Prawica i jej problem z ACTA

Publicystyka

Na wielu demonstracjach przeciwko ratyfikowaniu przez Polskę umowy ACTA pojawiają się przedstawiciele organizacji prawicowych.

Prawicowych przeciwników ACTA można z grubsza podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowi twardy elektorat Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, Radia Maryja, Gazety Polskiej itp. Ta grupa generalnie nie ma pojęcia o co w ACTA chodzi, bierze udział w protestach gdyż tak się złożyło, że umowę ma ratyfikować rząd Platformy Obywatelskiej. Uczestnictwo w protestach polega, głównie na głoszeniu tych samych haseł co przy każdej innej okazji (Smoleńsk, koncesja dla telewizji Trwam, zagrożenie dla niepodległości Polski ze strony UE, dyskryminacja katolików itd. itp.) , w większości nie mających nic wspólnego z ACTA. Część z tych osób (głównie starszych) żyje we własnym wyimaginowanym świecie kreowanym przez prawicową propagandę, część (głównie młodszych) zdaje sobie doskonale sprawę, z cyniczności i populizmu jaki kryje się za wsparciem dla protestów.

Gdyby oczywiście ACTA przyjmował rząd PiS-u czy Solidarnej Polski (oba ugrupowania poparły ACTA, podczas głosowania w Parlamencie Europejskim) te same środowiska organizowałyby kontrmarsze, zasypywałby prokuraturę doniesieniami o popełnieniu przestępstwa, a w „jedynych mówiących prawdę” prawicowych dziennikach i portalach, typu Nowy Ekran, czy niezależna.pl czytalibyśmy rewelacje o „lewakach sterowanych przez Gazetę Wyborczą, szykujących koktajle mołotowa” i „rosyjskich hakerach chcących zniszczyć Polskę” oraz żądania „wprowadzenia stanu wyjątkowego”.

Drugą grupą są skrajnie liberalne organizacje i ich sympatycy. Występują one z pozycji „wolności osobistych”, którym ACTA ma zagrażać. Organizacje typu Koliber są dość ostrożne w wydawaniu na ten temat oświadczeń, w ich nielicznych wypowiedziach publicznych usłyszymy jedynie ogólniki dotyczące „odbierania wolności i cenzury wprowadzanej przez rząd”. Problem jednak w tym, że umowa ACTA wcale tego nie przewiduje, jest wręcz przeciwnie. Według jej założeń, takie kwestie jak ochrona naszych danych osobowych, które (dobrowolnie) przekazujemy np. dostawcy Internetu, będą mogły zostać przekazane innej firmie prywatnej, która podejrzewa nas o „kradzież” ich własności intelektualnej. Będziemy mieli więc do czynienia z „deregulacją”, odebraniem uprawnień państwa, które do tej pory takie dane miało chronić, a bez jego zgody takie przekazanie nie byłoby możliwe. Czyż nie o to walczy od lat liberalna prawica?

Podobnie jest z kwestią inwigilacji, monitoringiem tego co robimy w sieci. Nie będzie tego robił rząd. Sama ACTA, ani inne prawo nie nakazuje tego wprost, taki monitoring będzie wdrażany po to aby nasz dostawca Internetu mógł zapobiegać „kradzieży” własności intelektualnej. W przeciwnym wypadku firma posiadająca majątkowe prawa autorskie do danego utworu, będzie mogła podać naszego dostawcę do sądu za to, że „ułatwia kradzież”.

Brzmi to może straszne dla przeciętnego człowieka, ale liberała to nie powinno interesować. Zgodę na takie praktyki będziemy musieli wyrazić przecież w (dobrowolnej) umowie z dostawcą Internetu. Rząd nie wprowadza żadnego przymusu inwigilacji, teoretycznie więc będzie mogła powstać firma, która takiego mechanizmu nie wprowadzi. W praktyce oczywiście taka firma nie powstanie, gdyż odszkodowania z tego tytułu dla właścicieli praw autorskich będą wyższe niż ewentualne zyski. Jest to jednak czysto wolnorynkowy spór pomiędzy prywatnymi firmami. My natomiast nie musimy z nikim podpisywać żadnej umowy.

