Przejęcie AIG = socjalizm? BZDURA

Blog

Neoliberalne kretyny twierdzą, że przejęcie AIG przez amerykański FED jest dowodem, że USA jest krajem "socjalistycznym". W rzeczywistości, to jest tylko "BUSINESS AS USUAL". Trochę o amerykańskim FED (Federal Reserve Bank):

Żadna bzdura - socjalizm

Żadna bzdura - socjalizm rozumiany jako relacje własnościowe jest właśnie tym. Nie ważne czy gospodarką zawiaduje nomenklatura czy "jakaś mityczna i niezdefiniowana mafia bankowa. Efekt jest ten sam.

No ale ta "mafia bankowa"

No ale ta "mafia bankowa" (ja bym ją nazwał "mafią przemysłowo- paliwowo-zbrojeniową") stworzyła państwo i nim kieruje. Państwo jest czymś wtórnym wobec tej mafii, bo de facto to ona jest państwem.

Prezydent USA i kongresmeni są tylko jej marionetkami...

jest to rozwiązanie nazwane

jest to rozwiązanie nazwane przez wolnorynkowców socjalistycznym, które jednak ten wolny rynek ratuje.

Gdyby państwo nie

Gdyby państwo nie istniało, to kapitaliści bez wątpienia by je wymyślili.

kapitaliści kochają rynek

kapitaliści kochają rynek zbytu, a nie państwo.
W zależności czy państwo utrudnia im pracę w osiąganiu takiego rynku, czy pomaga - kapitaliści zmieniają swój stosunek do państwa.

silne

Silne państwa wspierają swoich kapitalistów kosztem słabszych państw. Na ogół (nie zawsze) przynosi to korzyści silnym państwom. Dlatego też np. szef ExxonMobil może być za budową wielkiego państwa amerykańskiego i anarchii w Wenezueli, Iraku itp. Przy czym co znaczy "silne" państwo amerykańskie, to zależy od priorytetów. Dla szefa ExxonMobil ta siła powinna być skoncentrowana na brutalnej polityce zagranicznej.

Yak państwo powstawało

Yak państwo powstawało wcześniej a mafia przemysłowo-paliwowo-zbrojeniowa w jego ramach. Żadnego rozwiązania socjalistyczne nie ratują wolnego rynku. Wolny rynek to po prostu "ściema ideologiczna" System także ten w USa ewoluuje w kierunku kumulacji władzy. Wszystkie główne światowe systemy się do siebie upodabniają. Rosja>Chiny >stany zaś wyraźnie na tym tle odstają i to nie z powodu praw człowieka. Bo w tym jak pokazują ostatnie lata potrafi nadrabiać "zaległości" nawet w stosunku do swych obywateli. Ten kryzys posłuży właśnie do totalitaryzacji amerykańskiego systemu, do podporządkowania interesów ekonomicznych interesom politycznym (podobnie np: jak to wygląda w Chinach). Tak naprawdę upadek światowych systemów komunistycznych był tylko chwilowym regresem w historycznym procesie totalitaryzacji. Orwell jest wciąż opowieścią z przyszłości.

Nie jestem pewien, czy to

Nie jestem pewien, czy to interesy polityczne przesłaniają interesy ekonomiczne, czy odwrotnie. Zresztą to dość iluzoryczne rozróżnienie.

W końcu chodzi o interesy polityczne ORAZ ekonomiczne tych samych podmiotów (mafii, korporacji, karteli, czy jak je nazwać).

Historycznie jest to dość

Historycznie jest to dość wyraźne. Tylko na zachodzie władza ekonomiczna wyemancypowała się wystarczająco by chcieć z kolei przejąc kontrole nad władzą polityczną.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.