Sąd Najwyższy: Prasa internetowa musi być rejestrowana

Wydawanie prasy internetowej podlega takiemu samemu obowiązkowi rejestracji jak drukowanej, a wydawca gazety internetowej odpowiada za treść wpisów czytelników na stronie www gazety - stwierdził w czwartek Sąd Najwyższy.

Decyzja Sądu Najwyższego jest wynikiem prowadzonej od kilku lat sprawy dotyczącej wydawców gazety internetowej „Szycie po przemysku”. Zwrócili się oni wtedy do sądu w Przemyślu o rejestrację prowadzonego tytułu. Ten odmówił, tłumacząc że takiemu obowiązkowi nie podlega prasa internetowa. Niedługo później wydawcy zostali oskarżeni przez tamtejszą prokuraturę o złamanie z art. 45 prawa prasowego. Według sądu wydawali więc tytuł prasowy bez zezwolenia. Sąd Rejonowy w Przemyślu uznał ich za winnych, ale przemyski Sąd Okręgowy - rozpatrzywszy apelacje oskarżonych - prawomocnie ich uniewinnił.

Prokuratura złożyła jednak kasację od tego wyroku domagając się jego uchylenia. W czwartek Sąd Najwyższy kasację oddalił, choć - jak przyznał w uzasadnieniu decyzji sędzia Sobczak - prokuratura co do zasady miała rację, bo także tytuły prasy internetowej trzeba rejestrować.

Stanowisko Sądu Najwyższego jest następujące:

"Rejestracji podlega zarówno tytuł prasowy wydawany drukiem, jak i tytuł wydawany drukiem i w internecie, a także ten wydawany tylko w internecie", dodatkowo SN orzekł, że za teksty pochodzące od czytelników (komentarze pod artykułami) odpowiada redaktor naczelny, „co najmniej od momentu gdy jest w stanie zadziałać, czyli od chwili gdy zostanie zawiadomiony o treści wyrażonej przez czytelnika opinii, która może naruszać czyjeś dobra lub w inny sposób łamać prawo”.

bzdura

Czytamy co jest napisane w prawie prasowym:

Art. 7.
1. Ustawa reguluje prasową działalność wydawniczą i dziennikarską.
2. W rozumieniu ustawy:
1. prasa oznacza publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości, ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą, a w szczególności: dzienniki i czasopisma, serwisy agencyjne, stałe przekazy teleksowe, biuletyny, programy radiowe i telewizyjne oraz kroniki filmowe; prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania, w tym także rozgłośnie oraz tele - i radiowęzły zakładowe, upowszechniające publikacje periodyczne za pomocą druku, wizji, fonii lub innej techniki rozpowszechniania; prasa obejmuje również zespoły ludzi i poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską,
2. dziennikiem jest ogólno informacyjny druk periodyczny lub przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu,
3. czasopismem jest druk periodyczny ukazujący się nie częściej niż raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz w roku; przepis ten stosuje się odpowiednio do przekazu za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu innego niż określony w pkt 2,
4. materiałem prasowym jest każdy opublikowany lub przekazany do opublikowania w prasie tekst albo obraz o charakterze informacyjnym, publicystycznym, dokumentalnym lub innym, niezależnie od środków przekazu, rodzaju, formy, przeznaczenia czy autorstwa,
5. dziennikarzem jest osoba zajmująca się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych, pozostająca w stosunku pracy z redakcją albo zajmująca się taką działalnością na rzecz i z upoważnienia redakcji,
6. redaktorem jest dziennikarz decydujący lub współdecydujący o publikacji materiałów prasowych,
7. redaktorem naczelnym jest osoba posiadająca uprawnienia do decydowania o całokształcie działalności redakcji,
8. redakcją jest jednostka organizująca proces przygotowywania (zbierania, oceniania i opracowywania) materiałów do publikacji w prasie.

I tak nie ważnie co mówi sąd. :-)

Olac prawo! Pewnie rzad

Olac prawo! Pewnie rzad zamierza stworzyc policje internetowa jak w Chinach!

mówiłem żeby czytać vagle...

tak na prawdę nie wiadomo jaki jest wyrok bo nie ma jeszcze orzeczenia na piśmie a pismaki wszystko przekręcają

cytuję http://prawo.vagla.pl/node/7381#comment-4763

-------

To postanowienie ma sygn. akt IV KK 174/07
Pn, 2007-07-30 14:31 by VaGla
VaGla's picture

Zadzwoniłem dziś do Sądu Najwyższego. Nie mają jeszcze treści rozstrzygnięcia. Wiadomo jedynie, że sędzia Jacek Sobczak 26 lipca wydał postanowienie sygn. akt IV KK 174/07, w którym oddalono kasacje. Po treść można się zgłosić do Sądu Najwyższego za miesiąc (najwcześniej). Referat do spraw dostępu do informacji publicznej udostępnia wszystkim odpisy, pobierając opłatę w kwocie "złotówka za stronę".

SN oddalił kasację prokuratury, a więc - jak rozumiem - utrzymał się w mocy wyrok Sądu Okręgowego, który uniewinnił mężczyzn. Uniewinnił.

----

Ja także myślę, że coś

Ja także myślę, że coś może być nie tak z interpretacją prasy. Ale okazuje się, że dzienniki nie są opowiedzialne za nieprawidliwowe informacje, które dostają od PAP. :-)

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.