Prezydent Obama domaga się obniżek płac dla pracowników branży samochodowej

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy

Prezydent Barack Obama zaostrza linię wobec związkowców z General Motors zrzeszonych w związku United Auto Workers, pomimo iż związek finansował jego kampanię wyborczą i pomógł mu zdobyć władzę. Związek UAW już zgodził się na obniżki płac i gorsze warunki socjalne. Jednak to nie wystarczyło administracji Obamy. W ramach "pakietu pomocy" dla upadającego giganta motoryzacyjnego, grupa zadaniowa prezydenta ds. przemysłu samochodowego zamierza zaproponować obniżki emerytur i obniżenie poziomu świadczeń zdrowotnych dla emerytów.

Ponieważ zmiana warunków socjalnych wymaga złamania porozumień podpisanych ze związkami zawodowymi, jedną z propozycji prezydenta na drastyczne pogorszenie warunków pracy w przemyśle samochodowym jest wprowadzenie tzw. „bankructwa zgodnego z rozdziałem 11”. Oznacza to stan, w którym firma istnieje już tylko po to, by spłacać długi, a o wszelkich sprawach dotyczących wynagrodzeń w firmie może decydować sąd z pominięciem związków zawodowych.

Organizacja związkowa UAW działająca w Ford Motor Co. zgodziła się już na obniżenie kosztów pracy z 74$ na godzinę do 50$ na godzinę do 2011 r. Prezydent Obama jasno stwierdził, że domaga się jeszcze dalej posuniętych cięć w poziomie wynagrodzeń pracowników.

Taką szkodliwą taktykę rządów demaskuje dr Ravi Batra

Taką szkodliwą społecznie taktykę rządu, która uderza w poziom życia pracowników i społeczeństwa, rzeczowo demaskuje też na gruncie ekonomicznym amerykański ekonomista, Ravi Batra, okrzyknięty jednym z 3 najbłyskotliwszych umysłów ekonomicznych świata. W części trzeciej swojego nagrania na Youtube podaje przykład polityki rządów podkopującej dobrobyt społeczeństw. Dokumentuje fakt, iż działając w interesie sponsorujących je korporacji, rządy blokują podnoszenie płac minimalnych oraz przyczyniają się do wzrostu luk płacowych. Nagranie powstało w 2007 r., ale okazuje się, że autor precyzyjnie przepowiedział bieżący tzw. kryzys. Z tego filmu youtube można dowiedzieć się również, dlaczego z ekonomicznego punktu widzenia te obniżki płac nie rozwiążą problemu chaosu gospodarczego, a tylko go pogłębią.

No to jest dość jasne, że

No to jest dość jasne, że obniżki płac napędzają kryzys, bo ludzi stać na coraz mniej. Dobrobyt można osiągnąć przez systematyczne żądania płacowe pracowników. Lobby pracodawców nigdy się na to nie zgodzi, bo dobrobyt społeczeństwa nie jest w ich interesie.

Fakt, tzw. lobby pracodawców patrzy na sprawy krótkowzrocznie

Fakt, tzw. lobby pracodawców patrzy na sprawy krótkowzrocznie. Wyjaśnię, o co mi chodzi, mianowicie, że gdyby nie strategia generowania zadłużeń, to dobrobyt społeczeństwa BYŁBY również w interesie lobby pracodawców. Według normalnych prawidłowości gospodarczych (tj. normalnych=niezmanipulowanych) zależności byłyby takie: ubożenie pracowników => spadek popytu => spadek zysków przedsiębiorstw (ostatecznie). Jednak pewnie sprawy są bardziej skomplikowane, niż to moje uproszczenie :).
Pozdr.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.