PPP to syndykaliści???

Blog

Na stronach wikipedii można było sie dowiedzieć już różnych bzdur.
Jednak ostatni wpis pod hasłem Polska Partia Pracy (http://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_Partia_Pracy) przekroczył wszelkie granice dobrego smaku. W ramce dla organizacji partyjnych pod hasłem : Ideologia polityczna wpisano: socjaldemokracja, socjalizm, syndykalizm, alterglobalizm, antynazizm.

W tej samej Wikipedii pod hasłem syndykalizm mozemy przeczytać iż syndykalizmem nazywamy:
kierunek teoretyczny w ruchu robotniczym oraz, związany z nim, ruch społeczny, rozwijający się w zachodniej Europie w pierwszych dekadach XX w. Zakładał prymat celów ekonomicznych nad politycznymi w walce proletariatu o swoje prawa, upatrywał w związkach zawodowych, a nie w partiach politycznych, zasadnicze narzędzie tej walki (prowadzonej głównie przez ruch strajkowy).

Gołym okiem widać że oba zapisy (syndykalizm w programie partii politycznej i syndykalizm jako kierunek anty-partyjny) wzajemnie się wykluczają.

Dlaczego i kto wypisuje bzdury na Wikipedii - nie wiadomo. Czy to kolejne zagranie ludzi związanych z PPP ażeby dezorientować innych ?(o plagiacie symbolu IWA już pisaliśmy)

Uprasza się licznych sympatyków ideałów syndykalistycznych o wpisywanie swoich krytycznych uwag na temat umieszczenia terminu syndykalizm pod hasłem PPP, w dziale DYSKUSJA pod wyrazem hasłowym o PPP na wikipedii.
Adres: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Polska_Partia_Pracy
opcja EDYTUJ (kolejne uwagi wpisać na dole artykułu).

Chcą się z nami bawić w kotka i myszkę? Proszę bardzo - ale niech wiedzą kto w tym rozdaniu ma po swojej stronie KOTA...

widze ze ktos probuje

widze ze ktos probuje przeniesc swoje osobiste frustracje na fikcyjnego wroga jakim uczynil PPP. Zauwaz drogi bojowniku anarchistyczny ze w definicji ktora przytaczasz, napisano:
"Zakładał prymat celów ekonomicznych nad politycznymi w walce proletariatu o swoje prawa..." Wynika z tego ze chodziło po prostu o zwiększenie udziału w zyskach, podniesienie płac i inne reformistyczne zmiany mające poprawic sytuacje robotnikow a w efekcie lepiej zintegrowac ich z systemem.W takiej definicji syndykalizmu nie miesci sie raczej walka polityczna ani o socjalizm ani o anarchizm.Tak więc do wykluczenia PPP posługujesz sie definicją która wyklucza również Ciebie.Kto mieczem wojuje, od miecza ginie

Syndykalizm

ma różne odmiany. Nie musi być wcale antypartyjny. De Leon był np. syndykalistą, a jednocześnie twórcą Socjalistycznej Partii Pracy. Włoski syndykalizm z Labriolą na czele też nie był typowo antypartyjny. Rozgraniczmy szersze pojęcie syndykalizmu od anarchosyndykalizmu. Dlatego moim zdaniem pisanie o PPP jako o syndykalistach (reformistycznych) jest uprawnione.

Cisza ma rację - i nie ma.

Cisza ma rację - i nie ma. Słowo "syndykalizm" znaczy po prostu "związkizm" po francusku. DeLeon i Labriola byli syndykaliśtami i możemy dać przykłady partyjnych syndykalistach - w przełości. Istnieli także nacjonal-syndikalisci. Jednak dzisiaj nie istnieje partie syndykalistyczne - istnieją tendencje rewolucyjne i bardziej reformistyczne, ale nie partyjne. Więc uważam, że to jest nadużycie słowa syndykalizmy, tym bardziej że PROGRAMOWO Partia Pracy nie walczy o kontrolę pracowników nad zakładami pracy, tylko o socjalne państwo. Więc szkoda, że niektórzy nie potrafią rózrózniać między tymi pojęciami.

hahaha

hahaha
Takim "syndykalistom" dziękujemy!

socjaldemokracja

PPP o PPP:

Pogłądy gospodarcze: Społeczna gospodarka rynkowa.

Ciszewski ma agendę

Ciszewski ma agendę polityczną - przybliżyć anarchistów do partyjnej lewicy.

Syndykalizm? hahaha

PPP owszem ma ciągotki syndykalistyczne, ale raczej nacjonal-syndykalistyczne, oto dowód ze strony http://www.pkw.gov.pl/katalog/artykul/16283.html

na listę nr 8 Komitet Wyborczy Alternatywa Ruch Społeczny
oddano głosów 1 410

Kandydaci z tej listy otrzymali następujące liczby głosów:
1) Janiszewski Michał 397
2) Sorbian Andrzej Józef 93
3) Gmurczyk Adam Wojciech 99
4) Gąsior Stanisław Jan 66
5) Turkas Andrzej Stanisław 33

(...)

I niech działacze PPP będą przynajmniej ludzmi honoru i nie wygadują bzdur o tym, że współpraca PPP z prawicą miała wymiar jednostkowy i epizodyczny, skoro z ramienia tej partii startował człowiek którego hasłem wyborczym dziś jest : Faszyzm? My jesteśmy gorsi!

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.