Isaac Puente

Isaac Puente Amestoy (1896 - 1936), urodzony w Las Carreras w Baskonii. Lekarz i anarchista. Swoje poglądy kształtował w zawodzie analizując takie zagadnienia jak kontrola urodzeń, higiena i seksualność. Był aktywnym działaczem CNT.

Mimo przynależności do warstwy inteligenckiej zaangażowany w ruch robotniczy.

Jest najbardziej znany z publicystyki dotyczącej systemu wolnościowo komunistycznego, zwłaszcza z broszury El Communismo Libertario opublikowanej w 1932. Program ten został przyjęty przez CNT na kongresie w Saragossie w maju 1936.

Aktywnie walczył w Aragonii i La Rioja w 1933 roku za co był represjonowany. Podczas wojny w 1936 dostał się do niewoli i został stracony w Pancorbo. Batalion Isaac Puente został nazwany od jego imienia.

:: Komunizm wolnościowy Isaaca Puente

Baskijski lekarz, socjalista, naturysta, ale przede wszystkim propagator „komunizmu wolnościowego”, który jako jeden z nielicznych członków CNT nie posiadał robotniczych korzeni a mimo to cieszył się wśród towarzyszy nie ukrywanym autorytetem. Tak w wielkim skrócie wygląda biografia Isaaca Puente, baskijskiego rewolucjonisty, który poległ w pierwszych dniach rewolucji społecznej w 1936 roku. Czytaj dalej

:: Programowy esej komunizmu wolnościowego

Płaca jest wyrazem ekonomicznego niewolnictwa. Stanowi także wyraz społecznej niesprawiedliwości, ponieważ niemożliwością jest taka wycena produktu, by oddać wytwórcy równowartość jego pracy. Praca jest wartością świętą, niezależną od wydatku energii, i nie można mierzyć jej wartości jej owocami. Czytaj dalej

https://cia.media.pl/hiszpania36

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.