliny Rospudy.

G19.
Przegląd filmow
Argentyna GE soja
czas 7 min
Film przedstawiający skutki i zmiany spowodowane uprawami soi
genetycznie modyfikowanej.

Greenpeace - Wojownicy Tęczy
czas 16 min
Film opowiadający historię założenia i rozwoju organizacji.

Certyfikat nr 000358
czas 25 min
Film opowiadajacy o skutkach katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

klipy mozgopioroce
czas 10 min

G20.
wykłady/warszty
- GMO. z CZYm to się je?
Żywność modyfikowana genetycznie stanowi w Polsce, caly czas temat tabu. Od lat międzynarodowe koncerny próbuja wcisnąć nam ta puszke Pandory. Teraz będziesz miał/a okazje dowiedzieć się w czyn rzecz.

- Co proponuje nam atomowy interes?
Z świadomością awarii w Czarnobylu od co najmniej 5 lat promuje się w Polsce budowe elektrowni atomowej. Mowi się że ta będzie lepsza, jak mawiał Kargul – Amerykanca. Ile w tym obłudy i fałszu, warto posłuchać, tym bardziej, że ulokować owe cudeńko chcą, tu w Wielkopolsce – w Klempiczu.

G21.30
Panel dyskusyjny
Czy Greenpeace to multikorporacja?
Co dalej z ruchem ekologicznym w Polsce?

G20
koncert - Enter the circle #2
Of quiet walls - hard core/metal - Niemcy
XangelreichX - metalcore - Szczecin
Commercial faith - emo core - Złotów
V-corps - emo core - Oświecim

Do rana.
Balety
w rytmach bum bum tra la la
DJ Molly.

To zaproszenie wymaga

To zaproszenie wymaga pewnego komentarza. Jak na imprezę organizowaną przez anarchistyczny squat, trochę mi brakuje krytycyzmu wobec bardzo autorytarnych struktur Greenpeace i centralnie sterowanego sposobu działania - co było bardzo dokładnie widoczne na obozie w Rospudzie. Oczywiście warto pójść na to spotkanie, by skonfrontować z opiniami ruchu wolnościowego liderów Greenpeacu i wszystkich tych, których fascynuje model działania, gdzie o wszystkim decyduje kierownictwo.

Po zakończeniu akcji w Rospudzie, Adam Wajrak powiedział pół żartem pół serio: "Wszyscy będziecie mieć stanowiska w moim rządzie".

alez po to jest to

alez po to jest to spotkanie. nie pierwszy raz na rozbracie pojawia sie organizacja/osoby, o ktorych wiele sie mowi, a malo sie z nimi rozmawia. tak jak kiedys dyskusja o bogu (z Budzynskim i Smalcem m.in.) sluzy do konfrontacji siebie z rzeczywistoscia. takie spotkania sa potrzebne, bo przynajmniej nic sie nie przemilcza

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.