Działacze takich organizacji jak Koliber, czy Kongres Nowej Prawicy na co dzień, z nieukrywaną sadystyczną wręcz przyjemnością patrzą na eksmisje na bruk osób zalegających z czynszem, czy też sprzedanych wraz z kamienicą innemu właścicielowi. Stawiając święte prawo własności ponad prawem do życia.

Bez mrugnięcia okiem przyznają właścicielowi prawo do zwolnienia pracownika, za to, że rozdawał związkowe ulotki. Za nic mając prawo do wyrażania opinii i wolności słowa, które jest mniej ważne od świętego prawa własności.

Teraz nagle święte prawo własności przestaje być dla nich tak ważne. Okazuje się nagle, że prawo do prywatności staje wyżej, niż prawo do czerpania „należnych” zysków przez właścicieli majątkowych praw autorskich.

Faktem pozostaje, że ACTA jest (a raczej powinna być) spełnieniem ich marzeń, dużym krokiem w kierunku liberalnego raju, do którego prawica chce nas wprowadzić, tyle tylko, że nie może tego głośno mówić, bo niewiele osób w takim raju chciałoby żyć.

Faktem jest również, że zdecydowana większość uczestników protestów, chce mieć prawo do swobodnego dostępu i korzystania z dóbr kultury w Internecie, czyli tego co w nomenklaturze prawicy nazywa się… „komunizmem”. Obojętnie więc czy organizacje prawicowe włączają się w protesty z powodu swojej niewiedzy na ich temat, nieumiejętności analizy własnego programu czy z cynicznej chęci politycznego wykorzystania demonstrantów, tak naprawdę legitymizują ruch społeczny stawiający socjalistyczne żądania. Ruch, który będzie miał w przyszłości poważne implikacje, nawet jeśli w końcu zgaśnie, tysiące osób nauczy się dzięki niemu korzystać z własnej, oddolnej siły. Skoro ludzie potrafili publicznie zakwestionować dogmat „świętego prawa własności” w stosunku do dóbr kultury, jutro nie będą się bali tego zrobić w stosunku do mieszkań czy zakładów pracy.

Damian Kaczmarek

http://www.rozbrat.org/publicystyka/polityka/3032-prawica-i-jej-problem-...

Wszystko prawda ale w sumie

Wszystko prawda ale w sumie to takie wyważanie otwartych drzwi. Mało realne by ruch anty-ACTA przejęła sekta smoleńska czy inni prawicowi troglodyci bo są na to za głupi i zbyt oderwani od rzeczywistości. Za to media jako twarz ruchu anty-ACTA lansują Palikota. Jak anty-ACTA - to nie Kaczor, Miller ani nawet Korwin (choć niby wszyscy są przeciw) tylko Palikot (choć jest przeciw hiperprounijny a ACTA jest wprowadzane przez UE). I to jest bardziej realne zagrożenie.

ACTA nie jest wprowadzane

ACTA nie jest wprowadzane przez UE, to wytwór amerykańskich korporacji.

żal.pl

Pełno w tym tekście "faktów"... Kolejny autor polemizujący z własnymi fantazjami i "faktami".

Chyba Unia uznała ACTA za

Chyba Unia uznała ACTA za nielegalne. A Palikot jest przepędzany z każdego protestu.

"ACTA jest wprowadzane przez

"ACTA jest wprowadzane przez UE" - co za bzdura, ACTA miała być w założeniach wprowadzona przez poszczególne państwa, które miały do niej przystępować. Jednak w przypadku UE, mimo że pomysłodawcy chcieli tego uniknąć (patrz wiikileaks), nie zgodziły się na to i poza ratyfikacją w poszczególnych krajach umowę musi zatwierdzić jeszcze PE, co jest dodatkową przeszkodą do jej wprowadzenia, szczególnie że prawo polskie, jest mniej restrykcyjne jeśli chodzi o różne wolności niż prawo UE.

Gdybyś wiedział

Gdybyś wiedział przyjacielu czym jest UE to byś wiedział, że umów takich jak ACTA nie mogą tu przyjmować pojedyncze państwa bo te sprawy należą do kompetencji Unii jako całości. Unia jest jednym obszarem celnym i gospodarczym jakbyś nie wiedział i w tym zakresie regulacje muszą być jednolite. Dlatego w sprawie ACTA nie negocjowały poszczególne kraje tylko Unia jako całość reprezentowana przez Komisję Europejską a upoważniona przez Parlament Europejski. A w dodatku przyjęto zasadę, że żeby ACTA weszło w życie w UE wystarczy, że ratyfikuje 6 krajów Unii.
Tak więc najpierw sobie cos poczytaj a potem się wymądrzaj.

