Pracownicy tymczasowi w Holandii zatrudnieni przez OTTO skarżą się na większe potrącenia z pensji

Świat | Prawa pracownika

Na początku roku, Związek Syndykalistów Polski otrzymał zgłoszenie od polskich pracowników firmy Otto pracujących w Holandii na temat dodatkowych opłat uszczuplających zarobki. Mieszkanie w hotelach należących do firmy nie jest teoretycznie obowiązkowe, a firma nie powinna zarabiać na zakwaterowaniu, jednak wiele wskazuje na to, że skargi pracowników są uzasadnione. Firma napisała tak w swoim piśmie do pracowników:

Zużycie energii powyżej przeciętnej będzie skutkowało potrąceniem odpowiedniej kwoty z wynagrodzenia. Naszym zdaniem zużycie mediów można obniżyć, a kosztami za nadmierne zużycie powinni zostać obciążeni użytkownicy. Jakby nie patrzeć, chodzi tu o zawartość Państwa portfeli. Starajcie się więc kontrolować swoje rachunki.

W odpowiedzi na zapytanie wystosowane przez Związek Syndykalistów Polski, firma OTTO odpowiedziała następująco:

OTTO jest prawnie upoważnione do naliczania kosztów związanych ze zużyciem energii powyżej średniej. Materia ta została sprawdzona przez doradców i związki zawodowe, zanim system został wprowadzony przez OTTO. Ponadto stwierdzamy, że zgodnie z ABU, OTTO Work Force nie ma na celu osiągania zysków z umożliwiania pracownikom użytkowania mieszkań pracowniczych.

OTTO Work Force B.V. działanie swoje opiera na klauzurze z umowy użytkowania, która stanowi, że spółka OTTO ma prawo korygować opłaty związane z użytkowaniem mieszkania w przypadku zmian w warunkach rynkowych oraz, że o ewentualnych korektach spółka OTTO powiadomi użytkownika z wyprzedzeniem. Informację o możliwym naliczeniu kosztów związanych ze zużyciem energii elektryczne, gazu lub wody zostały zaanonsowane mieszkańcom lokacji z należytym wyprzedzeniem.

ABU CAO, to bardzo niekorzystne dla pracowników porozumienie zbiorowe dotyczące pracy tymczasowej w Holandii, które zostało wynegocjowane przez przychylne dla pracodawców związki zawodowe. Poziom potrąceń będzie oczywiście zależeć od poziomu "średniego zużycia", który ustali agencja.

Firma OTTO od dawna jest przedmiotem zaintersowania anarcho-syndykalistów ze względu na wiele problemów, z którymi borykają się pracownicy firmy. Wiele z tych problemów udało się rozwiązać dzięki międzynarodowym akcjom nacisku.

Zobacz też: Holandia: Problemy z agencją pracy tymczasowej OTTO | Sprawa Wago Elwag i inne sprawy związane z agencją OTTO | Pracownik OTTO z Poznania otrzymał należne mu wynagrodzenie | OTTO zapłaciło pracownikom po akcjach solidarnościowych | Kampania przeciw OTTO powoli przebija się do głównego nurtu w Holandii

Jak ja widzę te ich

Jak ja widzę te ich ogłoszenia i oferty pracy w Holandii, pensja minus komorne, ninus ubezpieczenie to od już wiem że nie maco tam jechać bo wychodzą śmieszne pieniądze które mozna zarobić w kraju, a wiedząc o tym od was co oni tam jeszcze odpierdalają to juz wogóle...Ale ostatnio będąc bez pracy chciałem wyjechac do Czech do Skody,dzwoniłem, całkiem spoko babka mówi że zakwaterowanie gratis, żadnych kosztów, ok. 15 zł za godz., koszt jedynie ok.100zł za bilet i już miałem się decydować, ale poczytałem sobie na necie artykuł, niestety sprzed 3lat co tam się dzieje i komentarze na forum, min. że masz niby załatwioną pracęi jedziesz a na miejscu okazuję że zamykają was w jakimś baraku i ćwiczycie 2tygodnie przykręcanie śrubek, po czym jeden na 20 zdaje egzamin, i pracuje po 16h na taśmie a nie 8 jak mówią,jak ktoś podskakiwał to jeszcze dostał wpierdol od jakiegoś kapo, no i oczywiście robią problemy z wypłacaniem honorarium.. Zastanawiające że wszystkie informacje były stare, czyżby potem zrobili jakąś blokadę? żadnych aktualnych informacji bo podobno wtedy prokuratura coś tam niby z tym robila, i nie wiadomo czy to sie zmieniło czy ocenzurowali internet.. Tak więc ostatecznie sam nie wiedziałem co o tym myśleć ale wolałem nie sprawdzać znowu na własnej skórze..

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.