Równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn?
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy różnicujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Powołał się przy tym na artykuł mówiący o równości wszystkich obywateli wobec prawa.
Podkreślił również, że zrównanie wieku emerytalnego dla obu płci (do 65 lat) przyniesie korzyść kobietom, które w wyniku obowiązujących przepisów po przejściu na emeryturę otrzymają jedynie 66% kwoty jaką będzie pobierał mężczyzna otrzymujący, w wieku produkcyjnym, analogiczne wynagrodzenie.
Na niekorzyść kobiet działa również fakt, że kobiety w wieku 50-60 lat częściej tracą pracę i są mniej chętnie zatrudniane ze względu na zbliżający się okres ochronny (lata przed emeryturą podczas których można zwolnić pracownika jedynie w wyjątkowych okolicznościach podanych przez ustawę) i wraz z nastaniem wieku emerytalnego zazwyczaj niemal natychmiast zostaje rozwiązana z nimi umowa o pracę. Na gorszą sytuację kobiet wpływa również fakt, że podczas urlopów wychowawczych i macierzyńskich odprowadzana składka emerytalna jest niższa. Wszystkie te czynniki wpływają na dyskryminację kobiet na rynku pracy.
Równanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest tendencją europejską, został wprowadzony m.in. w Danii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii oraz Francji, w Czechach wiek emerytalny kobiet jest tym niższy, im więcej wychowała ona dzieci.
Jeszcze w tym tygodniu premier Donald Tusk spotka się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Januszem Kochanowskim w sprawie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.