Słowenia: Demonstracje studentów w związku z cięciami socjalnymi

Dnia 19 maja w Ljubljanie w stolicy Słowenii doszło do demonstracji studenckich, które zakończyły się starciami pod parlamentem i uszkodzeniem budynku parlamentu.

Protesty były związane z rządowym planem cięć socjalnych, w ramach których ograniczono by prawo studentów do pracy, zmniejszony by ich stypendia i ograniczono wydatki państwa na posiłki dla studentów.

Rząd chce wprowadzić te zmiany w związku z nowymi wytycznymi finansowymi dla krajów należących do strefy Euro. Więcej zdjęć.

Pierwsze relacje ze

Pierwsze relacje ze zdarzenia dostałem już dzień po zamieszkach. I niestety nie wszystko jest takie piękne jak mogło by się wydawać. Prym wśród atakujących policję i parlament wiedli niestety pijani młodzieńcy, których ciężko posądzać o polityczny radykalizm. Mało tego, dało się słyszeć skandujących coś w stylu: "Kto nie skacze, nie jest Słoweńcem". Ogólnie anarchiści raczej byli zażenowani zachowaniem studentów.

Niemniej jednak poziom politycznej świadomości studentów słoweńskich oceniam i tak wyżej niż ich polskich rówieśników. Szkoda jedynie, że głównie skupia się ona na walce o ceny akademików, bonów żywnościowych i stypendiów (które i tak są jak na tamtejsze warunki symboliczne). Swego czasu zorganizowana przez anarchistów z ljubljańskiego infoshopu Avtonomna Tribuna (http://avtonomnatribuna.blogspot.com/) cieszyła się dosyć dużą popularnością i osiągnęła sukcesy w walce o prawa studenckie. Niestety większość jej postulatów została przechwycona przez SOU, największą, silnie scentralizowaną i hierarchiczną organizację studencką, która to jednak bardziej zainteresowana jest dbaniem o własne ciepłe posadki, niż faktycznym polepszeniem bytu studentów.

nie ważne z kim nie ważne

nie ważne z kim nie ważne po co nie ważne gdzie ważne żeby przeciwko policji ! ! !

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.