Ludzie, nie zauważyliście,

Ludzie, nie zauważyliście, że podziały są tylko na dole? Że ci na górze świetnie się dogadują bez względu na tzw. opcję polityczną? To, że my tu na dole sami się dzielimy na jakieś bzdurne frakcje jest na rękę rządzącym... Juliusz Cezar powiedział: "Dziel i rządź!" i to się dzieje... Załośni kapitaliści w dziurawych skarpetkach walczą z socjalistami z dziurami w innej części odzieży, każdy ma jakąś swoją rację, albo nawet część racji, ale z mniej lub bardziej bzdurnych powodów coś nie pozwala się ludziom dogadać. Walka już nie idzie o to czy właściciel zieleniaka jest kapitalistą, tylko o nasze prawo do życia, które jest nam powoli zabierane.
Na polityków zawsze trzeba patrzeć ponad ich głowami, a jak się uważnie patrzy, to widać cieniutkie sznurki, które we wszystkich przypadkach prowadzą w jedno miejsce... Ja nawet współczuję Tuskowi, bo on wie, że zostanie usunięty, ma tylko dylemat, czy lepiej podpisać i być usuniętym przez ludzi, czy nie i zostać usuniętym przez kogoś innego... i co będzie bardziej bolesne.

Walka z wiatrakami.

Chuj, że PO, czy PiS, czy któraś z pozostałych partii nie ma żadnej ideologii, dla nich się tylko liczy utrzymanie się przy stołkach i ideologicznie się ich nie da zwalczyć. Zadyma z ACTA pokazuje, że ani anarchiści czy inni lewacy nie mają żadnego pomysłu na zmianę, poza wyszukiwaniem i wskazywaniem wrogów. Tłum wkurwionych ludzi protestuje przeciwko ACTA a tutaj się skupia na wyszukiwaniu w tłumie faszystów i chuj wie kogo jeszcze... Po co? Większość moich znajomych ma wyjebane na imprezy, gdzie ludzie którzy stawiają się w roli organizatorów nie mogą się dogadać, który sztandar powinien powiewać, a który nie. Wszystkim dookoła zarzucacie dziecinność - a to zwolennicy Korwina to gimnazjaliści, a to banda narodowców okazuj się dziećmi - popatrzcie na siebie jak się zachowujecie. Dobrze, że na CIA są jeszcze wiadomości typowo informacyjne, bo tych rozpaczliwych, naciąganych tekstów autorskich o tym jacy "tamci są źli a my jesteśmy zajebiści" nie da się już czytać.

chyba niechcący zdjęli maskę

Narodowcy protestujący przeciwko ACTA pokazali w końcu swoje narodowosocjalistyczne chore ideały. Teraz trudno nie nazywać ich nazistami, czy faszystami

vassyl79 rozwiniesz jakoś

vassyl79 rozwiniesz jakoś swoją oszałamiającą tezę?

:)

:)

naziolki sie pogubiły

Co tu dużo rozwijać. ACTA to typowe wolnorynkowe/kapitalistyczne porozumienie, będące zabezpieczeniem zysków wielkich międzynarodowych koncernów. Od branży medialnej, rozrywkowej, a na farmaceutycznej kończąc. Do tej pory korwinowcy i inne narodowe oszołomy byli piewcami wolnego rynku i własności prywatnej. Okazało się, że tylko "polska" własność prywatna jest ok. Tylko "polscy" bogacze mogą wykorzystywać swoja pozycję do gnębienia i okradania ludzi(eksmisje, lewe przejęcia nieruchomości, majstrowanie przy kodeksie pracy itp.). Kiedy oprawcą jest ponadnarodowy koncern to już nasi "patrioci" są obrońcami ludu.
Zagubili się w czasoprzestrzeni:)

Pełna zgoda

ACTA to kwintesencja wolnego rynku, świętego prawa własności, kapitalizmu. Szowiniści dotychczas go bronili.

