Stambuł: Anarchiści demonstrują przeciw zakazowi marszów LGBT

Świat | Dyskryminacja | Ruch anarchistyczny

W czerwcu miały się odbyć dwie demonstracje LGBT w Stambule. Parada Gay Pride miała się odbyć 26 czerwca, a Trans Pride nieco wcześniej. Organizacje konserwatywne, w tym nacjonalistyczna Partia Wielkiej Jedności (BBP) zagroziły, że jeśli władze zgodzą się na Gay Pride, to będą blokować paradę. Wiadomo, że chodziło raczej o atak.

Stambulska Gay Pride już odbyła się 12-krotnie, ale w tym roku władze postanowiły zakazać wszystkich marszów LGBT. Ale aktywiści demonstrowali pomimo zakazu, w dniach 19 i 26 czerwca.

Demonstranci ruszyli w małych grupach i zostali zaatakowani zarówno przez homofobów, jak i policję. Policja użyła gazu łzawiącego i gumowych kul. 26 czerwca, 19 osób zostało aresztowanych, w tym 5 anarchistów. Anarchiści zorganizowali małą demonstrację przeciw zakazowi, co widać tu: https://www.youtube.com/watch?v=CkH99CTS0A8

Tydzień wcześniej anarchiści także manifestowali. Wieczorem policja najechała centrum anarchistyczne infiAl w Stambule, po raz drugie w związku z zakazem demonstracji. 20 czerwca, w anarchistycznym centrum był zaplanowany warsztat samoobrony dla uczestników marszu.