Skłoterskie opowiadania

Blog

Nakładem wydawnictwa Jirafa Roja ukazał się ostatnio książka Ewy Małopolskiej pt. "Cztery sny". Autorka próbuje odpowiedzieć w niej na pytania kim są dzisiejsi mieszkańcy skłotów? Jakie są ich ideały, marzenia i lęki? Jakimi wartościami kierują się w życiu?

"Cztery sny" Ewy Małopolskiej to zbiór czterech opowiadań: "Krótka historia", "Cztery sny", "Cegielnia" i "Ludzie z Sadowej". Ich bohaterowie to młodzi, rozczarowani rzeczywistością ludzie, którzy z własnej, nieprzymuszonej woli decydują się zamieszkać na skłotach. Skłot nie jest dla nich formą młodzieńczego buntu lecz świadomym wyborem i sposobem na życie; to otwartość umysłu, trudna sztuka odnalezienia się w grupie i wspólne ideały. Opowiadania Małopolskiej, choć gorzkie i do bólu realistyczne, pełne są poetyckich opisów stanów ducha i zmagań z codziennością.

"Cztery sny" to opowiadania o wolności, o pragnieniu życia zgodnie z naszą naturą, a nie według ściśle określonych reguł, jakie próbuje narzucić nam dzisiejsza rzeczywistość.

http://jirafaroja.pl/nowosci/cztery-sny-k222.html

To niezwykle ciekawa

To niezwykle ciekawa pozycja. Nie znajdziemy w niej jednak ideologicznego patosu a jedynie prozę życia wspólnotowego. Co ciekawe autorka sama jest skłoterką więc nie jest to obraz tworzony z zewnątrz jak w wielu innych przypadkach.

"Cztery sny" opisują świat

"Cztery sny" opisują świat i doświadczenia bardzo wąskiej, przynajmniej w naszym kraju, grupy społecznej, a jednak mają także wydźwięk uniwersalny. W realiach skłotu ludzie przeżywają swoje prywatne radości i dramaty, nie bez wpływu na relacje we wspólnocie. Miejsca, które zostały opisane w książce, sprzyjają nawiązywaniu przyjaźni, ale są również polem dla konfliktów. Autorka opisuje człowieka, którym miotają często skrajne emocje: strach, rozczarowanie, złość, ale także nadzieja, wdzięczność, poczucie spełnienia i osobistej wolności. Warto zwrócić uwagę na motywacje bohaterów opowiadań. Mowa tu nie tylko o pełnym wiary w sukces idealizmie, ekonomicznych i społecznych przyczynach, dla których wybiera się i tworzy skłot, ale również o poczuciu odrzucenia i samotności, o rozczarowaniu otaczającą człowieka rzeczywistością. Pragnienie zmiany i działania nieustannie przeplata się z chęcią ucieczki i wycofania. Uderza szczerość spojrzenia na świat, który przecież wydaje się autorce bardzo bliski.

Świetna książka, polecam.

Świetna książka, polecam.

SQUAT THE WORLD

SQUAT THE WORLD

wbrew stereotypom książka

wbrew stereotypom książka jest bardzo mało punkowa...

Ewa Małopolska bierze też

Ewa Małopolska bierze też udział w internetowym konkursie można na nią zagłosować tu: http://kreatywni.kulturaonline.pl/kreatywni,glosowanie,tytul,artykul,108...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.