Co nie wie, to skłamie...

Tak jak autor tego tekstu, tak samo ty znasz się lepiej na wolnym rynku od jego zwolenników. Takich fachowców, którzy swoje wywody opierają na "faktach" to nie powstydziłaby się ani Wyborcza ani TVN. Brawo.

czy ty jestes jakiś

czy ty jestes jakiś psychiczny ? wyborcza i tvn to właśnie zwolennicy wolnego rynku. Poza tym gdyby zwolennicy wolnego rynku znali się na nim, to nie byliby jego zwolennikami (z wyjątkiem garstki bogatych) :D

TVN za wolnym rynkiem?

TVN za wolnym rynkiem? Przecież oni mają koncesje od KRRiT i są szczęśliwi, że im konkurencja nie wyrośnie gdzieś pod nosem.

rynek na tym polega że się

rynek na tym polega że się zwalcza konkurencję

O jakim wolnym rynku wy tu

O jakim wolnym rynku wy tu piszecie? ACTA to sposób na zawłaszczenie dorobku ludzkoścci w patentach przez USA. Jeśli ktokolwiek czegokolwiek broni to broni tego co sam ukradł, opatentował i teraz chce żeby inni zalegalizowali jego złodziejstwo, to jest dokładnie tak samo jak z pierwszym płotem. Nie będzie winien idiota który ogrodził kawałek ziemi i ogłosił "świętą własność prywatną" ale kretyni którzy uznali jego prawo do tej własności. USA powstało najpierw na grabieży ziemi indian, a teraz próbuje się utrzymać na powierzchni zawłaszczając dorobek intelektualny całego świata (spójrzcie które patenty są honorowane i że patenty innych krajów w USA raczej nie obowiązują). Ile leków stworzonych w korporacyjnych laboratoriach, a wyprodukowanych na podstawie wiedzy np. szamanów południowoamerykańskich jest tam opatentowanych - szaman podzielił się z nimi swoją wiedzą w dobrej wierze i za darmo, a cwaniacy to opatentowali i teraz chcą zabronić szamanowi leczenia metodami, które on im udostępnił. Mowa o produktach podobnych to już jest bezczelność, bo jeśli spojrzymy na DNA, to możemy stwierdzić, że człowiek jest podobny do świni ponieważ 98% kodu genetycznego jest niemal identyczne czyli patent na świnię może być patentem na człowieka. Jeszcze się doczekamy, że za spłodzenie dziecka będziemy płacić prawa autorskie :)

ACTA to zalegalizowanie złodziejstwa już dokonanego, a gadka o muzyce i dobrach kulturalnych to mydlenie oczu dla zmylenia tyuch, którzy się jeszcze w tym nie połapali, no i dzięki temu mają pożytecznych idiotów w postaci Hołdysa, którzy bronią tego złodziejskiego aktu.

patent na dziecko

Dobre. Najlepsze hasło a propos Hołdysa- Gdyby nie piraci byłbym jak Eric Clapton-:)

Nie masz kurwa innych

Nie masz kurwa innych zmartwień? W Gdańsku marsz zorganizował ONR - nie mam powodu ich lubić, ale pięknie rozwalili Ci teoryjkę. Z rządem walcz, a nie wrogów na siłę szukaj.

Najpierw eliminując z gry

Najpierw eliminując z gry konkurencję ideową za pomocą petard i wyrywania transparentów (takie sceny też miały miejsce w Gdańsku). Pięknie. Dzięki temu, zamiast kilku tysięcy ludzi pojawiło się kilkaset. Tak trzymać. Dobra robota. Tusk im to wynagrodzi.

To ONR

11 listopada nie będzie już chodziła ramię w ramię z korwinowcami z KNP, UPR czy Kolibra, zakłamani hipokryci !

W Gdańsku, ONR na

W Gdańsku, ONR na demonstrację zaprosił Korwina-Mikke :)

Prawicowa cenzura na wikipedia.pl

Poziom ignorancji prawicowych info-robotów jest przerażający, kontrole ze strony różnych bezmózgich prawaków,ultrasów nie posiadających żadnej wiedzy, za to jako admini- autorytaryści blokujący wszystko co przekracza prawacką poprawność polityczno-historyczną i ich ignorancję

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.