Sejm: Praca nad nowelizacją Kodeksu Pracy

Kraj | Prawa pracownika

Dziś Sejm rozpocznie prace nad rządowym projektem nowelizacji kodeksu pracy i niektórych innych ustaw. Zakłada on m.in. wydłużenie urlopu macierzyńskiego oraz okresu otrzymywania świadczenia chorobowego dla kobiet w ciąży.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, pracownicy, która urodzi jedno dziecko, od 2009 roku będzie przysługiwać 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jeżeli w trakcie jednego porodu urodzi więcej dzieci, otrzyma 31 tygodni urlopu. Po wykorzystaniu pierwszych 14 tygodni, pozostałą część wolnego - tak jak obecnie - będzie mógł wykorzystać ojciec dziecka.

Rząd chce, aby po wykorzystaniu obligatoryjnej części urlopu macierzyńskiego jedno z rodziców miało prawo do części dodatkowej w wymiarze sześciu lub ośmiu tygodni (w zależności od liczby potomstwa). Zmiany te będą wprowadzane stopniowo. W 2010 i 2011 roku jednemu z rodziców będą przysługiwały dwa lub trzy tygodnie dodatkowego urlopu. W kolejnych dwóch latach będą mieli prawo do odpowiednio czterech lub sześciu tygodni wolnego.

- Rozwiązanie to budzi wątpliwości. Pracodawcy mogą bowiem wymuszać na pracownikach, aby nie korzystali z części fakultatywnej – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska.

- Z wydłużonego urlopu będą jednak korzystać przede wszystkim kobiety, co oznacza że trudniej będzie im wrócić do pracy – podkreśla z kolei Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet.

Jej zdaniem, wzorem krajów zachodnioeuropejskich, Polska powinna wprowadzić urlop rodzicielski, który zakładałaby obowiązkowe wolne dla ojców.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.