Pracownicy mają sposób na brak dostępu do informacji o zarobkach

Kraj | Prawa pracownika

Pracodawcy zapisują często w umowie o pracę, regulaminie wynagradzania lub regulaminie pracy zakaz rozpowszechniania informacji o wynagrodzeniu. Brak wiedzy o poziomie wynagrodzenia na poszukiwanym przez pracownika stanowisku w niekorzystny sposób wpływa na jego możliwości negocjacyjne.

Tajemnica wynagrodzenia, która jest pewnym kuriozalnym zwyczajem, który przyjął się m.in. w Polsce, jest zupełnie nieznana na Zachodzie, gdzie oferty pracy zawierają informację o wynagrodzeniu. W wielu krajach jawne są też tzw. "widełki" - najniższe i najwyższe wynagrodzenie na danym stanowisku.

Aby zaradzić asymetrii w dostępie do informacji o wynagrodzeniach, serwis http://www.jakapensja.pl wprowadził możliwość anonimowego komentowania ofert pracy w zakresie proponowanych tam zarobków. Użytkownicy mogą podzielić się tam swoją wiedzą o zarobkach oferowanych na danym stanowisku. Czasem są to pracownicy tej firmy, czasem osoby znające sytuację w branży.

W kodeksie pracy nie ma przepisu przewidującego kary za ujawnieni przez pracownika wysokości swojego wynagrodzenia.

Rozwiązanie umowy z pracownikiem bez wypowiedzenia z winy pracownika, nie może zostać zastosowane wobec pracownika, który ujawnił wysokość swoich zarobków. Może się tak stać tylko w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, a za takie trudno uznać ujawnienie informacji o wysokości swoich.

Zakaz ujawniania wysokości wynagrodzenia może być przez pracodawcę wprowadzony do umowy o pracę,
regulaminu pracy. W takim przypadku traktowany jest jako jeden z obowiązków pracowniczych. Przy odpowiednio ukształtowanych zapisach ujawnienie wynagrodzenia przez pracownika będzie stanowiło podstawę do rozwiązania stosunku pracy. Jednak nigdy jako rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym.

fajna strona, dobrze

fajna strona, dobrze wiedzieć, że coś takiego działa

Wyzysk Kobiet

mam propozycje by wzbogacić takie wyceny o rozróżnianie płci lub też założyć podobną stronę na wzór by wykazać że kobiety są dyskryminowane i na tych samych stanowiskach zarabiają mniej!

Jeszcze mozna rozrozniac

Jeszcze mozna rozrozniac rase, orientacje seksualna. Bedzie pretekst do poprotestowania.

Oj, coś mi się te pensje

Oj, coś mi się te pensje wydają mocno za duże.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.