Roche Holding AG zwolni tysiąc osób w New Jersey

Świat | Gospodarka | Zwolnienia

Szwajcarski producent leków Roche Holding AG zamyka swój zakład badawczy z 80-letnią przeszłością w Nutley w stanie New Jersey (USA). Pracę straci 1000 osób. Roche przeniesie badania do Niemiec i Szwajcarii, co ma obniżyć koszty badań. Jednak w tych krajach przybędzie jedynie 80 etatów. Cięcia są częścią planów likwidacji łącznie 4800 miejsc pracy na całym świecie.

Oszczędzając, Roche zatrzymał ostatnio prace nad specyfikiem o nazwie dalcetrapib, który ma podnosić poziom "dobrego" cholesterolu. Miał on w sprzedaży dać spółce 10 mld dol. rocznych przychodów. Wygląda jednak na to, że badania nie były tak obiecujące, jak pierwotnie się spodziewano.

Zobacz też: Roche chce dokonać wrogiego przejęcia firmy Illumina – waży się los pracowników | Roche Polska zwolniła działacza związku - rozpowszechniona praktyka fikcyjnego samozatrudnienia na celowniku ZSP

Cięcia w badaniach prowadzą też inni giganci rynku leków - Pfizer Inc. (chce zatrzymać w kasie 2 mld dol., zamyka centra badań, zwalnia tysiące ludzi) i AstraZeneca (7300 osób straci pracę, zamyka laboratorium w Szwecji).

Pomimo twierdzeń o ogromnej roli budżetu badawczo-rozwojowego w działalności firm farmaceutycznych, większość nowych leków produkowanych przez największe koncerny znalazło się w ich ofercie wraz z kupnem mniejszych firm farmaceutycznych. Wiele leków zostało wynalezionych w wyniku badań prowadzonych na uczelniach medycznych (często przy wsparciu państwa). Koszty badań są więc w dużej mierze przenoszone na podatników i inne podmioty. Firma Roche zamierza m.in. przenieść placówki badawcze w pobliże Massachusetts Institute of Technology, by korzystać z badań prowadzonych na koszt tej renomowanej uczelni.

https://cia.media.pl/czy_bedzie_likwidacja_dzialow_it_w_firmie_roche

Nacjonalizacja!!!

Jak widać jedyną metodą na monopol prywatnych firm farmaceutycznych i ich inercję w zakresie prac badawczych jest stworzenie państwowych odpowiedników tychże. Trzeba też zauważyć, że prywatyzacja nie tylko nie uzdrawia rynku, ale wręcz pogłębia kryzys we wszystkich gałęziach przemysłu, również lekowego... Jeśli nic nie zrobimy w tym zakresie niedługo zabraknie nam skutecznych antybiotyków i leków antynowotworowych bo nikomu nie będzie się opłacało ich opracowywać - łatwiej przecież produkować kolejne specyfiki antygrypowe bądź antydepresyjne zachwalając ich wątpliwą skuteczność w coraz agresywniejszych reklamach...

Wszystkie badania, które

Wszystkie badania, które faktycznie wniosły jakiś przełom, były w ten czy inny sposób finansowane ze źródeł państwowych. Niezależnie od tego, czy gotowy lek sprzedaje firma prywatna, czy państwowa.

Ale w czym problem ze zamyka

Ale w czym problem ze zamyka stanowiska? JEGO FIRMA, ON DECYDUJE.

Np. w tym, że wcześniej

Np. w tym, że wcześniej firma dostała w różnych krajach ulgi podatkowe "na tworzenie miejsc pracy"?

co to za lek?

Co to za lek co to tutaj na tym obrazku jest bo nie da sie powiekszyc i nie widze

To jest tylko przerobiony

To jest tylko przerobiony banner reklamowy. Tam nie było nazwy.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.