Rocznica wybuchu w Czarnobylu

Białoruś: Wezwanie do akcji przeciw budowie elektrowni atomowej

Strona Inicjatywy Antynuklearnej

26 kwietnia 1986 roku, 23 minuty po godzinie pierwszej, w reaktorze elektrowni w Czarnobylu doszło do eksplozji. Chmury radioaktywne rozpoczęły swoją wędrówkę po Europie. Po wybuchu siła promieniowania równała się wybuchowi 500 bomb atomowych, jakie Amerykanie zrzucili na Hiroszimę. Wybuch w czarnobylskiej elektrowni na Ukrainie przy granicy z Białorusią był najtragiczniejszą katastrofą w dziejach energetyki jądrowej.

21 lat po wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu nie żyje już 10 tys. osób, które brały udział w likwidacji skutków katastrofy. W trakcie akcji ratunkowej i bezpośrednio po niej zginęło 31 osób, a 46 tys. spośród 88 tys. tzw. likwidatorów skutków katastrofy jest inwalidami.

Szczególnie dotknięte skażeniem została Białoruś (aż 70% opadu promieniotwórczego). Ukraińskie dane mówią o 3 milionach poszkodowanych tylko na Ukrainii, z czego milion stanowić miały dzieci. Lekarze przekonują, że wśród dzieci ze skażonych terenów wyższy jest poziom zachorowań na tarczycę, choroby układu oddechowego i krążenia. Na likwidację następstw tragedii, w tym leczenie chorych, Ukraina wydała dotychczas kilkanaście miliardów dolarów.

Polska z powodu bliskiej odległości od miejsca awarii była również narażona na skażenie. Do atmosfery przedostały się duże ilości substancji promieniotwórczych: cezu-137 i jodu-131. Badania polskiego Instytutu Onkologii wykazały, że po roku 1986, nie zwiększyła się liczba zachorowań na nowotwory tarczycy i białaczki w Polsce.

Kiedy tragedia zdarzyłą się, prawie nikt w ZSRR widział o tym ze względu na brak jakichkolwiek informacji ze strony władz. Chyba pierwsza informacja o tragedii dotarła do ludzi przez akcję ulotkową nowojorksich anarchistów. Anarchiści wprowadzili dwie akcje informacyjne na Białorusi i nawet szli piechotę przez cały kraj.

Jutro anarchiści będą demonstrować na Białorusi ale także prowadzić akcję informacyjną w Warszawie.
https://cia.media.pl/badz_aktywny_zanim_bedziesz_radioaktywny
https://cia.media.pl/invitation_to_the_chernobyl_march

Publicystyka: Lobby atomowe kontratakuje

Pamięć dla wszystkich

Pamięć dla wszystkich ofiar tej katastrofy [*] BĄDŹ AKTYWNY ZANIM BĘDZIESZ RADIOAKTYWNY!! - piękne słowa!

Wybuch reaktora w Czarnobylu

Wybuch reaktora w Czarnobylu był największą katastrofą przemysłową w historii ludzkości i doprowadził do uwolnienia 100 razy większej ilości substancji promieniotwórczych niż bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki. Poza obszarem o promieniu około 30 km od reaktora, skażone zostały także inne rejony, zwłaszcza na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie. Skażona została północna część Ukrainy, południowa i wschodnia część Białorusi oraz okolice zachodniej granicy między Rosją a Białorusią. Według międzynarodowych szacunków skażenie cezem-137 o promieniotwórczości przekraczającej 1 kiur (Ci) lub 3,7 x 1010 bekereli (Bq) na kilometr kwadratowy dotknęło obszar o powierzchni od 125 tys. do 147 tys. km². Jest to obszar większy niż łączna powierzchnia sąsiednich państw Łotwy i Litwy.

pamietam smak plynu LUGOLA

pamietam smak plynu LUGOLA (czy jak on tam sie zwal) ktory nam podawali w szkole.

o may

o may god!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

czarnobyl

uwazam ze powinnien byc dla tych osob pelen szacunek.gdy czytam pewne wiadomosci o czarnobylou lub ogladam jakies obrazki to tak z reka na sercu plakac mi sie chce.[*]:(

niech was nie omamią

niech was nie omamią kochani rodacy chiny czrnobyl a teraz polska reaktorom mówimy nie!!!!

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.